690 680 960

Smród unosi się nad okolicą, truchło łosia leży ponad miesiąc. W końcu zostanie zabrane (zdjęcia)

Na jednej z posesji na terenie Gminy Wólka od ponad miesiąca leży truchło łosia. Zwierzę prawdopodobnie padło po potrąceniu przez pojazd. Mieszkańcy mieli dość unoszącego się w okolicy nieprzyjemnego zapachu rozkładającego się padłego łosia i skontaktowali się z nasza redakcją. Wcześniej bezskutecznie interweniowali w Urzędzie Gminy.

Truchło łosia zostało ujawnione przez mieszkańców 19 kwietnia tego roku około 200 metrów od najbliższych zabudowań. Już wtedy było czuć smród rozpadającego się ciała. Jedna z mieszkanek poinformowała Gminę Spiczyn o znalezisku, jednak jak się okazało, padłe zwierzę znajdowało się już na terenie Gminy Wólka.

W dniu 4 maja jedna z mieszkanek skontaktowała się telefonicznie z Gminą Wólką i przekazała informację o padniętym łosiu. Wysłała również następnego dnia do Gminy maila, gdzie wskazała miejsce, w którym znajduje się truchło zwierzęcia. Obiecano zająć się sprawą. Tego samego dnia telefonicznie uzyskała informację, że to właściciel działki ma uprzątnąć zwłoki i ma na to 7 dni, ponieważ okazało się, że łoś leży na prywatnej działce. Przekazano również, że jeżeli właściciel nie uprzątnie truchła, zajmie się tym Gmina. Padło zapewnienie, że do dnia 15 maja truchło zostanie zabrane.

18 maja nasza Czytelniczka ponownie skontaktowała się z Gminą Wólka i przekazała, że łoś nadal jest na swoim miejscu. W ciągu dwóch dni truchło miało zostać zabrane. Niestety do wczoraj martwe zwierzę nadal znajdowało się tam, gdzie zostało ujawnione 19 kwietnia.

Skontaktowaliśmy się dzisiaj rano z Gminą Wólka i uzyskaliśmy informację, że łoś miał być zabrany w minioną sobotę, jednak ze względów pogodowych nie można było dojechać do miejsce, gdzie się on znajduje. Zapewniono nas, że dzisiaj na miejscu pojawi się koparka i zabierze truchło.

– To skandal, że cała ta sytuacja trwa tyle czasu. W pobliżu przechodzą dzieci, które muszą oglądać padniętego łosia, co więcej w pobliżu unosi się smród rozkładającego się ciała. Mamy nadzieję, że Gmina Wólka w końcu uprzątnie zwłoki zwierzęcia, które leżą od ponad miesiąca – mówi Czytelniczka.

Przedstawiciel Gminy Wólka tłumaczy, że wszystko przeciągnęło się w czasie, ponieważ truchło jest na prywatnej działce. Co więcej, muszą zostać zachowane procedury, aby później Gmina mogła rozliczyć swoje działania związane z usunięcie padłego zwierzęcia.

(fot. nadesłane)

12 komentarzy

 1. Chłopi powinni na taczce zawieźć te zwłoki pod drzwi urzędu i po problemie

  • Albo leśniczemu pod leśniczówkę.

  • Jakby zabrali sami to gmina chętnie by wystawiła rachunek za kłusownictwo. Po prostu czekali na jelenia do oskubania z kasy ale im się nie udało.

 2. Prywatna działka? Jak rowerzysta załadował padłą sarnę na rower, to zaraz interweniowała policja. Łoś jest własnością Skarbu Państwa bez względu na kondycję rzeczonego! Właściciel działki może wystąpić o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez delikwenta, a tu Gmina chętnie wystawi rachunek. Paranoja!

 3. Odstrzelić całą dziką zwierzynę! Przerobić na konserwy! Wojsko się rozrasta to chętnie samo odstrzeli w ramach ćwiczeń i zje! Tylko same koszta rozbitych aut i żadnego pożytku nie ma! Myśliwy tego nie przejada. Szkody dla leśników i rolników i kierowców. Zero pożytku! Kto się odważy i kiedy. Pis nie piśnie słówka bo wybory za rok. To może opozycja ale też nie bo sld to stare myśliwce są.

 4. To są tumany wiejskie.
  Może się kiedyś obudzą.

 5. tak właśnie „działa ” Polskie prawo a tfuuu.. a raczej bez prawie ! nie ma winnych , każdy umywa ręce, 0 odpowiedzialności! to jest skandal żeby cały miesiąc nikt nic nie zrobił ! w normlanym kraju już dawno by się „posypały głowy” i demisje ! ale nie u nas ! chory system !

 6. Ja bym przywlókł tu właściciela tego skarbu państwa niejakiego jacka sasina co by zajął się swoim dobrem.***** ***

 7. Trzeba zrobić odstrzał łosi bo jest ich za wiele!!!

 8. Jakby osoba prywatna zakopała tego łosia „za stodoła” to od razu by kare wlepiali bo to zwierzę należy do lasów państwowych/skarbu państwa czy innego czegoś. Ale jak się rozkłada i smord wokół bo kluca się kto ma go zabrać bo za utylizację trzeba zapłacić…
  Miałem i u siebie taki sam problem ( 300m od domu) w końcu dzikie zwierzęta same posprzątały a że było +30 to tydzień smrodu i po wszystkim. To jest Polska rzeczywistość i urzedasy tego nie zmieni nikt

 9. Przeca to leśny łoś no chyba co by ktoś miał prywatną hodowle , no to jak leśny to niech sobie leśne zabierają a gospodarz powinien uderzyć do leśnych o odszkodowanie za zanieczyszczenie środowiska

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach
Biesiada Rodzinna w Wólce Plebańskiej