Śmieciowe jedzenie w szpitalach. Rzecznik Praw Pacjenta prosi o kontrole

To jaki jest standard szpitalnych posiłków wiadome jest od dawna. Problem ten zaczyna być coraz bardziej zauważany, stąd wniosek o kontrole. Mają je przeprowadzić inspektorzy sanepidu.

Czerstwy chleb, margaryna i kilka plasterków czegoś wędlinopodobnego, do tego rozwodniona herbata, to najczęstszy standard posiłków, jaki otrzymują pacjenci przebywający w szpitalach. Problem jest poważny, gdyż zamiast nabierać sił w trakcie choroby, pacjenci cierpią z głodu. Wyżywienie nie jest w żaden sposób dobierane do stanu zdrowia przebywających w szpitalu osób, ich wieku czy też chorób, które wymagają specjalnej diety. Pacjenci składają więc skargi, wiele z nich wpływa do Rzecznika Praw Pacjenta. Ten w końcu postanowił zająć się tą sprawą.

Rzecznik wystąpił do Głównego Inspektora Sanitarnego z prośbą o przeprowadzenie kontroli żywności oraz jakości żywienia w szpitalach. Zaproponowano, by przeprowadzenie doraźnych kontroli lub inspekcji we wszystkich podmiotach leczniczych gdzie pacjenci otrzymują posiłki, zlecono powiatowym inspektorom sanitarnym.

– Podmiot leczniczy jest zobowiązany zapewnić wyżywienie adekwatne do stanu zdrowia pacjenta. Obowiązek ten nakładają m.in. ustawa o działalności leczniczej oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – wyjaśnia Krystyna Barbara Kozłowska.

Wyżywienie jakie otrzymują pacjenci powinno być dostosowane do zaleceń lekarza czy też szpitalnego dietetyka. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy dieta ustalana jest z dnia na dzień lub pacjent cierpi na jedną z chorób żywieniowozależnych, takich jak cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie. Dodatkowo posiłki powinny być dobrane do różnych grup wiekowych i środowiskowych, w szczególności biorąc po uwagę najmłodszych pacjentów, osoby starsze, pacjentów po przebytych operacjach. czy też kobiety po porodzie. Kontrole mają zostać wykonane do 30 czerwca 2016 r.

Fatalny stan szpitalnych posiłków to w głównej mierze zasługa oszczędności. Niektóre szpitale ogłaszają przetargi na żywienie pacjentów, w którym najważniejsza jest tylko i wyłącznie cena. To z kolei powoduje, że jakość nie ma już żadnego znaczenia. Firmom zależy aby zrobić minimum, czyli przygotować posiłek spełniający minimalne standardy, a następnie odznaczyć w papierach, że obowiązek dostarczenia żywności został zrealizowany. Stąd też zupy przypominają wymiociny oraz ciężkie do rozpoznania papki podane jako drugie danie.

Z kolei przyszpitalne bufety, czy też nawet znajdujące się w pobliżu bary, są oblegane jak sklepy w czasach PRL-u. A rodziny pacjentów taszczą do swoich bliskich domowe obiady, by przynajmniej z głodu nie musieli oni cierpieć.

(fot. lublin112)
2016-01-14 22:33:15

Zobacz również

33 komentarze

 1. Przecież już dawno wiadomo ze lepiej jedzą więzniowie w pierdlu niż pacjenci… 21 wiek, środek europy a tu.. margaryna.. największe ścierwo.. i biały chleb.. Widać szpital nie ma pojęcia o leczeniu i wpływie diety i odżywiania na zdrowie.. ale w sumie to żadna nowość, każdy mądry wie że „pacjent wyleczony, to klient stracony”…

  • chyba jakiś urzędas leżał w szpitalu że w końcu zawiadomił prasę bo my jemy w szpitalu tak od 20lat i komu ma się człowiek poskarżyć

   • urzędas urzędasem, ale fakty są takie, że odkąd zaczęli prywatyzować szpitale po cichu, zaczynając od szpitalnych stołówek, poziom wyżywienia na nich jest gorszy niż w schroniskach dla psów… bo z pieniędzy przekazanych przez szpital musi jeszcze zarobić „właściciel”, a „właściciel” firmy nie może mało zarabiać i ma rodzinę na utrzymaniu i tka kosztem pacjenta stworzono pośredników do kasy Podatnika, „by żyło się lepiej”… 🙁

  • W du.. byłeś, gówno widziałeś. W więzieniu kantyna jest oblegana jak bufet w szpitalu. Gdyby nie to że więźniowie mogą kupić jedzenie, zdechli by z głodu. A tv oglądasz jak masz swój telewizor w zk. Internet to bzdura, jedynie na P2 i P3 na Skype 20minut 2razy w tygodniu mogą pogadać z bliskimi, ale skype jest tylko w niektórych zk, internetu w zk w pl nie ma. Takie standardy o jakich wy piszecie są w krajach zachodnich UE. żebyście kiedyś do więzienia trafili i zobaczyli jak jest naprawdę, to byście nie powielanie tych bredni. Tego wam życzę 🙂

   • suchy chleb i woda a nie internety – co to k…. wczasy – powinieneś jeszcze za to zabulić

   • śniadanie więźnia: zupa mleczna(mleczak) 0,5l co drugi dzień, 125g wędliny, 150g chleb
    obiad: 0,5l zupa (codziennie inna), ziemniaki lub ryż, makaron, sos lub mięsiwo
    kolacja: 120g wędliny, 150g chleb, jabłko
    do tego mogą realizować zakupy w przywięziennej kantynie. najlepsze jest to, że nie muszą się nigdzie ruszać, tylko funkcjonariusz państwowy osadzonemu przynosi do celi. pacjenci w szpitalu tego przywileju nie mają…

   • Porównujesz szpitalne „standardy żywieniowe” do tego co mają więźniowie? Moim zdaniem mało rozsądne porównanie. Niestety jakby nie patrzeć oni są w więzieniu za karę, a ludzie w szpitalach walczą o życie. Nie chodzi mi o to, że więźniowie mają mieć gorzej bo na to zasłużyli. To też są ludzie ale jednak więzienie to więzienie, nie wczasy i luksusowy kurort. 😉 Może brzmi to okrutnie ale wolę aby niewinne dziecko miało w szpitalu odpowiedni posiłek, niż gdzieś jakiś więzień internet na te całe 20 minut…

   • Wzorem co poniektórych państw 3-go świata, żarcie osadzonemu przynosi rodzina lub znajomi. Państwo nie finansuje posiłków i żadnych uciech typu internet czy telewizja. Czy osadzeni płacą za prąd lub nielubiany abonament TV ? Bandziorom w głowach się przewraca. Za dobrze się im w pierdlu powodzi, więc większość chętnie tam wraca. Stawka żywieniowa w więzieniu powinna wynosić połowę tej szpitalnej a telewizja na automat wrzutowy i telewizor 1 na góra 5 skazanych. Poprzednia ekipa rządowa za dobrze dbała o swój elektorat. Czas z tym skończyć a zaoszczędzone środki przeznaczyć na chorych.

 2. Czyżby jakaś wielka osobistość trafiła na jakiś oddział? Jakiegoś szpitala w województwie lubelskim? Phhhhh 😉

 3. śmieciowe jedzenie ,telewizja za pieniądze . A więźniowie jedzenie lepsze i telewizja za darmo. BO TU JEST POLSKA TU TAK SIE ŻYJE!!! oBALIŻ POLSKI SEJM

 4. W więzieniu już lepsze posiłki dostają :/

 5. jak wielka osobowość to chyba wie co na co dzień podpisuje i ustala dla obywateli, więc nie rozumiem rozczarowania . W kwestii wyżywienia we więzieniu – to idź chłopie Łuki i wybij w sklepie szybę i się kosztuj wyżywieniem dla osadzonych. A foto z materiału to wygląda jakby pół już ktoś opie..ił. Przykładowo, Poniatowa, oddział ortopedii – posiłki były ok (2013r)

  • Poniatowa, była porodówka, 4godzinna śmierć mojej cioci, a po miesiącu jej dziecka, zero reakcji na proźbę o cesarkę. Nie, nie jest tam ok.

 6. Polska to piękny kraj pacjenci głodują a w pirdlu jedzenie się marnuje bo jeśli biednemu skazanymu nie smakuje to się je wyrzuca. Pracowałem 20 lat na etacie zarabialem 3200 brutto i 1/3 stawki musiałem oddać państwu. Teraz jestem bezdomnym i przejrzałem na oczy jak w tym kraju jest pięknie. Opiekę medyczną mam taką samą jak ci co pracują mam wolnego czasu do groma jak się napoje policja mnie odwiezie również za darmo. Jeśli będę pił dalej dostane nawet rentę jak niektórzy moi koledzy. Życie jest piękne za pieniądze od państwa kupiłem sobie nawet komputer bo gmina daje mi 374 zł na miesiąc zaczynam kochać życie. Pozdrawiam tych co pracują i płacą podatki i bądźcie zawsze zdrowi.

  • A gdzie podłączasz komputer skoro jesteś bezdomny? szach mat frajerze

  • Domyslam się że to co napisales to swoisty paszkwil. Ale muszę się z tobą zgodzić bo jest to prawda o naszym kraju. Większe prawa maja pijący i menele zule niż obywatele którzy płacą podatki. Każdy pracujący musi utrzymać nieroba i oczywiście finansować opieke medyczną. To dla przykładu kupujemy sobie obiad w restauracji za kwotę 20 złotych i podzielony ten obiad na pół to czy możemy się najesc. I tak jest w służbie zdrowia muszą też stawkę dzienna żywieniowe dzielić na pół.

