690 680 960

Straż pożarna w całym kraju przygotowuje się na nagłe ocieplenie

Zapowiedzi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na najbliższe dni są niepokojące. Przewidywane jest znaczne ocieplenie. Nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP, polecił komendantom wojewódzkim i szkół PSP przegląd gotowości sił pod kątem możliwości natychmiastowego skierowania do działań.

Prognozowane ocieplenie może znacząco wpłynąć na szybkie topnienie pokrywy śnieżnej. Odwilż w połączeniu z opadami deszczu i występującymi aktualnie zatorami lodowymi na rzekach, może stwarzać ryzyko groźnych wezbrań.

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej polecił dokonać przeglądu gotowości sił wchodzących w skład pododdziałów centralnego odwodu operacyjnego KSRG. Chodzi m.in. o sprawdzenie możliwości natychmiastowego skierowania strażaków do ewentualnych działań.

W ramach tych sił do wykonywania zadań związanych z działaniami powodziowymi może zostać zadysponowanych 27 kompani specjalnych. W ich skład wchodzi:

– 48 sekcji ewakuacyjnych,
– 32 sekcje pomp dużej wydajności,
– 30 sekcji pomp małej wydajności,
– 11 sekcji przeciwpowodziowych z zaporami,
– 14 sekcji zapasowego zasilania energetycznego.

Razem jest to około 700 ratowników, 280 pojazdów, 96 łodzi, 64 pompy dużej wydajności, 22 kontenery przeciwpowodziowe z zaporami do podnoszenia korony wałów przeciwpowodziowych, 28 agregatów prądotwórczych o mocy minimum 30 kW. Do działań powodziowych mogą być dysponowane również kompanie szkolne PSP, w składzie których jest około 200 słuchaczy.

Jak poinformowało IMGW obecna sytuacja przypomina zespół zdarzeń, które w 1982 roku doprowadziły do powodzi. Scenariusz taki jest możliwy, ale nie musi się powtórzyć. Od środy widoczne będzie zdecydowane ocieplenie napływające z zachodu. Prognozowana jest dodatnia temperatura przez całą dobę, a w weekend możemy spodziewać się na zachodzie Polski aż 13°C.

(fot. lublin112.pl)

13 komentarzy

 1. Czy z zachodu kiedykolwiek coś dobrego przyszło?

 2. starszy sikawkowy

  Z powodu nadchodzącej fali upałów będą gasić pragnienie…

 3. Siostra Xsantypa (rodzona)

  Straż pożarna w całym kraju przygotowuje się na nagłe ocieplenie – i dobrze robia zwykle w maju i czerwcu występują u nas susze.
  Niech zawczasu nałapią se wody na zapas.

  • To chodzi o to tę straż przygotowuje się do pierwszego od miesiąca rozebrania się z kaleson.

 4. Zima w odwrocie

  Nie ma się czego bać
  Nie należy się jej bać
  Szczególnie starsi ludzie

 5. Jak tak fajnie w tej straży że mamy kalesony to zapraszam na wiosnę będzie nabór.

 6. Jak to stary Góral powiedział „jesce sie nie zdazyło coby tyla śniegu napadało coby nie stopniało”

 7. Najpierw się mieliście bać śmiertelnego covida co zabije wszystkich, potem mieliście się bać szczepić, potem bestia ze wschodu której trzeba się bać, a teraz ocieplenie którego trzeba się bać, no nie ma co robić tylko bać się trzeba. a już o globalnym ociepleniu który zgładzi planetę to nie mówiąc.

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas