Wtorek, 05 marca 202405/03/2024
690 680 960
690 680 960

Specjaliści operują robotem da Vinci w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie (zdjęcia)

W Pracowni Robotyki Operacyjnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie rozpoczęły się zabiegi z zakresu ginekologii. Operacje z użyciem robota da Vinci są już wykonywane w zakresie chirurgii i urologii. Równolegle trwają intensywne szkolenia dla personelu szpitala, które pozwolą uzyskać uprawnienia do przeprowadzania kolejnych operacji robotycznych.

Robot da Vinci to najnowocześniejsze narzędzie operacyjne w rękach chirurgów. W tym roku szpital przy al. Kraśnickiej dołączył do grona kilkunastu placówek medycznych w Polsce, które wykorzystują robota w swojej pracy. Systemy robotyczne używane są z powodzeniem w szpitalach na całym świecie, a w Polsce – ze względu na ograniczenia w dostępie do technologii i ich wysoką cenę – dopiero od niedawna.

– Wykorzystanie chirurgii robotycznej da Vinci zmniejsza urazy wewnętrzne i krwawienia, co pozwala niemal całkowicie wyeliminować komplikacje pooperacyjne. Narzędzia chirurgiczne nie tną przez wszystkie powłoki ciała, ale są wprowadzane przez kilkumilimetrowe otwory. Pacjent często może wrócić do domu już w drugiej dobie po zabiegu. Szybciej też wraca do pełnej sprawności – mówi dr n. med. Małgorzata Piasecka, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Dyrekcji szpitala udało się pozyskać do współpracy lekarzy, którzy oprócz uprawnień do wykonywania operacji robotycznej, mają również status proktorów – specjalistów mogących szkolić przyszłych operatorów.

– Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, zatrudniliśmy specjalistów z międzynarodowym doświadczeniem. Mogą oni wykonywać operacje robotyczne i przekazywać swoje doświadczenie kształcącym się w tym zakresie lekarzom. Pracujący metodą da Vinci operatorzy będą sukcesywnie zwiększać zarówno zakres, jak i ilość wykonywanych zabiegów – dodaje Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Chirurgia

Pierwszą operację z użyciem robota da Vinci w Pracowni Robotyki Operacyjnej przy al. Kraśnickiej przeprowadził w kwietniu br. dr n. med. Jerzy Draus – wybitny specjalista, doświadczony chirurg i popularyzator wykorzystania systemów robotycznych w chirurgii. Szkolił chirurgów i personel medyczny w tym zakresie w ponad 40 szpitalach na terenie Skandynawii, Francji i Szwajcarii.

Doktor Draus jest absolwentem Akademii Medycznej w Lublinie. Doświadczenie zdobywał w wiodących klinikach w Europie. Wykonał ponad 1200 operacji kolorektalnych (jelita grubego) z użyciem systemu robotycznego da Vinci oraz ponad 300 zabiegów robotycznych przepuklin brzusznych. Obecnie jest Ordynatorem Oddziału Kolorektalnego w Hallands Hospital Halmstade w Szwecji.

Ginekologia

Z kolei operacje ginekologiczne z użyciem da Vinci rozpoczął w lubelskim szpitalu dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, profesor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Doktor Nowakowski jest specjalistą położnictwa i ginekologii, w tym ginekologii onkologicznej. Ukończył Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Pracował m.in. w I Klinice Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej SPSK1 w Lublinie, Klinice Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie oraz II Oddziale Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie.

Od blisko trzech lat pełni obowiązki ordynatora oddziału położniczo-ginekologicznego Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach oraz od ponad dwóch lat realizuje zabiegi operacyjne z zastosowaniem systemu robotycznego. Sprawuje także funkcję kierownika Centralnego Ośrodka Koordynującego Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie.

Urologia

W Pracowni Robotyki Operacyjnej lubelskiego szpitala wykonywane są także zabiegi urologiczne. Prostatektomia z użyciem robota da Vinci to najbardziej innowacyjna metoda leczenia nowotworów prostaty z zachowaniem potencji seksualnej i trzymaniem moczu oraz jedno- lub obustronnym zaoszczędzeniem pęczków naczyniowo-nerwowych.

– Obecnie w naszym szpitalu w trakcie programu szkoleniowego, objętego certyfikacją, są cztery zespoły lekarzy: po jednym zespole urologicznym i ginekologicznym oraz dwa chirurgiczne. W skład każdego zespołu wchodzi dwóch lekarzy, operator i asystent. Po zakończeniu procesu szkoleniowego obecnych zespołów certyfikację rozpoczną kolejni. Docelowo planowane jest przeszkolenie 20 osób personelu medycznego, które zdobędą uprawnienia do przeprowadzania operacji robotycznych – wyjaśnia Dorota Cichocka, koordynator Pracowni Robotyki Operacyjnej w WSS im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

W niedalekiej przyszłości w szpitalu przy al. Kraśnickiej powstanie Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej, w którym będą prowadzone szkolenia dla zespołów chirurgicznych z innych szpitali województwa lubelskiego i całej Polski. Szpital otrzymuje już zapytania w tej sprawie m.in. z Krakowa i Rzeszowa. Zabiegi z chirurgii robotycznej mogą wykonywać jedynie lekarze posiadający stosowne certyfikaty, a proces kształcenia przyszłego operatora trwa kilka miesięcy.

Specjaliści operują robotem da Vinci w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie (zdjęcia)

Specjaliści operują robotem da Vinci w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie (zdjęcia)

Specjaliści operują robotem da Vinci w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie (zdjęcia)

(fot. UMWL)

5 komentarzy

 1. Operują takim sprzętem, a zwykłym samochodem zaparkować prawidło nie potrafią.

 2. Wieśniak z ostrogami przy gumofilcach (dawniej: chłop małorolny)

  Planowane jest przeszkolenie 20 osób personelu medycznego, które zdobędą uprawnienia do przeprowadzania operacji robotycznych, a potem wyjadą do np. Anglii, gdzie więcej na zmywaku zarobią.

 3. Neurologia tego szpitala do kryminału.
  Ty Krowo co karmiąc ludzi mówisz
  ” niech je, niech otwiera, niech połyka”
  Mam nadzieję,że trafisz w potrzebie na taka samą opiekę.
  Zabieranie ludziom chorym dzwonków na noc to pod sąd chyba podchodzi.
  Wiązanie bo krzyczy .
  Zmiana cewnika młodej kobiety przy otwartych drzwiach.
  Tego się nie da opisać…
  Przepraszam krowy za porównanie do ludzi.
  Cytując fragment filmu
  „Niech się w du pocałuje „

Z kraju

Polityka i społeczeństwo