Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

Skansen znów gościć będzie piekarzy i cukierników. Zbliża się Lubelskie Święto Chleba

W niedzielę, 10 września, w plenerach Muzeum Wsi Lubelskiej po raz kolejny zapachnie chlebem i tradycyjnymi wyrobami piekarniczymi. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem: „Wpływ dobrego jedzenia na jakość widzenia”.

Tegoroczne Lubelskie Święto Chleba będzie jubileuszowe, gdyż zostanie zorganizowane już po raz 25. Ideą wydarzenia jest uczczenie chleba, który dosłownie i symbolicznie stanowi podstawę niezbędną do przeżycia każdego z nas. Do tego dochodzi zaprezentowanie dobrego polskiego pieczywa i smakołyków cukierniczych z zakładów, które wbrew rynkowym trendom starają się zachować wierność starym, dobrym technologiom i recepturom.

Oddany zostanie także należny szacunek tym, którzy chleb wytwarzają, oraz docenieni ci, którzy potrafią się nim dzielić. Podczas spotkania, w którym wezmą udział rzemieślnicy i konsumenci, złożone będą podziękowania tym, którzy na co dzień wybierają zdrowe polskie pieczywo z rzemieślniczych piekarni. Nie należy też zapominać o promowaniu postaw racjonalnych zakupów i niemarnowania chleba.

Tegoroczna edycja Lubelskiego Święta Chleba również będzie odbywać się pod hasłem: „Wpływ dobrego jedzenia na jakość widzenia”. W trakcie trwania imprezy będzie można przesiewowo zbadać wzrok, zasięgnąć porad wykwalifikowanych optyków na temat doboru okularów oraz wziąć udział w konsultacjach na temat: jaka żywność ma wpływ na jakość naszego wzroku.

– Już po raz czwarty spotkamy się podczas Lubelskiego Święta Chleba. Cieszymy się bardzo, że możemy brać udział w tej imprezie i promować zdrowe widzenie, ponieważ nie na darmo mówi się że „jesteś tym co jesz”. To co wybieramy podczas przygotowywania posiłków także ma wpływ na nasz wzrok. Podczas trwania imprezy, w specjalnie wyciemnionym namiocie będziemy przeprowadzać podstawowe badania ostrości widzenia i doradzać odnośnie wizyt u specjalistów – mówi pan Artur Polar, Starszy Lubelskiego Cechu Optyków, współorganizatora imprezy.

Z racji jubileuszowej edycji, zaplanowano wiele atrakcji dla odwiedzających. Oprócz wspomnianych wyżej przesiewowych badan wzroku, odbędą się warsztaty dla dzieci podczas których będą mogły między innymi wypiec swojego cebularza, zabawy na świeżym powietrzu z wykwalifikowanym animatorem oraz jarmark produktów tradycyjnych z terenów naszego województwa lubelskiego.
Odwiedzający będą mogli zobaczyć piękne tradycyjne korowaje, chleby zdobne oraz spróbować naturalnych ciast i wyrobów cukierniczych.

Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj życie”. Jubileuszową edycję Lubelskiego Święta Chleba honorowym patronatem objęli Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Minister Rolnictwa Rolnictwa Robert Tylus oraz władze samorządowe województwa lubelskiego i miasta Lublin. Portal lublin112.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

9 komentarzy

 1. Rolnik z miasta lublin

  Pszenica staniała o 60% czyli coś ok 70zl tamten rok za 100kg taka cena była ponad 25lat temu to i chleb powinien i wyroby z pieczywa powinny stanieć o połowę a nawet 1/3 ceny pozatym w tamtym roku cena pszenicy 140zl za 100kg taka cena była 20lat temu na pszenicę

  • Uważam się za zbawionego

   Tak, i ropa staniała, i dolar, a ceny na stacjach (nie tylko orlenowskich) jakoś nie chcą być takie jak 10 lat temu.
   A w ogóle cukier to używka, taka sama jak tytoń, ludzie w ogóle nie powinni jeść czystego cukru, tyle co w owocach. Proszę nie reklamować używek.

  • a teraz policz ile poszła w górę m.in. najniższa krajowa. I co? Dalej będziesz pisał, że chleb powinien być tańszy? Druga sprawa, to już nie jest ten sam chleb, który pamiętam z dzieciństwa. Niestety ziarno już nie to samo…

 2. Super informacja o wydarzeniu… szkoda, że nie są napisane ramy czasowe wydarzenia….

  • Przecież w pierwszym zdaniu tego tekstu jest informacja…kiedy wydarzenie będzie miało miejsce.

   • Tylko ze nie w aplikacji. Tam nigdy nie ma „hedlajnów”, tego pierwszego zdania. I zwykle brakuje istotnych informacji. Aplikacja ma też inne ograniczenia, a jest najwygodniejsza do czytania. Czas na aktualizacje.
    .

 3. Fundacja Regionalia Lubelszczyzny

  Jak zawsze na pewno będzie wspaniała, obfita relacja zdjęciowa z wydarzenia. impreza super, wspaniała organizatorka.

 4. Wsadzajcie więcej tych zakłamanych portretów polityków obojętnie z której strony, więcej! Przypominam że był to portal lublin 112, a teraz jest polityczna kloaka! Wywalam wszelkie linki, polubienia i nie wchodze w ten poczytny portal lublin 112!!!

Dodaj komentarz