Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Śródpolne miedze i skraje lasów pokryły się bielą. Na Roztoczu tarniny nie brakuje (wideo)

Wiosna w pełni, wiele roślin pokrywa się różnokolorowymi kwiatami. Kiedy są ich duże skupiska, widoki potrafią być niesamowite. Obecnie w pełni kwitnienia jest tarnina. Bardzo dużo tych krzewów można znaleźć m.in. na Roztoczu.

Tarnina, zwana też śliwą tarniną lub tarką, to osiągający do 3 m wysokości ciernisty krzew należący do rodziny różowatych. W Polsce rośnie głównie w środowisku naturalnym, najczęściej spotykana jest na śródpolnych miedzach, skrajach lasów, na polanach, brzegach rzek oraz łąkach. Potrafi porastać również nieużytkowane pola uprawne i opuszczone posesje.

Zanim na krzewie pojawią się liście, gałęzie pokrywają tysiące małych, białych kwiatów. Roślina ta posiada właściwości lecznicze, które w medycynie naturalnej są doceniane od dawna. Stosuje się ją m.in. w dolegliwościach układu moczowego, żołądka, a także jako lek przeczyszczający.

Śliwa owocuje od października do grudnia. Owoce, dzięki znajdującym się w nich garbnikom, mają działanie przeciwbiegunkowe. Wiele osób wykorzystuje je również do wytwarzania nalewek. Są one bardzo cenione i nazywane „naturą zamkniętą w butelce”.

(wideo – Ryszard Molas)

3 komentarze

  1. Z piramidy król podbił galaktykę
    Rdestem obsiał cały świat

  2. Bardzo smaczna po przemrożeniu, podobnie jak dzika róża 😉

  3. Żeby jeszcze miasto jinspirancji wiedziało co to takiego ta tarnina…

Dodaj komentarz

Z kraju