690 680 960

Starali się o to przez wiele lat. Cztery jednostki OSP z naszego regionu włączone do KSRG

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wydał decyzję o włączeniu w struktury Krajowego System Ratowniczo – Gaśniczego kolejnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Będą one stanowić główne wsparcie dla Państwowej Straży Pożarnej.

Strażacy z jednostek OSP Krzewica w powiecie bialskim, OSP Aleksandrówka w powiecie janowskim, OSP Kozubszczyzna w powiecie lubelskim oraz OSP Chmielów w powiecie parczewskim mają powody do dumy. Ich działania w ratowaniu życia i mienia mieszkańców, wyszkolenie oraz chęć pomocy innym zostały docenione i włączono ich w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dla druhów oznacza to nie tylko zaszczyt, lecz również spore wyzwanie. Przede wszystkim muszą być w ciągłej gotowości, dostępni do wyjazdu przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 w roku. Do tego dochodzi ciągłe podnoszenie kwalifikacji poprzez kolejne szkolenia, aby jak najszybciej i najskuteczniej nieść pomoc.

Poszczególne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, które zostały włączone w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, starały się o to od wielu lat. Przez ten czas druhowie musieli spełnić wiele wymagań. Podstawą było posiadanie co najmniej jednego średniego lub ciężkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego, specjalistycznego sprzętu do prowadzenia działań ratunkowych, jak też wyposażenie jednostki w skuteczny system łączności powiadamiania i alarmowania oraz urządzenia łączności na potrzeby działań ratowniczych.

Na strażakach będzie teraz ciążyła również o wiele większa odpowiedzialność. To właśnie oni będą stanowić główne wsparcie dla Państwowej Straży Pożarnej, w większości działań ratowniczych. W przypadku zdarzeń mniejszej rangi, będą je mogli wykonywać również samodzielnie. To oznacza o wiele więcej interwencji niż dotychczas, w trakcie których nie mogą zawieść powierzonego im zaufania.

Wraz z czterema jednostkami z naszego regionu, komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski włączył w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego 61 jednostek OSP z całego kraju.

(fot. lublin112.pl – zdjęcie ilustracyjne)

13 komentarzy

 1. Będą mogli tankować taniej o 8 groszy na litrze.

 2. Szkoda ze nie ma na liście naszej jednostki OSP Zemborzyce…

  • Jeszcze tego by brakowało. W gminie Konopnica jednostek w systemie jest już aż nadto. Powiem więcej tyle ile jest w systemie wystarczyło by w Konopnicy ogółem. No może jeszcze jednostka od wyciągania psów z przepustów i szukająca gałęzi po okolicy zwisających w nienaturalny sposób aby tylko (załapać ) wyjazd i podbić mało miarydajne w takowej sytuacji statystyki. Też by się przydała.. 🙂

   • Nie rozumiem czemu taki jesteś, że nie pozwalasz OSP Zemborzyce się rozwijać. Chłopaki będą mieli nową remize w przyszłym roku, mają dwa wozy bojowe, startują w zawodach strażackich odnosząc sukcesy. A ty każesz im koty czy patyki łapać.

    • Oho zaczęło się. Już żale tej pierwszej jednostki w KSRG się zaczęły. Najpierw były fochy bo Radawiec niepotrzebny w KSRG, teraz fochy bo Kozubszczyzna niepotrzebna, już zaczynają się fochy bo Konopnica za dużo jeździ, już fochy bo Zemborzyce chcą jeździć. Ale z psa na szczeniaka się ciężko schodzi. Już się nie jeździ tyle co kiedyś i płacz bo jak inne jednostki śmią chcieć wyjechać w ogóle z remizy. Przecież tylko turbo Pawlin może.

     • Jestem osobą niezwiązana z żadną z tych jednostek. Jednak że interesuje sie trochę polityka OSP w gminie Konopnica i orientuje się bądź co bądź co dzieje się w tych jednostkach a można powiedzieć bardziej NIE dzieje. Kozubszczyzna jak najbardziej zasłużenie i potrzebnie między innymi ze względu na lokalizację włączona do systemu. Jak mówisz tutaj „Turbo Pawlin” rzeczywiście zmniejszył swoją liczbe wyjazdów ale wydaje mi się że nie koniecznie jest to spowodowane włączeniem nowych jednostek do KSRG a raczej polityką. Wracając do pozostałych jednostek które istnieją mają wozy ale brak jakichkolwiek działań z ich strony to jest nieporozumienie że takie środki idą na ich utrzymanie. Moim skromnym, nic nie znaczącym i nie zmieniającym niczego w tej sprawie wszystkie te jednostki od imprez its itd. przekształcić w jednostki typu S i zaoszczędzone pieniądze z tego przeznaczyć np na wymianę wozów w dwóch jednostkach z KSRG które dysponują dalej leciwymi i wysluzonymi pojazdami bez świadectw dopuszczenia

 3. Uważasz że bieganie w zawodach i udział w kilku imprezach „strażackich” w roku to już przednie argumenty do włączenia w struktury systemu? Nie wydaje mi się. A z działalności ratowniczej to z tego co się orientuje jednostka od kilku dobrych lat nie działa wogole. A predyspozycje i sprzęt za kupę kasy ma aby to czynić. Tylko z zaangażowaniem i chęciami trochę gorzej. Niech się rozwija jestem za i czekam z niecierpliwością na efekty. A łapanie kotów i ptaków zostawmy już jednostce od tego wyspecjalizowanej można powiedzieć miejskiej OSP z ulicy r..
  PS
  Jakie osiągnięcia w zawodach? Wystartowanie to nie osiągnięcie.

  • A ja ci gościu nie wierzę żeś ty z poza gminy, bo gadasz to samo co w gminie. Czyli w kółko jak mantra Pawlin, Radawiec, Kozubszczyzna i od dwóch lat do grona wybrańców Konopnica dołączyła. A reszta jednostek bez sprzętu i bez perspektyw. I jak i czym mamy działać jak całą śmietankę spija wyżej wymieniona czwórka?

 4. No jeszcze tego by brakowało żeby za leżenie dostawać sprzęt i może chęci do tego w pakiecie dorzucic?. Pomyślałeś, że jednostki pracują latami na takowy cel jakim jest KSRG. A cała reszta co nie spija tej śmietanki u nas w gminie(nie powiedzialem że jestem z poza gminy. Jasne że jestem dumnym mieszkańcem g. Konopnica) i tak ma jak u Pana Boga za piecem. A odwdzięcza się czym. Ciągłym narzekaniem że mało i mało mają. Że mundurów trzeba dokupić bo wielcy strażacy nie mają albo mają dwu letnie i pasowało by wykienic na nówki. a jak już dostaną to nawet go regulaminowo założyć nie potrafią. Wstyd za was. I jak chcemy się reaktywować i być prężni zacznijmy od literatury i zapoznania sie do czego zobowiązuje zaszczyt bycia strażakiem!

  • Spokojnie spokojnie. Zmieni się lokalizacja OSP przyjdą nowi to wtedy zobaczymy. Już teraz niektórzy trenują w nowej lokalizacji. PARANOJA będzie podziwial jeszcze nas jak Clidrington strażaka Sama. Wesołych świąt wszystkim

 5. Lokalizacja nie pomoże jak wam w głowie korzyść i nowa remiza. gdzie w tym wszystkim pasja i zamiłowanie.. bez tego ani rusz ! no chyba że się narodzi wraz z nową remiza 🙂

 6. Droga redakcjo nie sa to jedyne jednostki włączone do KSRG z terenów naszego województwa w tym roku, chyba że jest rozgraniczenie regionu gdzie nie są do niego włączone wszystkie powiaty. Prosiłbym o rzetelne informacje 😉

Kursy walut

 • USD 3.975zł -0.05%
 • GBP 5.0198zł 0.11%
 • EUR 4.3542zł -0%
 • CHF 4.5175zł 0.12%

Polub nas