Silna mgła w regionie, trudne warunki do jazdy na drogach

Zgodnie z prognozami w niedzielę we wschodniej części Polski nie występują rozpogodzenia. Dodatkowo rozwinęły się w wilgotnym powietrzu pod warstwą inwersyjną wyżu gęste mgły, które ograniczają widzialność w regionie miejscami do 50 metrów.

Wyże baryczne zimą rzadko przynoszą pogodną aurę. Często towarzyszą im nieprzyjemne podinwersyjne chmury Stratus oraz Stratocumulus, jak i też mgły. Okresami pada także mżawka. Już teraz ciśnienie atmosferyczne zredukowane do poziomu morza wynosi 1033 hPa we wschodniej Polsce i wzrasta o 2 hPa w ciągu godziny. W poniedziałek przekroczy 1040 hPa.

We wschodniej połowie Polski zaznacza się jeszcze rozmywająca w polu podwyższonego ciśnienia strefa mało aktywnego frontu atmosferycznego. Głównym układem barycznym sterującym pogodą w Polsce jest umacniający się wyż o imieniu „ERKE”, którego centrum znajduje się nad Wyspami Brytyjskimi. W poniedziałek czeka nas najwyższe ciśnienie atmosferyczne od lat. Zredukowane do poziomu morza przekroczy 1042-1045 hPa w województwie lubelskim. Może wpłynąć to niekorzystnie na nasze samopoczucie, szczególnie u meteoropatów.

Według bieżących danych ze stacji Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na stacjach w województwie lubelskim notuje się silną mgłę. W podlubelskim Radawcu widzialność wynosi zaledwie 100 metrów, miejscami może być nawet poniżej podanej wartości.

W Porcie Lotniczym Lublin widzialność wynosi zaledwie 200 metrów. Nieco lepsza widzialność panuje na stacji IMGW we Włodawie, gdzie również obserwowana jest mgła. Widzialność w ostatnich godzinach wynosiła od 400 m do 900 m. W Terespolu mgła ogranicza widzialność do 400 metrów.

Najlepsza widzialność panuje na stacji w Zamościu, bo aż 1700 metrów przy lekkim zamgleniu. W kolejnych godzinach mgły utrzymać mają się w regionie, punktowo ulegając nasileniu. Miejscami mogą tworzyć szadź. Zwłaszcza w rejonie występowania ujemnej temperatury.

Noc z niedzieli na poniedziałek minie z zachmurzeniem niskim oraz mgłami ograniczającymi widzialność do 50 metrów, punktowo prawdopodobna mżawka w strefie chmur niskich i mgieł. Niewielka prędkość wiatru, wyżowa inwersja i trwający sezon grzewczy sprzyjać mają intensyfikacji smogu. Dlatego najbliższej nocy jakość powietrza w większych aglomeracjach miejskich, takich jak np. Lublin może być bardzo zła i normy pyłów zawieszonych przekroczone mogą być w znacznym stopniu.

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnych mgłach w województwie lubelskim w powiatach: bialskim, Biała Podlaska, biłgorajskim, Chełm, chełmskim, hrubieszowskim, janowskim, krasnostawskim, kraśnickim, lubartowskim, lubelskim, Lublin, łęczyńskim, opolskim, parczewskim, radzyńskim, świdnickim, tomaszowskim, włodawskim, zamojskim i Zamość. Prognozuje się dalsze występowanie gęstych mgieł, w zasięgu których widzialność może wynosić miejscami od 50 m do 200.

Najnowsze informacje pogodowe
Aktualne temperatury w Polsce

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

10 komentarzy

 1. Akurat jechałem z Lublina około godziny 15:15 już wtedy mgła zaczęła mocno opadać widoczność na 10 metrów,a teraz to już katastrofa 5 metry widoczności dla podróżujących życzę ostrożnej jazdy i bezpiecznej podróży do celu.

 2. WŁĄCZAJCIE ŚWIATŁA PRZECIWMGIELNE !!! Te ,,do jazdy dziennej” to sobie na tyłku możecie namalować bo i tak nie świecą. Samobójcy i tumany jeżdżą bez świateł mijania w dzień a mgła, że ręki nie widać. Mordercy !

  • Ale tylko przednie. Większość szoferów przy widoczności na 200m (2 słupki drogowe) jezdzi w włączonym tylnymi przeciwmgielnymi.Dziś wieczorem za takim 15 km jechałem. Nie dalo rady wyprzedzic. Masakaa…..

  • Włączyłem z rana jak jechałem do pracy, po pracy wsiadłem do auta i nie wyłączyłem. Zwyczajnie nie zauważyłem. Pierogarnia stała na placu gdzie mieści się moja robota dłuższą chwilę i widziałem ich doskonale bo trzymali kolejną osobę na bombach za jakieś ogromne przestępstwo. Nie ujechałem więcej jak 30 metrów i bomby za mną… oczywiście tłumaczenie nie dało nic, upomnienie? ależ skądże. Stówka i 2 punkty. To, że jest to równowartość mojej dniówki nie zmiękczyło serduszka milicjanta ani to, że poruszałem się automobilem dziesięciokrotnie droższym od wymierzonej mi kary. Już nie będę korzystał z przeciwmgłowych.

 3. 50 metrów? Raczej 5 metrów.

 4. To nie mgła – to smog z kominków i pieców z min ze Sławinka, Węglina, Dziesiątej!!! Trzeba coś z tym zrobić! Dlaczego ludzie w większości mieszkający w blokach muszą wdychać smród z mniejszości mieszkających w domach? Albo LPEC albo piec gazowy i innej opcji! Kominki też powinny być całkiem zabronione w mieście!

  • Dyrdymałko Eustachy

   Przyganił syn rolnika, który wyprzedał hektary i kupił se mieszkanie w bloku.
   Zauważ synu kmiota, że nie wszyscy mieszkańcy Miasta Inspiracji to tzw. inteligencja pracująca.
   Większości tu mieszkający to zwykli robole, którzy ledwo co ciągną od pensji do pensji, czy od emerytury do emerytury. Dla takich udział własny w wymianie pieca jest po za zasięgiem ich finansowych możliwości

  • Kominki zabronione. Weż ty idź w piz. i! z tymi swoimi pomysłani

 5. Droga Redakcjo:
  Jest mi niezmiernie miło przeczytać Wasz artykuł o występującej w naszym regionie mgle. Przeglądając inne serwisy informacyjne można natknąć się na artykuły stworzone przez dziennikarzy którzy „za kliknięcia są w stanie sprzedać własną rodzinę”. I w ten sposób nasze społeczeństwo jak widzi mgłę to krzyczy „pacz Janusz jaki smog w tym Lublinie – musi plastyky palo”.
  Cieszy mnie, że na Lublin112 mgła to mgła, nie propagandowa nagonka smogowa.
  Z wyrazami szacunku!
  Hejter gona hejt

 6. Jezdzą mendy na światłach do jazdy dziennej a z tylu nic się nie świeci l. Właczajcie głaby swiatła mijania !!! Powinni walić mandaty po 500 zeta

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7512zł 0.29%
  • GBP 5.1235zł 0.18%
  • EUR 4.5497zł 0.13%
  • CHF 4.2183zł 0.05%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL