690 680 960

Spółka, chcąca budować na Lubelszczyźnie kopalnię, pozwała Polskę o wielomiliardowe odszkodowanie

To może być jedna z największych kwot, jakich zażądano w ramach odszkodowania od skarbu państwa. Australijska spółka, która planuje w naszym regionie budowę kopalni, twierdzi że realizacja inwestycji jest utrudniania.

Prairie Mining, australijski inwestor, który od kilku lat zapowiada budowę kopalni Jan Karski w powiecie chełmskim, pozwał Polskę w międzynarodowym arbitrażu. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, powodem mają być utrudniania w realizacji zaplanowanych przez spółkę inwestycji w naszym kraju. Oprócz kopali węgla kamiennego w naszym regionie, chodzi również o podobną inwestycję, jaką Australijczycy zaplanowali na Śląsku.

Informacje o wystąpieniu z roszczeniami spółka w ubiegłym tygodniu przekazała premierowi, prezydentowi, ministrowi spraw zagranicznych i marszałkowi sejmu. Podstawą pozwu jest Bilateral Investment Treaties, czyli podpisana przez Polskę i Australię umowa o ochronie wzajemnych inwestycji. Na jej podstawie firmom z obydwu krajów przysługuje dochodzenie swoich praw w postaci arbitrażu. W tym przypadku żądania australijskiej firmy mają opiewać na nawet 8-10 mld zł. Jednak ma to być ostateczność, gdyż firma chce sprawę zakończyć polubownie.

Australijski inwestor już na początku kwietnia ub. roku informował o możliwości wkroczeniu na drogę sądową. Powodem było przekroczenie ustawowego terminu przez Ministerstwo Środowiska na rozpatrzenie złożonego wniosku o umowę użytkowania górniczego. Dokument ten był niezwykle ważny dla inwestora, gdyż wraz z decyzją środowiskową był podstawą do uzyskania koncesji wydobywczej. Bez niej nie ma szans na rozpoczęcie budowy. Co więcej Australijczycy obawiali się, że rząd zamierza przekazać koncesję innej firmie wydobywczej.

(fot. materiały inwestora)

26 komentarzy

 1. Szkoda że was w nocy nie wywlekli i nie sprzedali…

 2. Niech wracają do siebie karmić kangury i nigdy tu nie wracają.

 3. To już wiedzą jak fajnie jest prowadzić firmę w PL. My to mamy codziennie 🙁

 4. Jak bloki budują to źle, bo powinni zakłady budować, bo miejsc pracy nie ma. Ale jak chcą kopalnie zbudować, to też źle. Logika niektórych lubelaków.

  Ustawowo przewidziane terminy na odpowiedź/decyzje urzędniczą to powinna być świętość. Niezależnie czy dotyczy budowy wychodka, czy kopalni. Ja jak się spóźnię dzień to dla państwa jestem najgorszym przestępcą straszonym karami. Jak się urzędnik spóźni miesiąc to nic nie można mu zrobić.

 5. Polecam poszukać informacji na temat nieodwracalnych szkód jakie spowoduje utworzenie kopalni, o której mowa w tym artykule – np. pod linkiem:
  https://bagna.pl/aktualnosci/618-kuriozalny-pomysl-utworzenia-kopalni-wegla-kamiennego-w-bezposrednim-sasiedztwie-poleskiego-parku-narodowego-nadal-aktualny

  Niestety, świadomość społeczeństwa na ten temat jest wciąż bardzo mała.

 6. chcecie kopalni i szychty to wypindalac na slask tam juz tego syfu maja pelno wszedzie,
  opłate za rade przekazac na konto
  DZIEKUJE

 7. Jak to jest możliwe że POlszewia sprzedała złoża węgla koksującego kanadyjczykom zamiast Bogdance

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie do udziału w VII Biegu „Biegam Bo Lubię Lasy”
Obieraczki kapuściane w lubelskim skansenie
Zaproszenie na uroczystości upamiętniające poległych i pomordowanych mieszkańców wsi Obrocz
Akcja pomocy zwierzętom Kraśnickiego Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom TULIMY
Konkurs Etiud Cyrkulacje dostarczy wielu emocji i zachwytów w ten weekend