690 680 960

Wicestarosta świdnicki: „Wydałem pozwolenie na budowę pierwszej fabryki pojazdów wodorowych w Europie”

We wtorek wicestarosta świdnicki Bartłomiej Pejo wydał pozwolenie na budowę pierwszej fabryki pojazdów wodorowych w Europie. Inwestycja powstanie w Strefie Aktywności Gospodarczej w Świdniku.

Do połowy przyszłego roku ma powstać w Świdniku fabryka pojazdów napędzanych wodorem. Będzie to pierwsza w Europie fabryka, produkująca między innymi autobusy. We wtorek wicestarosta Bartłomiej Pejo podpisał pozwolenie na budowę wytwórni, która będzie zlokalizowana w Strefie Aktywności Gospodarczej w Świdniku przy ul. Nadleśnej. Inwestorem jest firma z grupy Polsat. W Świdniku ma być produkowanych na początek ok. stu autobusów rocznie.

Grupa Polsat Plus, której założycielem i największym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz, przedstawiła w 2021 r. swoją strategię rozwoju na najbliższe lata. Jednym z kluczowych elementów, jest nowy segment działalności, a dokładnie Czysta Energia. Jak wskazano, kierunek ten nie jest przypadkowy. Wszystko dlatego, że Polska musi dokonać transformacji energetycznej w kierunku zero- i niskoemisyjnej energii, dlatego też skupione w Grupie spółki, jak też te, które dopiero mają powstać, widzą w tym sporą szansę rozwoju.

Spory nacisk ma być kładziony na technologie wodorowe, a w szczególności zielony wodór. Związane jest to z trendem, jaki jest już zauważalny na całym świecie oraz informacjami płynącymi z Unii Europejskiej, która zapowiedziała szybki rozwój gospodarki w tym kierunku. Również Polska ogłosiła ambitną strategię w zakresie zielonego wodoru, który to wskazywany jest jako nowe zeroemisyjne paliwo przyszłości.

Inwestycja w świdnicką fabrykę oznacza rozwój gospodarczy powiatu, a także całego regionu. Dodaje również, że stworzenie Strefy Aktywności Gospodarczej w Świdniku było strzałem w dziesiątkę, czego efekty możemy właśnie oglądać.

(fot. Bartłomiej Pejo)

30 komentarzy

 1. Kolejny przekręt jak z CPK czy Izerą.

  • inwestycja prywatna, tutaj państwo nie pcha swoich palców, więc może coś z tego wyjdzie

   • Jak nie pcha ? Solorz robi biznesy tylko dzięki układowi z rządem inaczej zaczęli by go męczyć jak to robią z TVNem

 2. Jaki dobry ten Pan Starosta.

Kursy walut

 • USD 4.3258zł 0.01%
 • GBP 5.3609zł 0.19%
 • EUR 4.716zł 0.18%
 • CHF 4.7054zł 0.2%

Polub nas