Śnieg na chodniku? Właściciel posesji ma obowiązek go odśnieżyć

Po opadach śniegu chodniki i ulice znalazł się pod warstwą białego puchu. Straż miejska z Łęcznej przypomina właścicielom posesji o obowiązku odśnieżania ciągów dla pieszych.

Intensywne opady śniegu sprawiły, że na niektórych chodnikach zalega warstwa błota pośniegowego i lodu. Strażnicy miejscy z Łęcznej przypominają, że właściciele posesji mają obowiązek odśnieżania chodników.

Zgodnie z Ustawą z dnia 13 września 1996 r. art. 5 ust. 1 pkt. 4 o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2018.1454) oraz Uchwały nr XXXIX/212/2017 z dnia 25 października 2017 r. (DZ.URZ.WOJ.LUB.2017.4285) w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Łęczna właściciel nieruchomości jest zobowiązany do: Uprzątnięcie błota, śniegu lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości – informują strażnicy.

Jeżeli chodnik przylega bezpośrednio do ogrodzenia domu lub posesji położonej bezpośrednio przy granicy pasa drogowego właściciele zobowiązani są do odśnieżania chodników, również w przypadku, kiedy ciąg pieszy oddzielony jest od nieruchomości pasem zieleni.

Uchylanie się od obowiązku oczyszczania chodników może grozić karą grzywny zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń w wysokości 100 zł. Trzeba mieć na uwadze to, że jeśli na takim nieodśnieżonym chodniku zdarzy się wypadek to poszkodowana osoba może żądać na drodze cywilnej zadośćuczynienia.

W Lublinie każdej zimy strażnicy miejscy kontrolują ciągi piesze pod kątem odśnieżania. Jeżeli są chodniki nieodśnieżone lub nieposypane taki fakt można zgłaszać pod numerem tel. 986. Strażnicy przypominają, że obowiązek utrzymania chodnika we właściwym stanie, zwłaszcza zimą, leży po stronie zarządcy terenu, administratora lub właściciela.

(fot. pixabay.com – ilustracyjne)

Zobacz również

43 komentarze

 1. Na tym samym chodniku którego musi odświeżyć w zimie nie może pić piwa w lecie.

  • Można ten twój żal odwrócić i napisać, że: mogę trzymać samochód na „swoim” chodniku, bo jest mój, ale odśnieżać to już nie muszę, bo to nie mój „chodnik”.

   • Chyba w Łęcznej. W Lublinie w centrum aby zaparkować na tym ,,swoim” chodniku trzeba zapłacić.

    • Chyba sam sobie płacisz parkując na swojej działce.

     • „Abonamenty typu „M” (dla mieszkańca) upoważnia do postoju pojazdu w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zamieszkania, na trzech ulicach wpisanych na abonamencie (ulice te trzeba podać wypełniając wniosek o wydanie abonamentu typu „M”) z wyłączeniem prywatnych parkingów. Zastrzega się również, że parkowanie na ul. Krakowskie Przedmieście z wykorzystaniem abonamenty typu „M” jest dostępne tylko dla osób zameldowanych na tej ulicy.”

     • Franek do mądrych to ty nie należysz. Chodnik znajdujący sie po za posesją należy do miasta inie wolno ci na nim parkować jeżeli nie ma więcej niż 1.5 m szerokości . Pomyśl zanim coś na bazgrolisz .

     • @Taki Tam
      Chodnik musi być szerszy… Po zaparkowaniu musi zostać dla pieszych 1,5m…

   • A dlaczego po nim chodzisz, skoro to mój. Wpadłbyś i pomógł odśnieżać.

 2. Mam obowiązek ale nie odśnieżam, czekam na wiosnę.

  • taa, i jakaś niedojda nogę złamie i będziesz bulił… tak to działa… mor da w ku beł i do łopaty „ciecie”…

 3. To jest absurd , to tak jak by mi sąsiad kazał odsnieżać jego podjazd , paranoja ….

  • Poważnie…?!?!!? AAAhahahahhaha, cieszcie się „ciecie” że drogi nie musicie odśnieżać przed swoją posesją… jeszcze…
   Przyzwyczajajcie się chłopki bo to dopiero początek powrotu pańszczyzny odrobkowej, wszelkich dziesięcin, podymnych itp… Dobrze już było i prędko nie wróci… Chłopu i robotnikowi za PRL w d… się przewróciło i uwierzył, że po styropianowej rewolucji będzie hrabią i prezesem… zapominając, że wcześniej na takich pracował za michę kaszy… Hhahhaahaa i dobrze… niech będzie, rozebrany cały świat a ja chcę patrzeć… Haaahahah

 4. Co gorsza kiedy chce postawić np rusztowanie gdy remontuje budynek musi uiścić opłatę za zajęcie chodnika.

 5. Ale panie władzo…. przecież mówili w radiu ze zawieje i zamiecie .

 6. Dziwne, bo zwykle nieodśnieżone na osiedlach są te chodniki, które należą do miasta i straż miejska jakoś nic z tym nie robi. Nawet po wezwaniu potem dalej zasnieżone.

  • Wczoraj się urodziłeś? Służby mają dyscyplinować obywateli, a nie organy, które nimi kierują. Tak to działa.

 7. W zimę odsniezaj chodnik bo twój, w lato nie możesz na tym samym chodniku wypić piwa bo miejsce publiczne…

 8. Jak chodnik jest własnością miasta to niech miasto go odśnieża. Jeszcze pewnie w razie wypadku to właściciela pobliskiej posesji będą ciągać po sądach…

 9. Polska nadaje tylko na zniszczeniem bo jego tradycyjne, aktualne prawa i kultura jest żałosna.

 10. A co jeśli w ziemie ktoś jedzie na miesięczne wakacje i nie ma go w domu?

  • wyjeżdżasz, zatrudniasz osobę do odśnieżania, rachunek wystawiasz gminie.
   Może w końcu dojdzie do jakiego predensu, ktoś wygra sprawę i skończy się ten komuchowy zamordyzm społeczeństwa

 11. Nigdzie nie jest powiedziane, że trzeba to robić za darmo. Odśnieżyć i zanieść fakturę du urzędu miasta.

 12. Czemu ludziom tak trudno jest przestrzegać obowiązujących przepisów prawa?
  Jest taki obowiązek i należy go bezwzględnie przestrzegać.
  Masz obowiązek posprzątać po swoim psie, więc sprzątasz. Musisz odśnieżyć chodnik, więc go odśnieżasz. Masz obowiązek chodzić w nocy z odblaskami poza obszarem zabudowanym, więc tak chodzisz. Masz zobowiązek posiadać dzwonek przy rowerze, więc nie jeździsz na rowerze bez dzwonka. Masz obowiązek jechać z dopuszczaną prędkością i zatrzymać się przy zielonej strzałce, czy samochodzie stojącym przed PdP – więc tak robisz.
  Po co z tym dyskutować i wymyślać teorie usprawiedliwiające nasze lekceważące podejście do prawa.

  • Więc na co idą podatki mieszkańców…? poza pomnikami…? Ponadto jak urzędasy ustalą „przepisy prawa” nakazujące lizanie im tyłków po każdym wypróżnieniu (ale pojechałem ale niech będzie..) to też będziesz przestrzegał przepisów…? Są granice służalczości chyba..? Czy nie?

  • Franio JESTEŚ niewolnikiem i niech tak zostanie !!! Jak powiedzmy taki Biedroń by nakazał chłopom łazić w tęczowych leginsach to ty byś chodził bo takie prawo wymyślił rząd ??? Tak bo zalęgły się takie marnoty jak ty o duszach niewolników !!!! To s.m. powinna 24h zapierniczać z łopatami po całym mieście za to jej płacę swoje pieniądze a nie zakładać blokady na koła i bezprawnie dotykać mojej własności !!!!!

  • Franio, po psie sprzątam, bo jest mój. Ale chodnik do mnie nie należy. Czujesz różnicę? A teraz leć odśnieżać przed chałupą, spełnij swój psi obowiązek.
   Ten przepis to jeden z największych idiotyzmow, jaki istnieje.

  • to się zgadza, tylko że ja jestem właścicielem psa i po nim sprzątam, to oczywiste. A kto jest właścicielem chodnika? Na pewno nie ja. Bo skoro jestem właścicielem chodnika to mogę z godnie z prawem pobierać opłaty za korzystanie z niego. Czy zgadzasz się ze mną? Skoro nie jestem właścicielem chodnika to dlaczego mam łożyć za jego utrzymanie w zimie? Odśnieżanie to koszt. Czas, robocizna , materiały. Inaczej mówiąc, jesteśmy oficjalnie okradani w majestacie prawa. To nie my lekceważymy prawo, to prawo lekceważy nas.

 13. A ile mi za to zapłacicie ?? Obowiązek obowiązkiem, ale w tym momencie jest to niewolnictwo na co też jest paragraf. Ja za wykonanie usługi (odśnieżenie chodnika należącego do miasta) oczekuję godnej zapłaty.

 14. „Jeżeli są chodniki nieodśnieżone lub nieposypane taki fakt można zgłaszać pod numerem tel. 986.” – „nieodśnieżone lub nieposypane” jest alternatywą, która jest prawdziwa, gdy PRZYNAJMNIEJ jeden jej człon jest prawdziwy. Zatem wg tego stwierdzenia chodniki muszą być ZARÓWNO odśnieżone JAK I posypane, aby nie było potrzeby dzwonienia pod 986. Co jest bzdurą, bo wynika z tego, że nawet jeżeli chodnik jest odśnieżony do gołego betonu, to musi być jeszcze czymś posypany.

 15. To trzeba postawić pachołki i napis uwaga ślisko . Bo jak kto złamie noge to właściciela posesji można do sądu podać . Zryte prawo jak i ci co go ustalają . Nie ważne że dziura ale ważne jak mandat wlepić . Idiotyzm do potęgi N-tej.

