Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Silne burze nad woj. lubelskim w poniedziałek. Grad, ulewy do 40 mm i silny wiatr do 75 km/h

W poniedziałek w regionie prognozowane są lokalne burze. Zjawiskom tym mogą towarzyszyć silne porywy wiatru oraz opady gradu. Niewykluczone są również miejscowe ulewy.

Chłodny front z niżem

W poniedziałek zaznaczy się wpływ słabogradientowego obszaru obniżonego ciśnienia. Z północnego zachodu na południowy-wschód wędrować ma chłodny front związany z niżem ulokowanym w rejonie Islandii. Napływa umiarkowanie ciepła i wilgotna masa powietrza polarno-morskiego o równowadze warunkowo- chwiejnej.

Dlatego z uwagi na zaleganie wilgotnej i niestabilne masy jest prognozowane umiarkowane i duże zachmurzenie z rozpogodzeniami oraz przelotnymi opadami deszczu i silnymi burzami w Polsce wschodniej i centralnej oraz południowej.

Dziś deszcz i lokalne burze

Dziś prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane i duże. Spodziewane są konwekcyjne, przelotne opady deszczu i burze z gradem. Pierwsze burze możliwe około południa, najwięcej będzie ich po popołudniu. Oczekiwana wysokość opadów w czasie burz do 25-40 mm. Temperatura maksymalna wyniesie od 22°C do 25°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Podczas burz porywy do 75 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek prognozujemy zachmurzenie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu i zanikające burze. W najchłodniejszej części nocy od 13°C do 14°C. Wiatr będzie słaby, północno-zachodni i północny. Jednak podczas burz porywy do 60 km/h.

Tworzyć mają się dziś na ogół pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w klastry wielokomórkowe. Nie można wykluczyć 1-2 przypadków superkomórek burzowych, które nie powinny być długotrwałe. Najwięcej burz wystąpi pomiędzy godz. 13.00 a 19.00. Może spaść grad o średnicy 1-3 cm. Lokalnie możliwe podtopienia i zalania, szczególnie obszarów silnie zurbanizowanych i niżej położonych.

Intensywniejsze burze prognozowane są jutro w regionie. W środę zaś w woj. lubelskim odpoczniemy od burz. Te jednak mają szanse powrócić już w czwartek.

Pamiętaj! Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe.

Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów teledetekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz w poniedziałek ocenia się na 85% w woj. lubelskim. Najwięcej będzie ich w drugiej części dnia, gdy to chwiejność i procesy wspomagające konwekcje okażą się najsilniejsze.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz nad krajem

4 komentarze

  1. Jeśli możliwe lokalnie podtopienia i zalania, szczególnie obszarów silnie zurbanizowanych i niżej położonych, to cierpliwie poczekam na pierwsze narzekania tych co nie przygotowali naczyń na łapanie deszczówki.
    Pamiętajcie bowiem, że co złapane do np. butelek PET, czy garnków, to nie wpłynie do waszych piwniczek.

  2. Dziadek Józek ze Slamsowa (wiosen 76)

    A niech se tam popada, co mi tam. Nie będzie się kurzyć, grządki dokładniej podleje, może sąsiada znów podtopi, bo od kilku lat nic nie zrobił, żeby go nie zalewało.
    Modli się i czeka aż u „zrobiom”. Bo: „przecie należy sie !”

  3. Lubartów jak narazie mało co deszczu widział więc każdy się tu ucieszy.

  4. Ponoć jasnowidz przewidział czas rozpoczęcia III wojny światowej, a Wy się tutaj jakimiś marnymi burzami przejmujecie ?!

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport