Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Silna śnieżyca już w województwie lubelskim. Paraliż komunikacyjny w regionie

Od godzin porannych na obszarze województwa lubelskiego występują opady śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Największe opady są prognozowane na drugą część dnia i popołudnie.

W poniedziałek Polska znajduje się pod wpływem rozległej zatoki niżowej obecnej nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej i górnej troposferze. Obejmuje ona przeważający obszar Starego Kontynentu, sięgając aż Morza Śródziemnego i Afryki Północnej. Kluczowy wpływ na przebieg warunków pogodowych ma jednak niż “LARS” znad południowej Europy, przynosząc obfite opady śniegu i silniejszy wiatr w naszym kraju. Dziś jego centrum znajdzie się nad zachodnią Ukrainą, kształtując pogodę w Polsce. W kolejnych godzinach oczekiwana jest intensyfikacja opadów wielkoskalowych.

Od godzin porannych na obszarze województwa lubelskiego występują opady śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Największe opady są prognozowane na drugą część dnia i popołudnie. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w ciągu najbliższych 24 godzin wyniesie do 10-30 cm w woj. lubelskim. Może to skutkować paraliżem komunikacyjnym w większych aglomeracjach miejskich. Wzrośnie również prędkość wiatru, co skutkować będzie występowaniem zawiei i zamieci śnieżnych. Szczególnie popołudniu i wieczorem.

Temperatura w poniedziałek wyniesie od -1°C do 1°C, ale nasilający się wiatr z kierunków północnych potęgować ma odczucie chłodu do nawet -10°C. Na drogach i chodnikach będzie niebezpieczne ślisko, dlatego zachowajmy ostrożność.

Modele numeryczne prognozują, że śnieżyca związana z niżem śródziemnomorskim występować będzie przez cały poniedziałkowy dzień. Nieco mniejsze natężenie opadów ma być w nocy z poniedziałku na wtorek, ale silny wiatr z kierunków północnych ma powodować zawieje i zamiecie śnieżne, usypując miejscami większe zaspy. Termometry pokażą od -2°C do 0°C. Na drogach będzie bardzo ślisko.

We wtorek zachmurzenie będzie przeważnie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. Występować mają słabe opady śniegu. Termometry wskażą od -2°C do 0°C. Wiatr ma być umiarkowany, okresowo silny z północnego-zachodu i zachodu potęgujący odczucie chłodu.

Kolejne dni przyniosą zimę z lekkim mrozem. Nocami temperatura nie spadnie poniżej -5°C.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie śnieżycy na mapach

(fot. lublin112.pl)

21 komentarzy

 1. Cycow sniek *** od 7 i jurz spadlo ok 15 cm super jest mogloby dowalic z meter

  • .......................,

   Moja rada przed wystawieniem komentarza- sprawdzaj w słowniku poprawność pisowni.

 2. W Zamościu odkąd zaczęli sypać granulatem czosnku ulice od razu czarne. Taniej wychodzi niż sól i pojazdy nie korodują

 3. Gondol Jerzy z Nadwisły

  Coś z Wami „nie tak” 5 cm śniegu i paraliż komunikacyjny – od mniej więcej połowy grudnia opady śniegu tu u mnie na Alasce stworzyły pokrywę 3-4 metry… gdybyśmy uznali to za paraliż komunikacyjny to powyzdychalibyśmy z głodu płacząc w obie garście.
  Jakiś pokomunistyczny trend do narzekania Wam został i ciągłe oglądanie się, że ktoś coś za Was zrobi.
  A weź łopatę jeden z drugim i odśnież chociaż 2-3 metry chodnika przed klatką schodową, sąsiad odśnieży dalsze 2, a sąsiadka zmiecie śnieg z samochodu… może piaseczkiem posypiesz to i ty i wspomniana sąsiadka szlachetnych pupek nie potłuczecie…

  • Alaska ? Hyba we wsi swidnik w buksze???

   • Gondol Jerzy z Nadwisły

    Z Polski pamiętam jedno z ludowych powiedzeń, Adamku: „Jesteś biedny bo głupi, a głupi bo biedny” – pomyśl nad tym (jak potrafisz). 😆

  • Ale wy macie dobrze, bo zbieracie węgiel na plaży, a my musimy kopać!

   • Gondol Jerzy z Nadwisły

    Nie zbieram węgla na plaży, chociażby z tego prostego powodu, że do najbliższego brzegu morskiego mam ponad 200 km samolotem/helikopterem.
    Palimy drewnem, olejem opałowym, gazem – zależy co kto ma pod ręką.
    Prąd jest z agregatów prądotwórczych, albo z wiatru (trochę z solarów).
    A jak trzeba zbiera się listę zakupów od sąsiadów, odpala samolocik i do wyboru: albo do Fairbanks (180km), albo do stolicy Anchorage blisko 800 km.

    • To straszne somsiad wiedziałby jakiego papieru toaletowego używam i co gorsza jakich podpasek moja stara, nie doczekanie 😉

 4. A ja wczoraj piłem spirytus. Jak się wysiusiałem dziś rano koło domu to śnieg się cały czas topi.

 5. Szrotmistrz (dyplomowany)

  A ja czekam na klientów „spowodowanych” przez ten „Paraliż komunikacyjny w regionie – śmiało panie i panowie, gaz „do dechy” i traćcie panowanie… 😆

 6. I gdzie to zapowiadane 30 cm? i metrowe zaspy? hahah, takie ostrzeżenia wczoraj, a dziś jak zwykle okaże się, że spadnie żałosne 10-15 cm, czyli tyle ile macie w spodniach XD

 7. GDZIE SA ODPOWIEDZIALNI CI GNOJE którzy odpowiadają za stan dróg krajowych w Lubelskim?? Dziś rano około 9tej trasa 19kierunek Janów lubelski-Rzeszow biało. Droga biała jak na jakiejs wsi. Coto ma być standard utrzymania drogi krajowej czy gminnej? Ta sama droga od granicy województwa Podkarpackiego źle ale chociaż było widać asfalt.

 8. Kierowcy uważajcie, jest na prawdę ślisko, poza miastem, łatwo wypaść z drogi, o czym się przekonałem, szkoda samochodów, wolniej.

 9. Dostarczam jedzenie w Lublinie od rana do nocy dzien w dzien
  Problem jaki widze to mentalnosc polaczka.
  Tak, mentalnosc polaczka
  Odsniezarki nie widac caly dzien nigdzie
  Jezdze caly dzien i dwa razy gdzies cos widzialem na sygnale pomaranczowym
  Wczoraj traktor z pługiem jechal droga ale pług w powietrzu. Dlaczego?
  Firma FlorEko.
  Tam szukac odpowiedzi.
  Moze nie ma floreko zadnej umowy ale skoro jechal pasem to dlaczego nie mogl odsniezyc?
  Albo razem dla wszystkich
  Albo samolubnie i bedzie nadal jak jest

  Ps nienawidze rasy ludzkiej
  Podla, zawistna, samolubna. Thanos dobrze zrobil, ale Avengersi musieli ratowac ta plugawa rase

Z kraju

Sport