Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Starosta i wicestarosta zawieszeni za fałszowanie dokumentów. Odwołanie nie pomogło

Nie powinni podejmować czynności służbowych w urzędzie, skoro podczas wykonywania swoich obowiązków w tym właśnie urzędzie dopuścili się przestępstwa i mają postawione zarzuty. Decyzję taką podjął sąd w sprawie urzędników z Hrubieszowa.

Sąd rozpatrzył odwołanie, jakie złożyli starosta i wicestarosta powiatu hrubieszowskiego. Józef K. i Leszek C. zamieszani są bowiem w sprawę fałszowania dokumentów i usłyszeli w tej sprawie zarzuty. Sprawa dotyczy prokuratorskiego śledztwa związanego z wyłudzeniem dotacji ze środków Unii Europejskiej, na przebudowę drogi powiatowej Adelina – Mircze – Kryłów. Dofinansowanie miało zostać uzyskane za pomocą poświadczających nieprawdę dokumentów. W wyniku tego Urząd Marszałkowski w Lublinie wypłacił Starostwu nienależną kwotę w wysokości 4 068 669 zł.

Śledczy zarzucili staroście Józefowi K., że nakłaniał dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg Zbigniewa W. i inspektora Tadeusza K. do poświadczenia nieprawdy oraz wprowadził w błąd Urząd Marszałkowski. Z kolei wicestarosta Leszek C. odpowie za wielokrotne nakłanianie Zbigniewa W. do poświadczenia nieprawdy oraz o przekroczenie swoich uprawnień i wprowadzenie w błąd Urzędu Marszałkowskiego. Zarzuty w tej sprawie usłyszały jeszcze dwie osoby. Ówczesny dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Hrubieszowie Zbigniew W. oraz inspektor nadzoru inwestorskiego Tadeusz K.

Starosta i wicestarosta nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i skorzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych a także poręczeń majątkowych w wysokości po 25 000 zł. Podejrzani odwołali się jednak od tej decyzji a sprawę rozpatrzył sąd.

– Na skutek zażaleń postanowienia w przedmiocie tych środków oceniał Sąd Rejonowy w Zamościu. Postanowieniem z dnia 26 stycznia 2018 r. Sąd utrzymał w mocy postanowienia prokuratora o poręczeniu majątkowym i zawieszeniu w czynnościach służbowych, dokonując jedynie drobnych, formalnych korekt treści postanowień. W uzasadnieniu swojej decyzji Sąd wskazał, że całkowicie zgadza się z tokiem rozumowania prokuratora, iż starosta i wicestarosta nie powinni podejmować dalszych czynności służbowych w urzędzie starostwa, skoro z racji podejmowania czynności w tym właśnie urzędzie mają postawione zarzuty – wyjaśnia Bartosz Wójcik z Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Wczoraj do Przewodniczącego Rady Powiatu Hrubieszowskiego wysłano odpis postanowienia sądowego z wnioskiem, o wykonanie w zakresie zawieszenia w czynnościach służbowych obu mężczyzn. Za przekroczenie uprawnień grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

(fot. Starostwo Powiatowe)
2018-02-02 16:24:19

4 komentarze

  1. Pobory też mają zawieszone, czy pierdzą w fotel przed telewizorem za pieniądze podatników?

  2. No i PO szaleli . he he Szykują się im wielkie powroty , ale do obrządku w gospodarstwie . he he

  3. Jeśli ta droga powstała to trzeba ją teraz rozebrać bo powstała za pieniądze z przestępstwa. ?

Wiadomości z info112