Świdnik: Przerabiają rondo z helikopterem na turbinowe. Zapanował chaos

Rozpoczęły się prace związane ze zmianą organizacji ruchu na „rondzie z helikopterem” w Świdniku. Tymczasem cześć kierowców nie zwraca uwagi na oznakowanie i jeździ na pamięć.

W przodującym od lat w ilości zdarzeń drogowych miejscu w Świdniku, czyli skrzyżowaniu al. Lotników Polskich i ul. Racławickiej, rozpoczęły się prace związane ze zmianą organizacji ruchu. Namalowane zostały już linie, wskazujące kierowcom kierunki poruszania się po rondzie. Niebawem zamontowane zostaną separatory na wysepkach rozdzielających ruch na wprost od tego do skrętu w prawo. Do tego pulsujące światło informujące o zmianie organizacji ruchu trafi w nowe miejsce.

Pomimo że wyraźne linie wskazują kierowcom poszczególne kierunki poruszania się, część z nich jeździ na pamięć, np. z prawego pasa ruchu kieruje się na wprost. Stwarza to kolejne niebezpieczne sytuacje na rondzie. Jak obiecują drogowcy, wszystko powinno się poprawić od początku lipca, kiedy całość prac zostanie zakończona. Wtedy to ustawione zostaną czytelne znaki pionowe, przypominające kierowcom o zajmowaniu właściwego pasa jezdni.

Jest to już kolejne podejście władz miasta do poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu. Dotychczas nie było tygodnia, by przynajmniej raz nie doszło w tym miejscu do kolizji czy też wypadku. Nie pomagały dodatkowe oznaczenia w przyciągającym wzrok kolorze, czy też zamontowane dodatkowe oznakowanie pionowe. Niewiele pomogły nawet podświetlane pulsujące znaki mające przypominać kierowcom, że znajdują się na drodze podporządkowanej. Jednak jak tłumaczyli policjanci, ustawienie nawet stu znaków nie pomoże, gdy powodem jest nieuwaga i pośpiech kierowców, którzy wymuszają pierwszeństwo przejazdu.

Dlatego też na początku roku radni po raz kolejny postanowili zająć się tematem poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym w tym miejscu. Powołano nawet specjalną komisję, w skład której weszli również policjanci drogówki. Przeanalizowane zostały rożne sposoby, mające sprawić, by kierowcy zaczęli zwracać uwagę na to co się dzieje dookoła. Wspólnie z władzami powiatu, uzgodniono, że najwłaściwszym z nich będzie przebudowa skrzyżowania na tzw. rondo turbinowe. Tego typu rozwiązanie od dłuższego czasu jest już obecne na rondach wzdłuż przebiegającej przez miasto drogi wojewódzkiej nr 822 prowadzącej do Portu Lotniczego. Co więcej, odkąd powstały tam ronda turbinowe, zdarzenia drogowe ustały praktycznie całkowicie. Prace mają zakończyć się do 30 czerwca.
49 komentarzy

 1. Krowy paść!

 2. Stary Koźlarz ojciec mlodego Koźlarza

  Świdnik – stan umysłu?!

  • A co się dziwić? Przecież Świdnik to zbieranina z wszelkich dziur zabitych dechami i ze słomą w butach, która po tygodniu pobytu w Świdniku uważa się za rasowych mieszczuchów. Jest to błąd logiczny.

   • Tak w szczegolnosci ze wiekszosc wypadkow na tym radzie to świ..e z rejestracja LU czyli wiejskie buty z lublina lub LUB czyli okolice bychawy i burakow uwazajacych sie za mistrzow kierownicy dla ktorych predkosc i brak znajomosci znakow to mistrzostwo. Mieszkam w świdniku od kilku lat i patrzac co sie dzieje na tym rondzie to wypadki nie sa przez LSW tylko przez innych szybkich debili i zmiana organizacji ruchu nie zmieni tego za bardzo.

  • Przenoszę warsztat blacharski z LU do LSW . Ale będzie roboty ! Ta turbina będzie dobrze kręcić biznes blacharzom i lakiernikom .

 3. Świdnik, tego nie ogarniesz. Powinni tam zbudować ślimak, jak na węzłach ekspresówek. Chociaż też nie, byłyby wypadki przy zmianie pasa – włączaniu się do ruchu.

 4. Turbina zrealizowana za pomocą namalowanych pasów? W Świdniku? Wolne żarty. Tam trzeba półmetrowe murki stawiać, żeby niektórych głąbów nauczyć jeździć po rondzie. Szkoda kasy. Wypadki jak były, tak będą.

