Niedziela, 16 czerwca 202416/06/2024
690 680 960
690 680 960

Śmigus Dyngus w Kazimierzu Dolnym. Pomimo niesprzyjającej pogody, strażacy wody nie oszczędzali

Tradycyjnie już w Wielkanocny Poniedziałek, w samo południe na rynku w Kazimierzu Dolnym pojawiły się wozy strażackie. Strażacy oblewali wszystko dookoła, nie szczędząc wody.

Jak co roku, najbardziej widowiskowy śmigus – dyngus w Polsce, odbył się w Kazimierzu Dolnym. Pomimo niesprzyjającej pogody, na rynku zgromadziło się sporo osób, zarówno mieszkańców jak też tych, którzy przyjechali z różnych stron kraju, aby podziwiać tą kultywowaną od wielu lat tradycję.

W samo południe na plac wjechały na sygnale wozy bojowe Ochotniczej Straży Pożarnej z Kazimierza Dolnego. Strażacy z działek wodnych polewali dachy budynków a przy okazji wszystkie znajdujące się w pobliżu osoby.

Kultywowana przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej widowiskowa tradycja, sięga początku XX wieku. Jednostka powstała w 1906 roku a strażacy, by uzyskać środki na zakup sprzętu, chodzili z wiadrami i polewali dachy domów, by zapewnić ludziom szczęście a same budynki ochronić przed pożarem. Ponieważ pomysł ten się przyjął a po latach stał się coroczną tradycją, jest kultywowany do dzisiaj.

Oczywiście wiadra już dawno zastąpiono sikawkami i od 30 lat strażacy okrążając kilkakrotnie plac polewają z działek wodnych tłumnie zebrane osoby. Po wszystkim wiele osób robi sobie ze strażakami wspólne zdjęcia. Wydarzenie to każdego roku gromadzi tłumy turystów i mieszkańców.

(wideo – youtube – Radzio Scania, Piotr Namyślak. WebCamera, Kazimierzdolny.pl)
2018-04-02 22:14:23

Autor: redakcja

6 komentarzy

  1. Brawo! Jak co roku było super! Strażacy jak zwykle stanęli na wysokości zadania.

  2. Może cyganki się podmyły przy okazji 🙂