Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Sprężyny gazowe — co je wyróżnia? Czym powinien charakteryzować się najwyższej jakości produkt?

Zapewne każdy wie, jak wygląda klasyczna sprężyna metalowa. Jednak nie wszyscy mają świadomość, że istnieją również sprężyny gazowe. Warto wytłumaczyć, czym jest taka sprężyna i czym się cechuje. Co wyróżnia produkty najlepszej jakości?

Sprężyny gazowe, czyli siłowniki gazowe

Tak naprawdę omawiane elementy to siłowniki gazowe. To ich alternatywna nazwa. Czasami używa się również określenia siłownik gazowy ze sprężyną, jednak jest ono nieco mylące. Jeszcze inne określenie to sprężyny pneumatyczne. Czym są te elementy? To proste konstrukcyjnie części, składające się z obudowy i zamkniętego w niej tłoczyska. Ich obudowę wypełnia powietrze, a w osobnej komorze znajduje się olej. Najwyższej jakości sprężyny gazowe oferują wyspecjalizowane firmy, takie jak CLOOS.

Siłowniki gazowe ze sprężyną to urządzenia wytwarzające dużą siłę niskim kosztem. Jak do tego dochodzi? Otóż operator urządzenia czy maszyny albo użytkownik przedmiotu, w którym znajduje się sprężyna, wprawia w ruch tłoczysko. Ono natomiast spycha powietrze ku jednej ze ścian urządzenia. W efekcie dochodzi do zwiększenia ciśnienia i wytworzenia siły. 

 

Czym wyróżniają się sprężyny pneumatyczne

Nie ma wątpliwości, że siłowniki gazowe występują w wielu różnorodnych maszynach i urządzeniach. Znajdziemy je także w pojazdach mechanicznych. Stanowią elementy konstrukcyjne wyposażenia przestrzeni publicznej i domów. Znajdują się między innymi w meblach i samochodach. Skąd tak powszechne zastosowanie sprzętu tego typu? Odpowiadają za to głównie poniższe cechy sprężyn gazowych:

  • możliwość wytworzenia dużej siły małym nakładem sił,
  • nieskomplikowana konstrukcja, a więc również mała awaryjność,
  • niski koszt produkcji.

Niewątpliwie możliwość wytworzenia dużej siły bez większego wysiłku to bardzo przydatna funkcja siłowników pneumatycznych. Siłownik gazowy ze sprężyną pozwala wykonywać trudne zadania, wprawiając w ruch ciężkie elementy maszyn. Pozwala też podnosić ciężkie klapy oraz inne przedmioty.

Co ważne, sprężyny pneumatyczne rzadko ulegają awariom. Wynika to przede wszystkim z ich prostej konstrukcji. Niemniej jednak trzeba również zaznaczyć, że jakość sprężyn nie zawsze jest taka sama. Tylko te jakościowe można uznać za produkty niezawodne. Znikoma awaryjność jest ważna głównie ze względu na koszty, które w przypadku zakupu sprężyn gazowych nie są wysokie. 

 

Dobre siłowniki gazowe

Jak wspomnieliśmy, na rynku dostępne są różnorodne sprężyny gazowe, nie wszystkie godne polecenia. Co wyróżnia dobry siłownik gazowy ze sprężyną? Przede wszystkim wysoka jakość wykonania. Chodzi o to, aby każdy element siłownika był wykonany z materiałów dobrej jakości. Wtedy można być spokojnym o trwałość i poprawność działania sprzętu. Przypomnijmy, że działanie sprężyn tego typu opiera się na wzroście ciśnienia wskutek zmniejszenia objętości. Aby mogło zajść to zjawisko, obudowa siłownika gazowego musi być całkowicie szczelna.

Należy też zauważyć, że sprężyny gazowe często stosuje się tam, gdzie inne rozwiązania nie są odpowiednie ze względu na trudne warunki. Mowa między innymi o pracy na morzu czy w fabrykach, gdzie panuje wysoka temperatura i wilgotność. W takich przypadkach niezbędne są siłowniki gazowe wykonane z wytrzymałych materiałów. Istotna jest ich odporność na korozję oraz działanie wielu innych czynników. Takie sprężyny pneumatyczne wytwarzają tylko najlepsi producenci.

(fot. www.freepik.com)