  • Sam w krótce sie rozjee…. i zobaczymy co powiesz madralo z wiecznie otwartym ryjem na 112

   • Od tego są komentarze, żeby każdy pisał co mu leży. Nie obrażając innych jak np Ty. Sam się nie rozje**, tylko jak do tej pory we mnie wjeżdżają przyjezdne wieśki. A co do tego ronda „TURBINOWEGO”, to dzisiaj wyprzedził mnie na nim po pasie wyłączonym z ruchu przedstawiciel w brązowym Bravo z WI***** na tablicach.

 5. Po co im przerabiać rondo turbinowe jak po zwykłych nie umia jeździć. Wystarczy popatrzeć jak jadą koło Macro.

  • Tak jak ty na pale moze mnie nic nie walnie bo zimny lokiec wystawie.

  • Przynajmniej „umia” pisać i mówić w języku ojczystym. Nie trzeba przerabiać rond, wystarczy zakazać wjazdu LU , bo to oni najczęściej powodują te wypadki i stłuczki , zapewne dlatego że są tak przekonani o swoich umiejętnościach że znaki ich nie interesują 😉

   • Ogarnij cyce, obejrzyj sobie filmiki z udziałem LSW jeżdżących po Lublinie. Na każdych blachach trafi się ofiara która nie potrafi się odnaleźć w obcej miejscowości.

    • Moje cyce moja sprawa więc ogarnij swojego „małego” , o ile jest w ogóle co ogarniać 😉 Ale masz rację na każdych blachach trafi się ofiara, tylko że wielkie lubelskie mieszczuchy nie potrafią zrozumieć że to nie tablice kierują a człowiek i przez jednostki wrzucają wszystkich do jednego wora. Filmików z LU nie ma?? Czemu pół Polski z was się śmieje jak jeździcie , skoro wy wszyscy LU tacy idealni? Dlatego jak tylko macie okazję wylewacie swój jad i frustrację na Świdnik ??

  • Łukasz Langwiński

   Gdzie to „Macro?

 6. I znów LSW i to słynne rondo..:) Jedno małe rondo w małym miasteczku a tyle tam ludziom problemów sprawia..ha.

  • Z tym drobnym akcentem, że wszystko co się tam tłucze – i jest temu winne ma obce blachy 😉 lokalsi wiedzą jak tamtędy jeździć, trafi się obca zbłąkana owieczka i masz babo pogniecioną blachę na placek…

   • Księżniczka na krańcu świata

    Co prawda to prawda. Ostatnio na środku tego ronda jakiś gość na lubelskich blachach zatrzymał się żeby mnie puścić mimo, że to ja czekając żeby skręcić w stronę kina od racławickiej powinnam mu ustąpić pierwszeństwa. I stał jak głupek i machał do mnie rękami żebym jechała.

  • Tak lu i lub oraz warszawiacy i inni słoikaze gubia sie bez swiatel.

   • Akurat ja jestem przeciwniczką świateł! Nie obrażaj wszystkich z LU… Jestem kobietą i pracuję za kółkiem jakieś 10lat. Pokonuje tysiące km.. Do tego moja fura waży kilkadziesiąt ton ? pozdrawiam Ania z LU

 7. no to im polepszyli 😀
  jeszcze niech postawią tam kogoś kto będzie pokazywał jak i którędy mają jechać 😉

  • Jak jestes slepy i nie patrzysz na znaki to kup zdalnie sterowany samochodzik i jezdzij po chodniku bo i rowezysta bedzie Ci przeszkadzal.

 8. Nie chcę nic mówić ale myślę że ta przeróbka ronda da odwrotny efekt do zamierzonego. Mieszkańcy lsw mają bardzo ciężki tok rozumowania.

  • Nie mieszkancy lsw ale wszyscy kierowcy ktorzy nie stosuja sie do przepisow. 80 procent wypadkow na tym radzie to lu lub lub spieszacy sie ludzie do pracy w auguscie wymuszajacy pieszenstwo przejazdu.

 9. Świdnik… Taaaaaaaaaaaaaaa……

 10. …były tu zderzenia turbinowe. Zrobili rondo turbinowe. Teraz będą zderzenia hadronowe.

 11. Tam jak światła postawią to będzie trzeba miejscowym instrukcje rozesłać po domach żeby wiedzieli że zielone to jechać a czerwone stać. (Na szczęście to nie nastąpi przez najbliższe lata) Niby ten Świdnik blisko Lublina ale patrząc po ludziach i mieście to zawalicie daleko. Będzie tak ze 25 lat wstecz.

  • haha cóż za żałosny komentarz „mieszczucha” z przerostem ego 🙂 myślisz że jak ze wsi do miasta na studia przyjechałeś to już jesteś „Pan Miastowy” ??

