Śnieg na chodniku? Właściciel posesji ma obowiązek go odśnieżyć

Po opadach śniegu chodniki i ulice znalazł się pod warstwą białego puchu. Straż miejska z Łęcznej przypomina właścicielom posesji o obowiązku odśnieżania ciągów dla pieszych.

Intensywne opady śniegu sprawiły, że na niektórych chodnikach zalega warstwa błota pośniegowego i lodu. Strażnicy miejscy z Łęcznej przypominają, że właściciele posesji mają obowiązek odśnieżania chodników.

Zgodnie z Ustawą z dnia 13 września 1996 r. art. 5 ust. 1 pkt. 4 o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2018.1454) oraz Uchwały nr XXXIX/212/2017 z dnia 25 października 2017 r. (DZ.URZ.WOJ.LUB.2017.4285) w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Łęczna właściciel nieruchomości jest zobowiązany do: Uprzątnięcie błota, śniegu lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości – informują strażnicy.

Jeżeli chodnik przylega bezpośrednio do ogrodzenia domu lub posesji położonej bezpośrednio przy granicy pasa drogowego właściciele zobowiązani są do odśnieżania chodników, również w przypadku, kiedy ciąg pieszy oddzielony jest od nieruchomości pasem zieleni.

Uchylanie się od obowiązku oczyszczania chodników może grozić karą grzywny zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń w wysokości 100 zł. Trzeba mieć na uwadze to, że jeśli na takim nieodśnieżonym chodniku zdarzy się wypadek to poszkodowana osoba może żądać na drodze cywilnej zadośćuczynienia.

W Lublinie każdej zimy strażnicy miejscy kontrolują ciągi piesze pod kątem odśnieżania. Jeżeli są chodniki nieodśnieżone lub nieposypane taki fakt można zgłaszać pod numerem tel. 986. Strażnicy przypominają, że obowiązek utrzymania chodnika we właściwym stanie, zwłaszcza zimą, leży po stronie zarządcy terenu, administratora lub właściciela.

(fot. pixabay.com – ilustracyjne)

Zobacz również

42 komentarze

 1. A co w przypadku gdy odśnieżę sobie chodnik koło swojego domu wrzucajac(podkreślam żeby nie było)śnieg do ogródka a nie ma drogę a za 5minut przejedzie koleś pługiem i zepchnie mi śnieg na chodnik a życzliwy sąsiad doniesie na mnie gdzie trzeba.Co w takiej sytuacji?I kto byłby za to odpowiedzialny? No chodnik przecież odsnieżylem koło swojej posesji.

 2. Ja odśnieżę, a zaraz mi pajac z pługu narzuci i tak do zaje…

 3. brawo odśnieżać musisz bo chodnik jest jakby twój ale jak zostawisz samochód to mandat bo chodnik jest państwa,
  od zawsze wiedziałem że mądrzy luudzie nie żądzą tym krajem

 4. Nie czytam waszych komentarzy gdyż 2/3 są beznadziejne. Oczywiście jest zima to nasz chodnik jak trzeba go odśnieżyć. Podatki za to płacimy aby ten chodnik był w stanie użytku i nie zagrażał bezpieczeństwu użytkowników! Latem sobie stoisz przed własną brama np z piwem i już wtedy chodnik nie jest nasz. Niestety takie mamy prawo. Fajne co? ? Pozdrawiam

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia