Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Święto Trzech Króli. Ulicami miast regionu przejdą religijne procesje, będą utrudnienia w ruchu

W poniedziałek w wielu miastach regionu odbędą się uroczystości religijne z okazji święta Trzech Króli. Należy się spodziewać utrudnień w ruchu związanych z procesjami religijnymi.

Dzisiaj ulicami wielu miast regionu przejdą procesje religijne związane z uroczystościami Trzech Króli. Część ulic będzie wyłączona z ruchu, policjanci będą zabezpieczać trasy przemarszu wiernych. Poniżej prezentujemy program ramowy wybranych uroczystości.

Lublin

6 stycznia 2020 r. w godz. 12.00 – 13.00 ulicami naszego miasta przejdzie procesja o charakterze religijnym „Orszak Trzech Króli”. Zbiórka uczestników Orszaku odbędzie się na Placu Zamkowym. Trasa procesji: Plac Zamkowy – al. Tysiąclecia – ul. Lubartowska – ul. Świętoduska – ul. Krakowskie Przedmieście – ul. Królewska – Archikatedra Lubelska. Przewidywana liczba uczestników procesji to około 5000 osób.

Łuków

W Łukowie – podobne jak w innych miastach w kraju dzisiaj odbędzie się Orszak Trzech Króli upamiętniający wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat związane z narodzinami Jezusa. Organizatorem wydarzenia jest m.in. Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, a Orszakowi patronują m.in. Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda i burmistrz Łukowa Piotr Płudowski.

Jego uczestnicy przejdą ulicami miasta z Placu Narutowicza w kierunku hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Partyzantów, gdzie zaplanowano finał wydarzenia i wspólne kolędowanie. Celem Orszaku jest promocja święta 6 stycznia oraz przywrócenie do przestrzeni publicznej staropolskich zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia.

Harmonogram Orszaku Trzech Króli:

godz. 13:00 – zawiązanie zgromadzenia na Placu Narutowicza
ok. godz. 13:10 – 15:00 – przemarsz Orszaku na trasie:
Plac Narutowicza – scena: „Edykt Cezara Augusta i Olśnienie Mędrców”
ul. Piłsudskiego (okolice pomnika św. Jana Pawła II) – scena: „Dwór Heroda”
ul. Wyszyńskiego (okolice sklepu Rosa) – scena: „Gospoda”
ul. Partyzantów (okolice sklepu Stokrotka) – scena: „Diabelskie sztuczki”
ul. Partyzantów (parking przy szpitalu) – scena: „Walka dobra ze złem
ul. Rogalińskiego – scena: „Brama do nieba”
ok. godz. 15:00 – 15:30 (amfiteatr w parku miejskim): kolędowanie, życzenia i poczęstunek
ok. godz. 15:30 – zakończenie Orszaku

Orszak Trzech Króli w Łukowie poprzedzi msza święta odprawiona o godz. 12:00 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Łukowie. Przewodniczył jej będzie Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda.

Chełm

Uroczystości rozpoczną się od Mszy Świętych, najpierw w Parafii Świętej Matki Teresy z Kalkuty, a następnie w Kościele Trójcy Świętej i Kościele Świętego Kazimierza. Nabożeństwa odbędą się kolejno o 11:00 oraz 11:30.

O godzinie 13:00 orszaki z poszczególnych chełmskich parafii, z gwiazdą betlejemską i Monarchami, wyruszą do szopki znajdującej się na Pl. im. Edwarda Łuczkowskiego.

Zgodnie z harmonogramem wydarzenia na miejsce dotrą pół godziny później. Przy szopce odbędzie się m.in. wspólne kolędowanie.

Hrubieszów

Burmistrz Miasta Hrubieszowa, Parafia pw. Ducha Świętego, Parafia pw. Św. Stanisława Kostki, Parafia pw. Świętego Mikołaja, Parafia pw. Mątki Bożej Nieustającej Pomocy, zapraszają na Orszak Trzech Króli.

14:00 – wymarsz uczestników orszaku spod wszystkich hrubieszowskich kościołów
14:30 – spotkanie w HDK, życzenia świąteczne Burmistrza Miasta Hrubieszowa, – jasełka przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 w Hrubieszowie, – wspólne kolędowanie, – poczęstunek.

Zamość

W czasie przemarszu ulicami Zamościa wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym. Ulice: Piłsudskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Peowiaków i Sadową do ronda przy kościele Św. Katarzyny oraz ul. Akademicka będą chwilowo wyłączone z ruchu, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestników Orszaku. Zamknięty dla kierowców będzie również parking przy Pałacu Zamoyskich.

