690 680 960

Apel policji o bezpieczną jazdę w trudnych warunkach pogodowych

Pogorszenie się warunków atmosferycznych po opadach śniegu zaskoczyło wielu kierowców w naszym województwie. Doszło do zdarzeń drogowych, część tras jest nieprzejezdnych. Policjanci apelują o bezpieczną jazdę.

Śniegowa aura sprawia, że warunki na drogach z godziny na godzinę pogarszają i są niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Na nawierzchni jezdni miejscami zalega błoto pośniegowe, które powoduje, że koła mogą łatwo stracić przyczepność. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Policjanci apelują o to, by nie szarżować, myśleć za kierownicą i przewidywać zagrożenia.

Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych – jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.

Szczególny apel do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

(fot. lublin112.pl)

13 komentarzy

 1. Apel do drogowców potrzebny żeby wszystkie drogi posypali a nie tylko krajowe

 2. A ja „apeluję” o większe odstępy iędzy autkami, ciuteńkę wolniej niż po suchej nawierzchni, ostrożniej z kreceniem kierownicą i naciskaniem na geje* gazu i hamulca…
  No i myśleć, myśleć !!!
  * – słowo zastępcze zamiast właściwego, którego redakcyjna automatyczna cenzura nie przepuszcza wraz z całym komentarzem, uznając je za wielce obelżywe. Puk, puk w redakcyjny łeb.

 3. Nigdy nie jest bardziej bezpieczniej niż wtedy kiedy jezdnie pokryte są śniegiem. Gdy na drogach leży dużo śniegu, to zdarzają się dni (raz na kilka lat) gdzie przez całą dobę, na drogach, nie zginie ani jedna osoba.

 4. Furmani „narzekajo” a kiedyś się w takich warunkach jeździło „borewiczem” na D124 i nikt nie jęczał. Fakt, nie było internetu i „rurek”.

  • Przypomnij sobie naginaczu rzeczywistości jaki wtedy ruch był i jakie prędkości się rozwijało. Jadąc żukiem z Lublina do Rzeszowa samochody mijało się raz na jakiś czas. A teraz w samym Lublinie aut tyle co kiedyś w całej Polsce może nie było.

 5. Szrotmistrz (dyplomowany)

  A ja czekam na klientów dostarczonych przez te „niesprzyjające warunki atmosferyczne” 😆

 6. Ja mam już dosyć GDZIE SĄ PLUGI DO JASNEJ CHOL…
  JAKUBOWICE NIE PRZEJEZDNE

 7. No tak, pieszych ma pierwszeństwo. Będzie iść zakapturzony i nawet nie musi się rozglądać, bo ma przecież pierwszeństwo. Jak go samochód potrąci to nie wina pieszego tylko kierowcy który widząc kogoś jeszcze daleko na chodniku musi zacząć hamowanie bo może tenże pieszy zechce wpie×¥€÷ć się na przejście. A warunki na drodze jakie są każdy widzi.

 8. Ja proponuję nie apelować do kierujących. Jeżeli ktoś nie widzi co się dzieje na drogach, nie ma sprawnego technicznie pojazdu obutego w zdrowe zimówki lub całoroczne i nie potrafi myśleć, to takiego należy karać, karać i jeszcze raz karać a i cofanie uprawnień minimum na 3 miesiące nie będzie przesadą.

 9. Apel do bezmyslnych głąbów za kierownicą ,ma taki sam sens ,jak apel do alkoholika zeby nie pił ,czy złodzieja zeby nie kradł ….kto ma mózg i go używa nie potrzebuje apeli zeby bezpiecznie jezdzić ,a kto go nie ma ,to żadne prośby i apele nie pomogą ,tak bylo jest i bedzie

Kursy walut

 • USD 4.3247zł -0.12%
 • GBP 5.3302zł 0.11%
 • EUR 4.685zł 0.07%
 • CHF 4.7012zł -0.41%

Polub nas