 12. Rondo turbinowe? Ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha

 13. widzę że co niektórzy powinni jeszcze raz podejść do egzaminu więc sobie poczytajcie a do mistrzów kierownicy wam jeszcze daleko http://oskduet.pl/nauka-jazdy/jazda-po-rondzie-1

 14. A może to rondo zaorać i zrobić zwykłe skrzyżowanie ze światłami i po problemie dla lsw :-):-D

 15. Ostatnio obok stadionu facet na LSW prawie mnie zarysowal upychajac sie na moj pas do skrętu w prawo. Zatem wątpię czy geniusze ze Swidnika ogarna rondo przy helikopterze. Juz w poniedzialek rano jechal przede mna mistrz i w pogardzie mając namalowane pasy, pojechal na wprost z pasa prawego. Oj …. bedzie sie dzialo 🙂

 16. Rondo turbinowe w Świdniku spowoduje tam ogromne korki :)))

  A tak przy okazji mam pytanie do miejscowych geniuszy. Dlaczego skręcając z al. Lotników w al. Wojska Polskiego zajmujecie oba pasy – do skrętu i lewy na wprost? To jakaś moda lokalna czy o co chodzi?

 17. ok, ja mam TSA, (tata sadzi antonówki) tzn tata poprzedniego właściciela. Urodziłem się w LU i tylko tu mieszkam. Mając auto z tablicami TSA obserwuję wiele agresji wymierzonej w moje auto. Coś na zasadzie „nie wpuszczę”, „na siłę wyprzedzę i zajadę drogę” itd. Ja się z tego śmieję. Śmieję się z ludzi, którzy są „bogami ulicy” w swoich samochodach z rej LU. Trochę pokory drodzy kierowcy. Jednak wielu widząc TSA zachowuje ostrożność, samochód z obcego miasta i niewiadome jest co zrobi kierowca na najbliższym skrzyżowaniu, może czegoś szuka?

 18. mieszkańcy Śmietnika niedawno co zaczęli obczajać jak się jeździ na zwykłym rondzie a znowu już im kłody pod koła kładą

 19. To co powstanie po tych zmianach NIE będzie miało za wiele wspólnego z rondem turbinowym.
  Samo zwężenie powierzchni wewnętrznej nie uprawnia do nazywania tego rondem turbinowym.
  Swoją szosą właśnie ronda turbinowe mają często po dwa pasy w obrębie samego ronda, tylko umiejętnie poprowadzone.
  Ronda turbinowe na nowej drodze dojazdowej do Zadębia są trochę innej konstrukcji bo są tylko po trzy wloty.
  A tutaj koło helikoptera mamy cztery.
  Poniższy przykład ronda turbinowego z czterema wjazdami jest trochę bardziej rozbudowany i to co aktualnie powstaje będzie miało niewiele wspólnego.
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fc/Turbo_Roundabout.svg/2000px-Turbo_Roundabout.svg.png

 20. Rondo debilne bez dwóch zdań, świetny pomnik urzędniczej głupoty. Po zwykłym można było spokojnie i bezpiecznie oraz płynnie jeździć, a jak ktoś nie potrafi jeździć to nic nie pomoże (nawet blachy LU). Utrudniać ruch normalnym kierowcom bo policji nie chce się wyłapać niepotrafiących jeździć??? Może niech dalej suszą zamiast wziąć się do roboty i eliminować niebezpiecznych dla siebie i otoczenia.
  PS. wakacje zaczęły się i ginbusy zaczęły pisać komentarze na poziomie magla i wyładowują na LSW swoje kompleksy koziego Dyzmogrodu LU. To nie rejestracja jeździ ani samochód ale kierowca. Pozdrawiam myślących

 21. Świdnik? I wszystko jasne:)

 22. przyjadą wieśniaki z LUBLINA i będą się rozbijać

 23. Świdnik to zarobaczona dziura-zabita grubymi dechami !!!!!.

 24. Tak mnie zastanawia, jak tak się ten Świdnik tak strasznie nie podoba, to proponuję nie kupować tu mieszkać i nie pracować w Leonardo. Po co się zmuszać. A na rondzie trzeba po prostu zachować uwagę. Skończcie z plemiennymi wojnami.

 25. biedne LUbelaczki , jak one teraz do roboty na WSK będą jeździć ?

 26. O tak, jest lepiej! Znacznie lepiej!
  Długo nie pamiętam, aby korek w godzinach porannych od strony Racławickiej zaczynał się jeszcze przed apteką Fragal. Stawiam, że w październiku będziemy stać od przystanku. A może i od Venus.
  Jeszcze raz gratuluję geniuszu pomysłodawcy. Sto lat w zdrowiu życzę, by w końcu dotarło!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7556zł -0.18%
  • GBP 5.0101zł -0.36%
  • EUR 4.471zł -0.01%
  • CHF 4.1171zł -0.31%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach