Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Strażacy z Puław będą mieli nową siedzibę. Obecna zostanie zburzona

Liczące blisko 50 lat obiekty będące siedzibą puławskich strażaków nie są dostosowane do obecnych czasów i przestały spełniać wymagania. Dlatego też zapadła decyzja o budowie nowej komendy.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Puławach szykuje się do budowy nowej siedziby. Obecne budynki, zlokalizowane na rogu ul. Słowackiego i Lubelskiej, pochodzą z 1974 roku i nie spełniają obecnych wymagań. Wśród podstawowych można wymienić zbyt małe garaże dla coraz większych i nowocześniejszych pojazdów ratowniczo-gaśniczych, brak zaplecza sanitarnego i wiele innych. Ponieważ koszty modernizacji i przystosowania obecnej jednostki byłyby bardzo duże zapadła decyzja, że obiekty zostaną wyburzone zaś na ich miejsce wybudowane będą nowe.

Rozpoczęto właśnie poszukiwania firmy, która wykona kompleksowy projekt budowlany będący podstawą do ogłoszenia przetargu na realizację inwestycji. Budynek strażnicy ma spełniać wszystkie funkcje wymagane dla tego typu obiektów, czyli zapewniać możliwość: garażowania pojazdów, przechowywania sprzętu przeznaczonego do działań oraz sprzętu ochrony indywidualnej, przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach, dysponowanie sił i środków oraz koordynacja działań oraz posiadać zaplecze socjalne dla załogi. Do tego ma pozwalać na magazynowanie rezerwowego sprzętu do działań, naprawę i konserwację sprzętu oraz drobnych napraw pojazdów, ładowanie butli powietrznych jak też magazynowanie innego sprzętu i materiałów.

W nowe siedzibie ma być również miejsce na organizowanie szkoleń teoretycznych, szkoleń i ćwiczeń praktycznych z użyciem sprzętu czy też podnoszenie sprawności fizycznej załogi. Jak szacują strażacy, budowa nowej komendy może potrwać około dwóch lat i pochłonąć około 25 mln złotych. Oczywiście jednostka w tym czasie będzie funkcjonowała na dotychczasowych zasadach, choć strażakom trzeba będzie znaleźć tymczasowe miejsce, w którym będą stacjonować.

(fot. PSP Puławy/zdjęcie ilustracyjne)

Jeden komentarz

  1. wygląda jak lustrzane odbicie tej z Lubartowa