Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Śnieżyca zaczyna wkraczać nad woj. lubelskie. Na drogach zrobi się niebezpiecznie ślisko, możliwe lokalne utrudnienia w ruchu drogowym

Kolejna śnieżyca zaczyna wkraczać nad woj. lubelskie Natężenie opadów będzie słabe i umiarkowane w kolejnych godzinach. Opady wielkoskalowe o charakterze stałym zaczynają zaznaczać się na południowym-zachodzie, południu i częściowo zachodzie regionu.

Strefa opadów zimowych przejdzie od południowego-zachodu, zachodu na wschód i obejmie całą Lubelszczyznę. Około godziny 20 zacznie padać w rejonie Lublina. Przyrost pokrywy śnieżnej sięgnie do 2-7 cm w regionie do godzin porannych w czwartek. Na drogach zrobi się ślisko, może dochodzić do poważnych utrudnień komunikacyjnych.

Noc ze środy na czwartek będzie znacznie cieplejsza względem ubiegłej, a to za sprawą utrzymującego się zachmurzenia w obrębie płytkiego niżu. Opady zaczną opuszczać nasz region w pierwszej części jutrzejszego dnia i trudne warunki na drogach mogą zaznaczyć się zwłaszcza w drugiej połowie nocy i o poranku. Na drogach ponownie pojawią się pojazdy zimowego utrzymania dróg. Na szczęście skala i długość śnieżycy będzie mniejsza od niedzielnej, dlatego tak dużych szkód i rozległych utrudnień komunikacyjnych nie spodziewamy się w woj. lubelskim.

Czwartkowy dzień będzie z lekkim mrozem w ciągu dnia, ale jeśli prognozy się sprawdzą, to noc z czwartku na piątek przyniesie dwucyfrowy mróz w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń. Od południa jednak w drugiej części nocy zacznie nasuwać się strefa opadów wielkoskalowym, ograniczając wraz z zachmurzeniem spadki temperatury. Śnieżny zapowiada się piątek, ale także początek weekendu. Jeśli prognozy się sprawdzą, to do weekendu dopada nawet 5-15 cm świeżego śniegu.

W kolejnych dniach po obfitych opadach zimowych, we wschodniej połowie kraju będziemy mieć najwyższą pokrywę śnieżną od 12 lat w grudniu na stacjach IMGW. Przekroczyć może ona 40 cm. Przejściowa odwilż możliwa na południu i południowym wschodzie regionu już w najbliższy piątek. Kolejne dni w całym regionie z mrozem całodobowym, w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń, możliwe są spadki temperatury poniżej -15°C.

Odwilż zacznie postępować najprawdopodobniej na początku trzeciej dekady grudnia, ale noce i poranki mogą być z częstym mrozem. Ciężko na ten moment wskazać trend w pogodzie na święta. Więcej będzie wiadomo za kilka dni, gdy to prognozy ustabilizują się, ale znaczna część pokrywy śnieżnej może utrzymać się do świąt Bożego Narodzenia. Nie zmienia to faktu, że grudzień 2022 i tak zapisze się jako chłodny oraz śnieżny w Polsce.

Prawdopodobieństwo śnieżycy w nocy ze środy na czwartek, która może spowodować mniejsze utrudnienia w ruchu drogowym wynosi 80%. Kierowcy i piesi w najbliższych dniach powinni uważać na drogach i chodnikach, gdyż może pojawiać się zjawisko gołoledzi w regionie. Drogi mogą być miejscami oblodzone. Szczególnie w piątek mogą zapanować bardzo trudne warunki do jazdy w całym woj. lubelskim, mając na uwadze większe natężenie opadów i piątkowy szczyt komunikacyjny na drogach. Bardziej precyzyjne prognozy pogody podamy już jutro rano.

Najnowsze informacje pogodowe
Nadchodzącą śnieżyce można śledzić na radarach online

(fot. lublin112.pl)

9 komentarzy

 1. Tak ALARMUJECIE o tych opadach…
  A może byście napisali w końcu o zaniedbaniach jakich dopuszczają się starostwa, gminy, miasta i sołectwa co do odśnieżania dróg lokalnych gdzie to ludzie w męczarniach muszą się przemieszczać po drogach powiatowych i miejskich nie wspominając o chodnikach, Jest to świadome narażanie obywatela na utratę zdrowia lub nawet życia kiedy to zamiast pieszy powinien poruszać się po chodniku musi ija w zapach po pas…
  O tym napiszcie jak zaniedbywani są ludzie!!!! Dlaczego narażają nas na niebezpieczeństwo… I nie piszcie że drogi są podzielone na kategorię według których są odśnieżanie bo przez te kilka dni ani razu nie widziałem piaskarki która chociażby posypywala lodowisko jakie jest na drodze łączącej Łęczna z portem lotniczym czy nawet Świdnikiem… Jak tak można!!!

  • Świdnik to porażka jest. Główne ulice dalej są białe. Osiedlowe nawet nie ruszone. Samochody stoją w zaspach. Dojazdowe z Lbn powinny być już czarne a drogi dalej białe. Strategia odśnieżania.

 2. To zapraszam do gminy Łęczna…. raz jeden odśnieżono drogę i to tylko dla tego, że sołtys zainterweniował. Dziadostwo, tylko podatki zbierać potrafią.

 3. Uliczki osiedlowe należą głównie do spółdzielni mieszkaniowych, a tam jak wiadomo że czekają aż będą roztopy i Pan będzie szedł z wiaderkiem i sypał piaskiem. Takie uroki zimy.

  • Mylisz pojęcia – uliczki osiedlowe nie są własnością spółdzielni – tylko ewentualnie wspólnot mieszkaniowych, ale to tylko takie w najbliższym otoczeniu bloku. Polecam Agatową czy Szafirową prowadzącą do dworca Lublin Zachód. Należą do miasta. A schody prowadzące na dworzec to parodia śniegowa.

 4. Teraz premier skłócony z ziobra prosi opozycję o pomoc w pozyskaniu funduszy z tej podłej UE, bo budżet w ruinie po ich dwóch kadencjach, co wy na to wyznawcy kaczego? Ha ha ha

 5. No tak, unia zła wychodzić z uni a jak tak to unia dobra kase raptem blokują. Nie rozumiem tych Pisowców.

 6. Jaja w majonezie

  Wszędzie tak jest – zarówno główne drogi jak o reszta białe i będą dalej ,bo właśnie znów sypie. Ta kolejność odśnieżań…to ciekawe jakaś dziwna ,bo nigdzie nie jest ogarnięte…

Z kraju