690 680 960

Strażacy sprawdzają możliwości dronów. Mają one pomagać w wielu akcjach ratunkowych (zdjęcia)

Choć straż pożarna zaczęła używa dronów m.in. od ubiegłego roku, to jednak na razie zaledwie kilka jednostek jest w nie wyposażonych. W tym tygodniu strażacy sprawdzali ich możliwości w terenie.

W środę w Wierzchowiskach w powiecie świdnickim straż pożarna przeprowadziła ćwiczenia sztabowe mające na celu sprawdzenie możliwości dronów, które trafiają na wyposażenie kolejnych komend. Chodziło zarówno o sprawdzenie możliwości technicznych bezzałogowych statków powietrznych, znajdujących się na wyposażeniu lubelskich i świdnickich strażaków, lecz również możliwości teleinformatycznych samochodu dowodzenia i łączności w terenie.

Jak wyjaśnia mł. bryg. Wojciech Miciuła z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, podczas ćwiczeń nawiązano łączność radiową i telefoniczną oraz połączenie wideo z dyżurnymi operacyjnymi w stanowiskach kierowania wybranych komend PSP oraz sprawdzono możliwość bezpośredniej transmisji obrazu z dronów na ekran monitora w pojeździe dowodzenia i łączności.

Straż pożarna zaczęła używa dronów m.in. od ubiegłego roku, to jednak na razie zaledwie kilka jednostek jest w nie wyposażonych. Tymczasem potrafią być one niezwykle pomocne w wielu sytuacjach. Dzięki nim możliwa jest szybsza i dokładniejsza ocena sytuacji w wielu zdarzeniach kryzysowych. Z kolei drony wyposażone w kamerę termowizyjną pozwalają zlokalizować miejsca ukrytych pożarów czy też zaginione osoby.

(fot. asp. Filip Leszczyński, mł. bryg. Wojciech Miciuła)

2 komentarze

  1. Łolaboga inwigilacja G8

  2. Pytanie czy w związku z małą odległością od lotniska na terenie powiatu świdnickiego i częścią powiatu lubelskiego nie ma całkowitego zakazu latania dronami?

Kursy walut

  • USD 4.3258zł 0.01%
  • GBP 5.3609zł 0.19%
  • EUR 4.716zł 0.18%
  • CHF 4.7054zł 0.2%

Polub nas