Ruchem drogowym będą kierować: Policja, Straż Miejska, OSP Gminy Zamość. Służby zadbają o bezpieczeństwo uczestników Orszaku. Organizatorzy apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do poleceń osób kierujących ruchem.

Karetka pogotowia wraz z ratownikami od godz. 10.30 będzie znajdować się przy kościele pw. Św. Michała Archanioła, ratownik podczas Eucharystii będzie w kościele, natomiast podczas przemarszu karetka pogotowia zajmie miejsce na końcu grupy kolędników. Toalety zostały zabezpieczone przy kościele pw. Św. Michała Archanioła, przy GKO oraz obok ostatniej stacji przy Pałacu Zamoyskich .

Po pokłonie Trzech Króli i uczestników Orszaku oddanemu Panu Bogu pod postacią Dzieciątka Jezus, wykonany zostanie Polonez Historyczny do kolędy „Bóg się rodzi” przez uczestników Orszaku, Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” wraz z postaciami historycznymi ważnymi dla historii Zamościa i Polski.

Przy ostatniej stacji przygotowane będą gorące napoje i grochówka żołnierska, oraz słodkie „kremówki papieskie”, „szczodraki” zamojskie i „gwiazdki królewskie”.

Puławy

To największe uliczne jasełka, angażujące władze powiatu, miasta, parafie, szkoły, przedszkola, instytucje, służby porządkowe, a także całą rzeszę ludzi dobrej woli, wolontariuszy i tych, którzy chcą pozostać bezimienni.

Jak zawsze ulicami miasta przejdą trzy orszaki:
– czerwony – Europa,
– niebieski – Afryka,
– zielony – Azja.

Z Placu Chopina wraz z brzemienną Świętą Rodziną, uczestnicy odwiedzą dwór Heroda, zobaczą walkę dobra ze złem i przejdą przez Bramę Anielską do Pałacu Czartoryskich, aby z pasterzami i królami złożyć pokłon narodzonemu Jezusowi. 6 stycznia 2020 r. na Plac Chopina, godzina 13.00.

Krasnystaw

Obchody święta Trzech Króli rozpocznie Msza Święta odprawiona o godzinie 12:00 w Kościele Matki Bożej Pocieszenia przy ul. Sobieskiego. Stamtąd też około godziny 12:50 wyruszy kolumna wiernych, która poruszać się będzie ulicami: Sienkiewicza, Okrzei (tam w rejonie Krasnostawskiego Domu Kultury dołączą wierni z Kościoła Świętego Franciszka Ksawerego), Oleszczyńskiego, Piłsudskiego i Plac 3-go Maja.

Na wymienionych ulicach wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym. Zakończenie orszaku przewidziane jest na godzinę 13:30 na Placu 3-go Maja w Krasnymstawie, gdzie odbędą się dalsze uroczystości.

Parczew

W tym roku motywem przewodnim orszaku jest hasło „Cuda, cuda ogłaszają!”. Uczestnicy orszaku otrzymają korony oraz śpiewniki tak aby podczas pochodu aktywnie uczestniczyć w kolędowaniu. Po pochodzie odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu dzieci i młodzieży.

Dla wszystkich przygotowany zostanie ciepły poczęstunek a dla najmłodszych słodkie upominki. Rozpoczęcie uroczystości o godzinie 12 mszą w Bazylice Mniejszej w Parczewie.

Biłgoraj

W Biłgoraju obchody święta Trzech Króli rozpoczną o godzinie 12.00 mszą w kościele pw. Św. Marii Magdaleny przy ul. Krzeszowskiej. Następnie Orszak Trzech Króli wyruszy około godziny 13.00 i przejdzie ul. Tadeusza Kościuszki oraz ul. Ogrodową. Na Placu Biłgorajskiego Centrum Kultury odbędzie się pokłon Trzech Króli w ustawionej tam bożonarodzeniowej stajence. Odbędzie się tam także koncert kolęd.

Świdnik

Świdniczanie przemaszerują ulicami miasta, by wspólnie kolędować i oddać pokłon Narodzonemu Dzieciątku. Rozpoczęcie orszaku na placu Konstytucji 3 maja, o godz. 14.00.

Planowany przebieg Orszaku:
14.00 – rozpoczęcie na placu Konstytucji 3 maja, przywitanie zebranych, słowo wstępu od honorowych patronów, wspólna modlitwa
14.10 – Mansjon I – Wyjście Marii brzemiennej, ustawienie czoła Orszaku – plac
14.15 – Mansjon II – Olśnienie Mędrców – przybycie królów, przygotowanie do wyjścia z placu
14.20 – start Orszaku
14.30 – Mansjon III – Herod – schody Galerii Venus
14.45 – Mansjon IV – Walka dobra ze złem – przed bramą kościoła NMP Matki Kościoła
14.55 – Mansjon V – Brama anielska – schody do kościoła
15.00 – Mansjon VI – Szopka – Pasterze, Święta Rodzina, Pokłon Królów i zebranych
15.10 – Msza święta w intencji uczestników i przyjaciół Orszaku Trzech Króli w Świdniku

(fot. swidnik.pl)

43 komentarze

  1. do ” coś ci wystaje ” :
    Nie mam własnych doświadczeń.
    A ty dalej ślepo wierz w zbawienie… za kasę i niewinność pedofili w czarnych sukienkach.
    Już dawno powinni zdelegalizować tę czarną watykańską sektę.Wtedy może co niektórych dopiero by oświeciło.

    • Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji (dawniej Lublin koło Świdnika)

      Zdelegalizować, jak zdelegalizować, ale jakby tak każdy „prawdziwy” katolik był opodatkowany daniną na kościół to okazałoby się, że katolików w Polsce jakby sporo mniej…
      „Dobrodzieje” wynieśli by się z Polski prędko, albo jeszcze szybciej…

    • droga redakcjo proszę o zgłoszenie tej mowy nienawiści do odpowiedniej instytucji

  2. Ale o co w ogóle ta dyskusja? Przecież to nawet nie katolicyzm tylko czysty poganizm . Każdy prawdziwy i oświecony katolik powinien o tym wiedzieć!

    • nie ma czegoś takiego jak poganizm,może być pogaństwo.Poza tym to przede wszystkim tradycja.Lepiej poczytaj na czym polega pogaństwo zanim znowu zabłyśniesz jakimś głupim komentarzem na poziomie krawężnika

      • Do kris kris. Błyszczy to się na czerwonym dywanie nie tu! Zasiegnij wiedzy skąd ta tradycja się wzięła a dopiero potem pisz głupoty.

        • do sim.Nie wiem o co ci chodzi i co ma orszak trzech króli do pogaństwa.,pochodzi z tradycji jasełkowej i kolędniczej.Proszę podaj żródła,które mówia ze to pogaństwo.Chętnie poczytam

          • No lies, wpisz proszę w wyszukiwarkę samo słowo poganin a potem sprawdz zwyczaje przejęte od pogan. I pogadamy.

          • No pies nie dyskutuj z śmiem bo wiedzy Ci brak. Napisałaś że nie ma poganizm . Otóż całe rozdziały w historii kosciola mają tytuly: Poganizm w Polsce. Doksztalc się i dopiero pisz.

  3. Jest demokracja,mamy wolność słowa i każdy może sobie mówić co chce.A,że każdy ma inne zdanie to normalne.Nie każdemu musi się wszystko podobać.Nikt nie pisze o konkretnych osobach czy wydarzeniach.Żadna to mowa nienawści,tylko mohery nie mogą tego przeżyć,że jak to ksiądz święty a posądzają o takie rzeczy.Czas najwyższy przejrzeć i spojrzeć prawdzie w oczy.

  4. Był sobie komuch co do kościoła nie chodził jego syn był alkoholikiem i się powiesił po śmierć syna przyszedł do księdza żeby go pochował .

  5. Przed śmiercią jakoś każdy prosi Boga o pomoc i o księdza jak ostatnio w szpitalu nawet ci co niewierzą .

  6. Ładne mamy te zabobony w XXI wieku
    Aż miło popatrzeć na te kolorowe orszaki niczym lgbt ;))

  7. Sam takiego kiedyś znałem, dziad co święto państwowe do 91 roku wieszał na chałupie czerwoną flagę i to bez „towarzystwa” biało-czerwonej a jak ksiądz po kolędzie chodził to kamieniami w niego naparzał z za płota. Dopiero jak przyszła na niego kryska to i księdza wołać kazał i przypomniał sobie że coś takiego jak spowiedź istnieje a i modlitwy piorunem też mu się przypomniały. Mój kolega a jego wnuk ze śmiechem mi opowiadał jak to stary zatwardziały komuch i ORMO-wiec w 5 minut się nawrócił po ponad sześćdziesięciu latach ateizmu 😀

Z kraju