 16. Jeżeli chodnik jest oddzielony pasem zieleni od posesji, nie ma obowiązku odśnieżania. Nie wprowadzajcie w błąd

 17. bimmer pało chwytaj łopatke i odśnieżaj swoją lepianke dziadu

 18. Za odśnieżanie gminie należy wystawić rachunek , względnie fakturę. Prawo podatkowe nie przewiduje świadczenia usług za darmo. Wszystko kosztuje. Jak przedsiębiorca ma sobie wrzucić w koszty zatrudnienie pracowników do odśnieżania terenu miejskiego (chodnik przed firmą). Przecież go Urząd Skarbowy zaraz ścignie.

 19. masz odśnieżać chodnik pod domem bo to twój………….chcesz wypić piwo to mandat bo to nie twój.
  polityka polska

 20. W zimie odśnież, usuń błoto, a może jak będzie się kostka na chodniku zapadała, to również mam go naprawić? Czy ktoś mnie pytał czy w ogóle chce chodnik koło siebie? Dobra, mogę odśnieżyć ale nie mam czym. Czy straz miejska kupi mi łopatę do odśnieżania? Co będzie gdy cały dzień będę w pracy i wtedy zacznie padać śnieg a jakaś łajza złamie nogę? Czy mam prawo wyjechać na urlop w zimie czy pilnować aby chodnik nie był zaśniezony. Jak widać już na szczeblu gminnym cymbały tworzą absurdalne przepisy więc co sie dziwić jak jeszcze większe głąby lądują w sejmie????

 21. taki szczegół...

  „…przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości” – kluczowe jest tu słowo: bezpośrednio. Straż miejska, nie tylko w Łęcznej, regularnie (jak co roku) wykorzystuje niewiedzę mieszkańców. Tymczasem zakres obowiązków właścicieli posesji wynika w pierwszej kolejności z prawa budowlanego (ustawa o drogach publicznych) i są to przepisy rangą ważniejsze od ustawy o utrzymaniu czystości, która jest tylko ich uzupełnieniem, przy czym nie stoi z nimi w sprzeczności, ale też nie wskazuje precyzyjnie gdzie są ukryte ważne szczegóły. A diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, które w tym przypadku kryją się właśnie w prawie budowlanym. Kluczowym jest tu określenie „bezpośrednio przy granicy nieruchomości”. Bezpośrednio – oznacza że właściciel posesji ma obowiązek utrzymywać w czystości chodnik TYLKO WTEDY gdy jego odległość od granicy działki wynosi od zera do 0,3 metra (30cm). Gdy ta odległość jest większa, wtedy obowiązek utrzymania chodnika w czystości nie należy do właściciela posesji, tylko do zarządu miasta/gminy. Wystarczy więc, że chodnik oddzielony jest od granicy działki ponad trzydziestocentymetrowym pasem zieleni i mieszkańcy nie mają wtedy obowiązku zimą zapieprzać po nim na łopacie, a latem na miotle. Jednak większość ludzi o tym nie wie, co „czarnuchy” skrupulatnie wykorzystują wlepiając mieszkańcom kolejne mandaty… które w tym przypadku należą się wójtowi lub prezydentowi. Ale cóż, najłatwiej jest wypisywać mandaty za niewiedzę. Nie sugeruję tu nikomu żeby celowo nie odśnieżał chodnika przy swoje posesji gdy nie musi, ale warto wiedzieć kiedy mamy taki obowiązek, a kiedy nie – choćby po to, żeby nie dać się „wkręcić” w bezpodstawnie wypisany mandat.

 22. A co w przypadku gdy odśnieżę sobie chodnik koło swojego domu wrzucajac(podkreślam żeby nie było)śnieg do ogródka a nie ma drogę a za 5minut przejedzie koleś pługiem i zepchnie mi śnieg na chodnik a życzliwy sąsiad doniesie na mnie gdzie trzeba.Co w takiej sytuacji?I kto byłby za to odpowiedzialny? No chodnik przecież odsnieżylem koło swojej posesji.

 23. Ja odśnieżę, a zaraz mi pajac z pługu narzuci i tak do zaje…

 24. brawo odśnieżać musisz bo chodnik jest jakby twój ale jak zostawisz samochód to mandat bo chodnik jest państwa,
  od zawsze wiedziałem że mądrzy luudzie nie żądzą tym krajem

 25. Nie czytam waszych komentarzy gdyż 2/3 są beznadziejne. Oczywiście jest zima to nasz chodnik jak trzeba go odśnieżyć. Podatki za to płacimy aby ten chodnik był w stanie użytku i nie zagrażał bezpieczeństwu użytkowników! Latem sobie stoisz przed własną brama np z piwem i już wtedy chodnik nie jest nasz. Niestety takie mamy prawo. Fajne co? ? Pozdrawiam

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7143zł -0.59%
  • GBP 4.8665zł -0.33%
  • EUR 4.3979zł -0.18%
  • CHF 4.081zł 0.01%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie
   Kino CSK: W piątek będzie można obejrzeć „Babyteeth”
   Kino na dachu CSK. Będzie można obejrzeć film „Szczęki”
   Meeting Of Styles, Lublin Poland 2020
   Największe w Europie dmuchane tory przeszkód pojawią się w puławskiej Marinie