Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Strażacka cysterna z Biłgoraja trafiła na Ukrainę (zdjęcia)

Polska przekazała Ukrainie dotkniętej powodzią po zniszczeniu zapory na Dnieprze 10 cystern, 10 pomp wysokiej wydajności i kontener przeciwpowodziowy z dwoma łodziami. Jedną z nich jest cysterna z Komendy Powiatowej PSP w Biłgoraju o pojemności 18 tysięcy litrów. Samochód służył w powiecie biłgorajskim ponad 30 lat.

W związku ze zniszczeniem zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim, podjął decyzję o przekazaniu pomocy rzeczowej Ukrainie w postaci cystern na wodę oraz pomp wysokiej wydajności. O zapotrzebowanie rzeczowe strona ukraińska wystąpiła za pośrednictwem Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC).

– W związku z dramatyczną sytuacją ludności cywilnej, po zniszczeniu przez Rosję zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, zdecydowałem o przekazaniu 10 cystern na wodę o pojemności 18 tys. litrów oraz 10 pomp wysokiej wydajności. Dziękuję Państwowej Straży Pożarnej za zaangażowanie – informował kilkanaście dni temu szef MSWiA.

Ukraina zwróciła się o pomoc za pośrednictwem Mechanizmu Wspólnotowego Unii Europejskiej, którego jest członkiem. Polska od 2022 roku mocno zabiegała o wsparcie dla Ukrainy we wstąpieniu do tego systemu. Dzięki osobistemu zaangażowaniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego strona ukraińska została włączona do tego mechanizmu. Krajowym punktem kontaktowym Wspólnotowego Mechanizmu UE w zakresie pomocy humanitarnej oraz ratowniczej jest Państwowa Straż Pożarna.

Z Polski na Ukrainę trafi pomoc w postaci 10 cystern o pojemności 18 tys. litrów na wodę, a także 10 pomp wysokiej wydajności około 12 tys. litrów/minutę każda. Jedna z cystern pojechała z Biłgoraja. Pojazd służył w powiecie biłgorajskim przez 30 lat.

We wtorek, 6 czerwca nad ranem Rosjanie wysadzili zaporę elektrowni wodnej na rzece Dniepr w okupowanej miejscowości Nowa Kachowka, w obwodzie chersońskim. Władze Ukrainy zarządziły ewakuację kilku tysięcy osób z terenów zagrożonych powodzią. Całkowitemu zniszczeniu uległa hydroelektrownia znajdująca się na zaporze. Podtopionych zostało kilkanaście miejscowości i kilkaset domów.

Strażacka cysterna z Biłgoraja trafiła na Ukrainę (zdjęcia)

(fot. PSP\źródło MSWiA)

29 komentarzy

 1. Cebulak to stan umysłu

  Oddajcie im jeszcze żony żeby tam gotowały. Cebulaki.

 2. Podobno jakiś ukraiński minister zgłosił do UE,że polscy rolnicy nielegalnie dopłaty pobierają, trzeba im pomoc mimo,że to niewdzięczny naród

 3. Ile jest wsi w Polce które nie mają takich sprzętów a oni rozdają je tym niewdzięcznym ukrom.

  Kiedy to się skonczy? Kiedy Putin wreszcie weźmie to swawolcz za mordy i ich poustawia?

 4. Jeszcze wiecej im pomagajcie, a oni z wdzięczności domagają się odnowienia pomnika upa w Polsce.

 5. Jeszcze wiecej im pomagajcie, a oni z wdzięczności domagają się odnowienia pomnika u p a w Polsce.

 6. Oddadzą wszystko ,czego tylko zażądają bo Izrael za dużo wie. A na międzynarodową komisję zbadania tamy nie wyrazili zgody. To sztuczne państwo nigdy nic swojego nie miało i jak widać szuka cymbałów aby dalej funkcjonować za czyjeś.

 7. Za chwilę ta cysterna pojawi się na jakimś ukraińskim portalu sprzedażowym. Tak było z karetką, którą Czesi przekazali w ramach pomocy.

 8. Ukraina to olbrzymi, bogaty kraj, rządzony przez oligarchów. Co by tam nie trafiło, zasila nie biednych ludzi, a rozmaitych bydlaków.

 9. Najlepiej to wszystko oddać wspaniałej Ukrainie

Dodaj komentarz

Z kraju