Sobota, 24 lutego 202424/02/2024
690 680 960
690 680 960

Strażnicy leśni z całej Polski skierowani na granicę. „Pomogą bronić nasz kraj”

Strażnicy graniczni, policjanci i żołnierze, którzy strzegą granicy polsko-białoruskiej, niebawem otrzymają wsparcie. Dołączą do nich strażnicy leśni.

Decyzją p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józefa Kubicy, w całym kraju ogłoszona została mobilizacja Straży Leśnej. Funkcjonariusze, strzegący na co dzień terenów leśnych, będą teraz wspierać strażników granicznych, policjantów i żołnierzy w ochronie polsko-białoruskiej granicy.

Wcześniej w tej sprawie odbyły się konsultacje z wiceministrem klimatu i środowiska. Jak wyjaśniają przedstawiciele Lasów Państwowych, leśnicy z regionów przygranicznych pomagają polskim służbom od początku kryzysu migracyjnego. Ich atutem jest doskonała znajomość okolicznych terenów, zwłaszcza trudnodostępnych leśnych ostępów.

– Niestety, sytuacja się zaostrzyła, dlatego podjąłem decyzję o mobilizacji Straży Leśnej w całej Polsce i skierowaniu części funkcjonariuszy na granicę z Białorusią, by pomóc bronić nasz kraj – mówi Józef Kubica.

Wiadomo już, że funkcjonariusze Straży Leśnej trafią do jednostek nadgranicznych, następnie będą wspomagać polskie służby mundurowe w kontrolowaniu granicy. Jak zaznaczono, posiadają odpowiednie doświadczenie, jak też dysponują sprzętem obronnym oraz pojazdami. Dodatkowo Lasy Państwowe przekażą także polskim służbom chroniącym granicę drewno, które będzie wykorzystane do budowy infrastruktury polowej, m.in. platform obserwacyjnych, a także jako opał w polowych obozach, gdzie zgromadzone są nasze siły obronne.

(fot. Paweł Kurzyna/RDLP)

30 komentarzy

 1. … tłustych pułkowników zza ciepłych biurek trochę w teren ! … dowódca zawsze ze swoim wojskiem być powinien !

 2. Pabloo(oryginał)

  Kiedyś było ORMO, ale teraz się nie wychylają, bo im emerytury poobcinali. GEneralnie leśnicy to opał na ogniska będą zapewniać, czyli grillowania czas w tym roku nie zakończony. Brak jeszcze Zenka z gitarą przy ognisku.

 3. Straż miejską tam wyślijcie, oni tam sa bardziej potrzebni niż w mieści.

 4. Więźniowie niech bronią granic co za cyrk.

 5. Ewentualnie „pomóc bronić NASZEGO KRAJU”, a nie „ nasz kraj”, Panie Józefie Kubica…

 6. Ja tam bym wysłał tych rurkowych

 7. I prawidłowo. Wszystkie ręce na pokład. Żadnych 'śniadych’ nie wpuszczać!

 8. to teraz drzewo zamiast wegla bedzie

 9. Niedługo wyślą ochroniarzy z biedronki XD

Z kraju

Polityka i społeczeństwo