Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Świąteczne kino dla dzieci z Ukrainy w Lublinie

W Mikołajki ruszyła świąteczna edycja projektu filmowego, skierowanego do najmłodszych dzieci z Ukrainy i ich opiekunów, realizowanego przez Stowarzyszenie Operation Mobilisation w Polsce ze środków Fundacji ORLEN. Projekcje zaplanowano w punktach pobytowych i centrach noclegowych dla uchodźców zlokalizowanych na terenie całego kraju, m.in. w: Poznaniu, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Żywcu, Łodzi, Lublinie, Kutnie i Bielsku-Białej.

Podczas 50 dni projekcyjnych w miejscach tymczasowego pobytu uchodźców zostaną wyświetlone dla dzieci filmy animowane w języku ukraińskim z pozytywnym przesłaniem. Pokazom będą towarzyszyć działania informacyjno-edukacyjne dotyczące ochrony i bezpieczeństwa dzieci, które razem z rodzicami musiały uciec z Ukrainy oraz działania wspierające emocjonalnie rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji.

– W związku z pobytem w Polsce bardzo dużej liczby uchodźców wojennych z Ukrainy, widzimy potrzebę zorganizowania świątecznych spotkań dla dzieci i ich opiekunów. Oglądając wspólnie filmy, nie tylko pomagamy oderwać się od myśli związanych z tęsknotą, wojną i trudną sytuacją. Zależy nam, by każdy detal, składający się na niezwykłą atmosferę tych wydarzeń, komunikował dzieciom miłość, troskę i wsparcie, na które mogą liczyć nie tylko w okresie Świąt, ale w każdej sytuacji. Jednocześnie przekazujemy im niezwykle istotne treści, wzmacniające bezpieczeństwo dzieci wobec zagrożeń, na które są szczególnie narażone jako uchodźcy wojenni – mówi Weronika Czajko, prezes Stowarzyszenia Operation Mobilisation w Polsce.

Stwórzmy razem świąteczną atmosferę

Podczas każdego z 50 wydarzeń odbędzie się wspólne ubieranie choinki z wykorzystaniem stworzonych własnoręcznie przez dzieci dekoracji, odnoszących się do uniwersalnych wartości takich jak miłość, pokój, nadzieja. Ozdoby zostaną przygotowane przez najmłodszych wraz z pomocą animatora. Wszyscy uczestnicy będą mogli również zrobić pamiątkowe zdjęcia w świątecznej scenerii, aby podzielić się nimi z bliskimi, niezależnie od tego gdzie będę spędzać tegoroczne Święta.

Przywracanie elementów życia sprzed konfliktu zbrojnego, wykorzystanie dobrze znanych symboli i możliwość uczestniczenia w wieczorze filmowym ma znaczenie nie tylko integracyjne, ale również terapeutyczne. Projekcje filmowe dla dzieci dają też możliwość wytchnienia opiekunom, którzy będą mogli w tym czasie skupić się na własnych bieżących potrzebach i zadaniach, co wpłynie pozytywnie na całe rodziny. W ramach projektu będą również dystrybuowane materiały na temat bezpieczeństwa i ochrony najmłodszych, skierowane do opiekunów, ale i samych dzieci. Wiele z nich przekroczyło bowiem granicę bez rodziców, pod opieką babć, cioć lub znajomych.

– Radość z prawdziwego seansu filmowego, zwłaszcza w okresie świątecznym, to dla najmłodszych nie tylko źródło rozrywki, ale też nadziei na przyszłość. To istotne przypomnienie, że pomimo trudnych przeżyć, dzieci wciąż mają prawo do zabawy i rozwoju. Pomoc ofiarom konfliktów zbrojnych i wojen jest jednym z podstawowych celów naszej Fundacji. Cieszymy się, że możemy dać namiastkę normalności i wesprzeć rodziny w czasie rozłąki, która jest szczególnie trudna podczas Świąt – podkreśla Katarzyna Różycka, prezes Fundacji ORLEN.

Pomoc w kryzysie i bezpieczeństwo najmłodszych

Celem projektu „Świąteczne kino dla dzieci z Ukrainy” jest pomoc ofiarom konfliktu zbrojnego, które zostały zmuszone do opuszczenia swojego kraju. Zrodził się on z potrzeby organizowania czasu dla dzieci w centrach relokacyjnych i halach noclegowych oraz zwrócenia uwagi na zagrożenia związane z bezpieczeństwem dzieci podczas podróży, poszukiwaniem transportu i zakwaterowania u nieznanych wcześniej osób. Kluczowym elementem każdego pokazu będzie lekcja bezpieczeństwa, podczas której dzieci i ich opiekunowie poznają zasady związane z bezpieczeństwem w nowym środowisku, dowiedzą się jak unikać zgubienia się, niebezpieczeństw (również w świecie wirtualnym), a także jak bronić się w sytuacji próby skrzywdzenia.

Pozytywny repertuar lekiem na stres

Na otwarcie kina w Mikołajki zaplanowano uwielbianą na całym świecie hollywoodzką animację muzyczną „Happy Feet 2” z ukraińskim dubbingiem, która uczy wiary we własne możliwości oraz pokazuje korzyści z działania w imię wspólnego dobra. W repertuarze świątecznych projekcji znalazła się również, prezentowana w języku ukraińskim, animacja „Szybcy i śnieżni” – opowieść o tym, czym jest gra fair play, o sile drużyny i uczciwej rywalizacji. Takie animacje pomagają zredukować stres, poprawiają samopoczucie i budzą nadzieję na przyszłość. Dla wszystkich małych widzów biorących udział w projekcjach przygotowano plecaki, zawierające materiały edukacyjne oraz książeczki i kolorowanki odwołujące się do przesłania „Nie bój się, jestem z tobą”. Dopełnieniem pozytywnych kinowych emocji będzie pyszny popcorn.

Lublin

„Świąteczne Kino dla dzieci z Ukrainy” już 27 grudnia (wtorek) odwiedzi Lublin. Projekcja odbędzie się w Domu Uchodźców prowadzonym przez Fundację Leny Grochowskiej przy ul. Lubartowskiej 58 o godz. 17:00.

(fot. mat. prasowe)

29 komentarzy

  1. Garść rubli rzucili, i trolle tańczą jak im orki każą.

Z kraju