Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Śledztwo ABW w sprawie wyłudzania VAT w obrocie stalą. Cztery osoby zatrzymane

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali na terenie Śląska cztery osoby podejrzewane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem VAT przy obrocie wyrobami stalowymi. Jak ustalili śledczy, w wyniku procederu, w którym uczestniczyły zatrzymane osoby, doszło do straty Skarbu Państwa na kwotę ponad 269 mln zł.

Jak przekazuje rzecznik prasowy Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn, do zatrzymań doszło 26 stycznia br. Podejrzani działali na rzecz zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się prowadzeniem spółek uczestniczących w fikcyjnym obrocie stalą.

– Proceder, którego celem było wyłudzenie zwrotu podatku VAT, polegał na wytwarzaniu dokumentacji poświadczającej nieprawdę, m.in. faktur i innych dokumentów księgowych. Wprowadzano je do ewidencji księgowej, mającej na celu pozorowanie prowadzenia działalności gospodarczej, która nie miała odzwierciedlenia w rzeczywistości. Dla umocnienia wiarygodności spółek stosowana była procedura wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, mimo tego że zakupiony towar faktycznie nie opuszczał granic Rzeczypospolitej Polskiej – wyjaśnia Stanisław Żaryn.

Funkcjonariusze ABW przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych oraz samochody. Zabezpieczono dokumentację, telefony i komputery. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Wobec wszystkich zatrzymanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.

Śledztwo prowadzi Wydział Zamiejscowy w Radomiu Delegatury ABW w Lublinie pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. W sprawie planowane są kolejne zatrzymania.

(fot. ABW, źródło ABW)

10 komentarzy

  1. A ciekawe jak ma się sprawa w obrocie respiratorami i maseczkami. I plandemią?

  2. Na tle: stal, VAT i domniemaną obronę granicy polsko białoruskiej przy pomocy broni palnej, tak se pomyślałem…
    Co każdemu sie może zdarzyć, że jakby tak polscy żołnierze ostrzelali biednych emigrantów, to czy musieliby potem zapłacić VAT od wysłanych na Białoruś stalowych pocisków, czy przed strzelaniem ???

  3. A co z Vatem od respiratorów których nie ma?

  4. znając polskie sadownictwo to zaraz ich wypuszczą

  5. Za czasów PO takie afery były niedowykrycia.

  6. ABW do likwidacji, PO do władzy, i nie będziemy już słyszeli o takich aferach