 7. Pokazcie dla porownania zdjecie z wieziennym sniadaniem.

 8. I co z tych kontroli. Sanepid wyda jakieś tam zalecenia i na tym koniec bo wolą walczyć z Mrau Cafe! Zaraz stwierdzą, że posiłki sa dobrzy przygotowywane a za dobór składników odpowiadają lekarze.

 9. Rechotnik popularny

  Mili narzekacze i narzekaczki. – Ci co mają wpływ na jakość michy w szpitalach dla plebsu, mają swoje szpitale i do takich mrowiskowych placówek zdrowia nie trafiają, więc nie podejrzewajcie ich, że ktoś z tzw. elit tam trafił i stad powyższy artykuł.
  Jednak o żarło w ciupach powinni lepiej zadbać, nie wiadomo kto z nich, kiedy i do której ciupy, trafi 😉

 10. I obowiązkowo wprowadzić zakaz sprzedaży drożdżówek w przy szpitalnych sklepikach !!

 11. Zabrać więzniom, do szpitala nikt nie idzie na własne życzenie, a do kryminału i owszem !!!!!

  • Zabrać??? Gotów jestem się założyć, że jak komuś na michę dołożą to prędzej więźniom niż chorym.
   Przecież każdy z Szanownych Posłów i Senatorów tak naprawdę nie wie kiedy trafi za kratki. 🙂

 12. To że cos ruszylo w tym kierunku to tylko i wylacznie zasluga strony Posiłki w szpitalach – na facebooku

 13. Szpital to nie stołówka ani restauracja, chcesz jeść to płać. Mi z domu przynosili szame do szpitala.

 14. Za posiłki mojego dziecka w przedszkolu płacę 5,50 za dzień (śniadanie, obiad + podwieczorek), je naprawdę fajne, urozmaicone posiłki, widać, że przedszkole się stara, czy nie można za taką kasę zrobić czegoś sensownego dla pacjentów szpitali? Kilka razy leżałam w szpitalach m.in. na Lubartowskiej i tego jedzenia po prostu nie dało się jeść, śniadanie czyli 2 jajka na twardo + 2 kromki suchego chleba, dla ciężarnej leżącej na patologii ciąży, wow, można się najeść i wracać do sił, a to i tak był jeden z lepszych posiłków, mąż był niedawno w szpitalu na kraśnickich i tam już jedzenie było dużo lepsze choć też do szału daleko

  • Przebijam stołówka szkolna Lublin , gotowanie na miejscu obiad dwa posiłki uwaga 3,50 , cena taka sama już 3 rok i co ciekawe jedzenie dobre dzieciak nie marudzi poza piątkową rybą .

 15. Michaś Solejuk w relacji na żywo z ławeczki

  Jedzenie w szpitalach, ani w kryminałach nie może być za dobre bo jedni chcieliby leżeć, w nieskończoność, a drudzy siedzieć.
  A tak jedni i drudzy do dom chcom jak najszybciej 🙂

 16. Wiele lat pracuję w szpitalu i jestem strasznie zdegustowana tymi wypowiedziami w pewnym Nowym szpitalu w Lublinie jedzenia nie brakuje a ilości jakie się wyżyna do kosza albo wylewa do sedesu wykarmiła by Wszystkich bezdomnych w Lublinie

 17. a co na to Magda Gessler?

 18. To zdjęcie idealnie oddaje stan polskiej służby zdrowia.

 19. Jak potrzebujecie dodatkowe zdjęcia bo to główne z artykułu to rarytas zgłoście się do mnie.
  Pokaże wam jaka dietę cukrzyka dostałem na alejach kraśnickich.
  Jak pielęgniarki zobaczyły że robię zdjęcia posiłkom, zrobiły mi z tego wojnę, a lekarz omijał moje łóżko przez 2 dni.
  To co się tam dzieje to jakaś pomyłka/patologia. Pomijając syf, i lekarzy wpadających w samozachwyt.
  Nawet najlepszy regionalny specjalista nie zauważył u mnie wady serca podczas badania jakie wykonywał, dopiero po kilku dniach praktykant zobaczył że jest coś nie tak…..
  Gdyby nie te młode pełne energii i zapału do pracy pielęgniarki to nawet nie miał by kto zrobić wkucia i opiekować się pacjentami bo tylko one jeszcze na oddziale Diabetologi na Al. Kraśnickich coś robią, a staruchy kawa, cisteczko i wielka pretensja że im ktoś w ogóle przeszkadza przez cały dzień siedzenia w socjalnym

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7302zł 0.17%
  • GBP 4.8878zł -0.27%
  • EUR 4.4139zł 0.09%
  • CHF 4.0856zł -0.34%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie
   Kino CSK: W piątek będzie można obejrzeć „Babyteeth”
   Kino na dachu CSK. Będzie można obejrzeć film „Szczęki”
   Meeting Of Styles, Lublin Poland 2020
   Największe w Europie dmuchane tory przeszkód pojawią się w puławskiej Marinie