Strażacy sprawdzają możliwości dronów. Mają one pomagać w wielu akcjach ratunkowych (zdjęcia)

Choć straż pożarna zaczęła używa dronów m.in. od ubiegłego roku, to jednak na razie zaledwie kilka jednostek jest w nie wyposażonych. W tym tygodniu strażacy sprawdzali ich możliwości w terenie.

W środę w Wierzchowiskach w powiecie świdnickim straż pożarna przeprowadziła ćwiczenia sztabowe mające na celu sprawdzenie możliwości dronów, które trafiają na wyposażenie kolejnych komend. Chodziło zarówno o sprawdzenie możliwości technicznych bezzałogowych statków powietrznych, znajdujących się na wyposażeniu lubelskich i świdnickich strażaków, lecz również możliwości teleinformatycznych samochodu dowodzenia i łączności w terenie.

Jak wyjaśnia mł. bryg. Wojciech Miciuła z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, podczas ćwiczeń nawiązano łączność radiową i telefoniczną oraz połączenie wideo z dyżurnymi operacyjnymi w stanowiskach kierowania wybranych komend PSP oraz sprawdzono możliwość bezpośredniej transmisji obrazu z dronów na ekran monitora w pojeździe dowodzenia i łączności.

Straż pożarna zaczęła używa dronów m.in. od ubiegłego roku, to jednak na razie zaledwie kilka jednostek jest w nie wyposażonych. Tymczasem potrafią być one niezwykle pomocne w wielu sytuacjach. Dzięki nim możliwa jest szybsza i dokładniejsza ocena sytuacji w wielu zdarzeniach kryzysowych. Z kolei drony wyposażone w kamerę termowizyjną pozwalają zlokalizować miejsca ukrytych pożarów czy też zaginione osoby.

(fot. asp. Filip Leszczyński, mł. bryg. Wojciech Miciuła)

Zobacz również

2 komentarze

 1. Łolaboga inwigilacja G8

 2. Pytanie czy w związku z małą odległością od lotniska na terenie powiatu świdnickiego i częścią powiatu lubelskiego nie ma całkowitego zakazu latania dronami?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą