Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Świdniku powstanie unikatowy w skali kraju plac zabaw. Budowa już się rozpoczęła

W Świdniku powstaje wyjątkowy plac zabaw. Będzie to jedyne tego typu miejsce, gdzie bezpiecznie pobawią się dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, w tym z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Wkrótce przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. H. Sienkiewicza w Świdniku pojawi się unikatowy w skali kraju plac zabaw. Ostatniego dnia sierpnia odbyło się symboliczne wbicie łopaty na placu budowy, oznaczające rozpoczęcie prac. Plac poświęcił ksiądz Andrzej Krasowski z parafii pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku.

– Po konsultacjach z dyrekcją ośrodka podjęliśmy decyzję o budowie placu zabaw dla osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci autystycznych, których przybywa w naszym społeczeństwie – mówił wicestarosta powiatu świdnickiego Waldemar Białowąs, pomysłodawca powstania tej inwestycji.

Planowany koniec prac to koniec września tego roku. Autorem koncepcji placu zabaw jest dr inż. arch. Bartłomiej Kwiatkowski, Prodziekan Politechniki Lubelskiej, zajmujący się naukowo projektowaniem spersonalizowanym dla osób
ze spektrum autyzmu. Wsparciem merytorycznym służył dr hab. n. med. Janusz Kocki z Akademii Medycznej w Lublinie.

– Wraz ze wzrostem liczby dzieci ze spektrum autyzmu pojawiła się potrzeba realizacji placów zabaw dla tej grupy dzieci – mówi dr Kwiatkowski – zabawa na tradycyjnym placu zabaw, zatłoczonym i hałaśliwym, dla dziecka z zaburzeniami spektrum autyzmu jest nadmiernie stymulująca i może powodować różne zaburzenia – dodaje.

Na terenie placu zabaw znajdą się: huśtawka z gondolą, karuzela, huśtawka wahadłowa i linarium. Wszystkie elementy będą dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych, będzie je można wprawić w ruch i zatrzymać dzięki linom. Na placu staną betonowe ławki, powstaną też niezbędne podjazdy.

– Plac ma być przede wszystkim bezpieczny. Będzie wyposażony w miękkie posadzki i zachowane będą odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi elementami. Dzieci będą mogły korzystać między innymi z huśtawek, karuzeli czy linarium, dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych – wyjaśnia Waldemar Białowąs.

Powierzchnia obiektu obiektu to 424,5m2, w tym powierzchnia utwardzona: 133,6m2, zaś powierzchnia zieleni w: 290,9m2. Koszt budowy placu to 196 tys. zł. Udało się pozyskać 50- procentowe dofinansowanie z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, natomiast pozostała część to wkład własny powiatu świdnickiego. Użytkownikami placu zabaw będą nie tylko podopieczni SOSW. Również inne dzieci będą mogły bawić się na placu w godzinach pracy placówki.

41

42

43

(fot. nadesłane)
2017-09-06 21:07:04

5 komentarzy

  1. Gratuluję podjęcia tak pięknej i mądrej inicjatywy!!! Jestem pod ogromnym wrażeniem!!!

  2. Do tej pory tylko zdrowe dzieci mogły bawic się w miasto

    • Żenujący komentarz… Swidnik miejscowość jak każda inna…. nie wiem skąd te komentarze PANÓW Z MIASTA LUBLIN… mieszkałam i w Lublinie i w Swidniku i muszę stwierdzić, że świdnik to o wiele „przyjaźniejsza” miejscowośc niż lublin…

    • Każdy mierzy swoją miarą…
      Mam nadzieję, że Twoje zabawy w miasto dały Ci wiele radości, bo nauki z tej zabawy nie czerpałaś…

  3. i o to chodzi! Gratulacje!

Z kraju