Sprawdź na co wydaje pieniądze miasto. Fundacja Wolności obliczyła to co do grosza

Ile mieszkańcy Lublina płacą podatku do kasy miasta, na co wydawane są te pieniądze a także ile każdy mieszkaniec płaci za np. utrzymanie dróg czy obsługę zadłużenia. Tego wszystkiego można dowiedzieć się z portalu założonego przez Fundację Wolności.

W czwartek Fundacja Wolności uruchomiła stronę internetową, na której mieszkańcy Lublina mogą ze szczegółami poznać wydatki z kasy miasta. Cały budżet Lublina został podzielony na kategorie wydatkowania, gdzie można się dowiedzieć jakie kwoty są przeznaczane na poszczególne wydatki. Dzięki specjalnemu kalkulatorowi, podając kwotę zarobków, można się dowiedzieć ile z tego ląduje w miejskiej kasie, oraz co dokładnie miasto robi z tą kwotą.

Celem uruchomienia portalu www.jawnylublin.pl było pokazanie mieszkańcom dokładnego rozliczenia wydatków z kasy miasta. – Uruchomiliśmy portal, aby każdy z mieszkańców Lublina mógł łatwo sprawdzić, na co są wydatkowane pieniądze z jego podatków. Graficzna prezentacja budżetu jest bardziej zrozumiała niż ciąg kolumn z cyframi w zeskanowanych dokumentach – przekonuje Krzysztof Jakubowski z Fundacji Wolności. Dzięki łatwej grafice nawet niedoświadczony użytkownik internetu z łatwością sobie poradzi z obsługą strony.

W przyszłości Fundacja chce zamieścić także informacje o finansach miejskich spółek, w tym wykazy zawieranych przez nie umów i sprawozdania finansowe. – Urząd Miasta już trzykrotnie odmówił nam udostępnienia sprawozdań finansowych spółek miejskich, natomiast bez problemu uzyskaliśmy takie informacje od urzędu marszałkowskiego w przypadku spółek, w których ma udziały samorząd województwa – dziwi się Krzysztof Kowalik z Fundacji Wolności. Obecnie sprawą tą zajmuje się sąd.

(fot. Fundacja Wolności)
2014-12-11 21:38:36

Zobacz również

2 komentarze

 1. Utrzymanie dróg ?? Dziś przed 7.00 była taka ślizgawica że sądzę iż te pieniądze nie są wydawana na należyte, zapewniające bezpieczeństwo cele.

 2. Cichobiorek cichodajek

  Dobra strona dla tych co jeszcze umieją (i chcą) czytać. Polecam – i to nie dlatego żeby się pochwalić, że i ja posiadłem tą jakże przydatną umiejętność.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7861zł -0.54%
  • GBP 5.272zł -0.36%
  • EUR 4.5764zł -0.14%
  • CHF 4.1723zł -0.21%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Klasyczne auta zjadą do puławskiej Mariny
  Zaproszenie I Turniej Lubelskiego Cebularza
  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku