Strażacy z Lublina zaprezentowali samochód dowodzenia i łączności (wideo, zdjęcia)

Mieliśmy okazję wziąć dzisiaj udział w prezentacji możliwości pojazdu straży pożarnej , który jest strażackim centrum dowodzenia i łączności. Takich pojazdów na wyposażeniu straży pożarnych w całym kraju jest kilka.

W październiku 2019 roku na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 4 w Lublinie odbyła się uroczystość przekazania pojazdów pożarniczych oraz wręczenia promes przedstawicielom jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu lubelskiego na realizację zadań statutowych po nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

Wówczas do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie trafił samochód dowodzenia i łączności o wartości 2 939 700 zł – stanowiący batalionowe, mobilne stanowisko kierowania. Jest to mobilne centrum dowodzenia, wykorzystywane podczas dużych akcji ratowniczych, wymagających koordynacji pracy różnych służb. Ostatnio pojazd brał udział w akcji ratowniczej w Chodlu oraz podczas zagrożenia powodziowego w lubelskich powiatach położonych nad Wisłą.

Średni samochód dowodzenia i łączności został zabudowany przez firmę Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych na podwoziu Renault D12 4×2. Zabudowa została wykonana z materiałów kompozytowych, zaś wnętrze podzielono na trzy przedziały. Pierwszy to przedział dowódczo-sztabowy, drugi – miejsce pracy dla dwóch dyspozytorów, a trzeci – infrastruktura teletechniczna, energetyczna i instalacje w zabudowie.

 

 

Zakup pojazdu został współfinansowany ze środków unijnych w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV”. Podobne pojazdy są na wyposażeniu PSP w Krakowie, Poznaniu, Białymstoku, Warszawie i Katowicach.

Dzisiaj przedstawiciele lubelskich mediów mieli okazję zajrzeć do środka centrum strażackiego dowodzenia na kółkach. Samochód został ustawiony na parkingu przy ul. Krężnickiej w pobliżu Zalewu Zemborzyckiego. Pojazd wyposażony jest w specjalne anteny, ma możliwość uruchomienia własnej sieci internetowej, w środku posiada m.in. stację pogodową. Około 20 minut zajmuje rozłożenie i uruchomienie wszystkich systemów pojazdu. Na specjalnych wysięgnikach znajdują się kamery oraz anteny, w środku zaś w klimatyzowanym pomieszczeniu pracują urządzenia niezbędne do prowadzenia najbardziej skomplikowanych akcji ratunkowych.

 

 

(fot. wideo lublin112.pl)

Zobacz również

3 komentarze

 1. Na Maps Google pracują?

 2. Takie sprzęty powinien rozdawać PiS za frekwencję w wyborach. A nie, to za bardzo zrujnowalo by budżet.

 3. dla mnie to troche pokazuwka ale dobre i to

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7038zł -0.88%
  • GBP 4.9426zł -0.96%
  • EUR 4.4642zł -0.28%
  • CHF 4.1112zł -0.28%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach