Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Silny atak zimy będzie nagły, przyniesie go cyklon Denis. Spadnie ponad 10 cm śniegu w woj. lubelskim

Kto jeszcze nie zmienił opon może to zrobić jeszcze jutro, bo w czwartek może być za późno. Do regionu zbliżają się intensywne opady śniegu. Miejscami może pojawić się ponad 10 cm białego puchu. Szczegóły tego, co będzie się działo wkrótce w pogodzie, znajdziecie w poniższej prognozie.

We wtorek Polska znajduje się w dalszym ciągu w obszarze obniżonego ciśnienia. Pod koniec dzisiejszego dnia od zachodu nasuwa się front zokludowany nad zachodnią połowę naszego kraju. Nad dzielnice południowe dociera cieplejsze powietrze polarnomorskie, natomiast na północy utrzymuje się powietrze znacznie chłodniejsze. W nocy z wtorku na środę, przewiduje się miejscami rozwój mgieł, a gdzieniegdzie może popadać z chmur warstwowych mżawka, która może zamarzać w kontakcie z wychłodzonym podłożem. Dlatego kierowcy powinni zachować ostrożność. Z prognoz numerycznych wynika jednak, że w drugiej połowie tygodnia wzrośnie wyraźnie dynamika w pogodzie.

W poprzedniej prognozie wspominaliśmy, że pomimo ocieplenia w nowym tygodniu, okresami nad Polską wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz opady marznące. Temperatury na początku nowego tygodnia w województwie lubelskim, są charakterystyczne dla przedzimia. Powszechne są nocne i poranne przymrozki, natomiast w ciągu dnia wartości oscylują w okolicach 0°C. Miejscami z uwagi na dużą wilgotność powietrza, formują się mgły ograniczające widzialność do nawet 200-500 metrów, gdzieniegdzie mogą być nawet marznące i osadzające szadź. Dlatego na drogach może być ślisko i kierowcy powinni dostosować prędkość do panujących warunków.

Z prognoz numerycznych wynika, że już 23 listopada 2022, nasunie się w drugiej części dnia kolejna w tym sezonie śnieżyca. W tym przypadku odpowiedzialny będzie za nią cyklon śródziemnomorski o imieniu Denis, który z rejonu Włoch przesunie się nad Bałkany, ulegając stopniowe wypełnieniu nad lądem, następnie znajdzie się nad Ukrainą i Białorusią.

Modele prognozują, że w zasięgu zokludowanego frontu atmosferycznego, wystąpią obfite opady śniegu o charakterze wielkoskalowym. Gdzieniegdzie w regionie możliwe są także opady marznące powodujące poważne utrudnienia na drogach i stwarzając zagrożenie dla pieszych i kierowców. Modele pogodowe prognozują przyrost pokrywy śnieżnej od 4 cm do około 15 cm na przeważającym obszarze naszego regionu w ciągu doby. Temperatura w czasie silnej śnieżycy oscylować ma w okolicach 0°C. Zatem zdarzą się opady mokrego, ciężkiego i lepkiego śniegu.

Spowoduje to drastyczne pogorszenie warunków do jazdy. Lokalnie w kilku powiatach naszego regionu może dość do paraliżu komunikacyjnego po umiarkowanych i silnych opadach zimowych. Drzewa pod naporem ciężkiego i mokrego śniegu mogą się łamać, uszkadzając napowietrzne linie niskiego napięcia i pozbawiając mieszkańców energii elektrycznej. Nie można wykluczyć, że na skutek tego silnego ataku zimy, energetycy będą mieć pełne ręce pracy przy usuwaniu awarii. W czasie opadów zimowych, spodziewane są porywy wiatru do około 36 km/h ze wschodu, północnego – wschodu, powodując zawieje i zamiecie śnieżne.

Sprawcą silnego załamania pogody będzie niż o imieniu Denis, który w ciągu minionej doby uformował się nad Morzem Śródziemnym i przynosi groźną pogodę na południu Europy. Zazwyczaj to właśnie niże z tego kierunku, niosą dużo wilgoci znad basenu Morza Śródziemnego. W ciepłej porze roku powodują obfite opady deszczu, które skutkują podtopieniami i powodziami, natomiast w półroczu chłodnym, są to na ogół silne i wielogodzinne opady śniegu, jeśli strefa opadów pokrywa się z chłodniejszym powietrzem. Czasem w ciepłych sektorach tych cyklonów, obserwowane są opady deszczu, a na styku ciepłego i chłodnego powietrza, zdarzają się również opady marznące powodujące gołoledź.

Wygląda na to, że w nocy z 22/23 listopada 2022, cyklon o imieniu Denis przemieści się znad Morza Adriatyckiego, w kierunków Bałkanów, ulegając nad chłodniejszym lądem stopniowemu wypełnieniu. Już w środę ten niż z rodowodem śródziemnomorskim znajdzie się nad Rumunią, natomiast pomiędzy godziną 15 a 17, zacznie wkraczać znad Ukrainy strefa opadów mieszanych i śniegu, która z biegiem godzin po zachodzie słońca będzie się intensyfikować nad naszym regionem. Przemieszczać ma się od południowego-wschodu na północny-zachód i powinna objąć całe województwo lubelskie.

Szacuje się, że natężenie godzinowe może sięgać nawet 1-2 cm świeżego śniegu. Kulminacyjna faza śnieżycy, może przypaść na godziny nocne ze środy na czwartek i godziny poranne w czwartek. Wielkoskalowe opady śniegu mogą utrzymać się przez cały czwartek i noc z czwartku na piątek. Będą związane z płytkim niżem oraz frontem zokludowanym, który ułożony ma być południkowo nad wschodnią połową kraju.

Jeśli prognozy sprawdzą się, to opady śniegu o zróżnicowanym natężeniu utrzymają się przynajmniej do początku weekendu, słabnąc jednak wyraźnie z biegiem czasu. Temperatura w tym okresie często oscylować ma w okolicach 0°C, bądź nieznacznie poniżej zera, dlatego śnieg nie powinien się na ogół topić. W okolicach weekendu, ciśnienie atmosferyczne zacznie rosnąć, gdyż w pobliżu Polski zacznie umacniać się wyż, którego klin sięgnie Polski. Temperatury i pogoda charakterystyczna dla przedzimia pozostanie z nami przynajmniej do końca listopada 2022.

Prawdopodobieństwo silnej śnieżycy, która obejmie województwo lubelskie sięga 90%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów nad Polską

(fot. lublin112.pl)

19 komentarzy

  1. Musi spaść trochę śniegu bo służby zieleni miejskiej muszą jeszcze skosić trawę !

Z kraju

Sport