Poniedziałek, 04 listopada 202404/11/2024
690 680 960
690 680 960

Sieć podestów nad łąkami, punkty widokowe, plaże i amfiteatr. Jest projekt nowego parku w Lublinie

Aż 70 ha powierzchni ma mieć planowany w Lublinie Park Nadrzeczny. Zaczynać się ma on od mostu przy ul. Żeglarskiej i ciągnąć wzdłuż Bystrzycy prawie do wiaduktu kolejowego przy ul. Janowskiej.

W czwartek przedstawiony został projekt zagospodarowania 3 km doliny rzeki Bystrzycy od mostu przy ul. Żeglarskiej prawie do wiaduktu kolejowego przy ul. Janowskiej. Zaplanowany w tym miejscu został Park Nadrzeczny, który zgodnie z założeniem, ma służyć jaki miejsce wypoczynku dla mieszkańców miasta. Ma on mieć charakter naturalistyczny i takie też były wymogi miasta wobec projektantów.

Chodziło m.in. o utworzenie przy Bystrzycy dwóch plaż: miejskiej i osiedlowej, zaadaptowanie ruin dawnego młyna wodnego czy też przebudowę ciągu pieszo – rowerowego biegnącego wzdłuż rzeki nad Zalew Zemborzycki. Brane pod uwagę były też głosy mieszkańców, jak również użytkowników tego terenu, czyli m.in. wędkarzy, kajakarzy i rowerzystów. Cały park ma mieć powierzchnię aż 70 ha.

Projektanci zaplanowali utworzenie licznych kładek na Bystrzycy, punktu obserwacji przyrody, punktu widokowego a także punktów gastronomicznych. Cały teren parku ma objąć licząca 7 km sieć podestów, którymi będzie można spacerować i podziwiać zarówno florę jak i faunę wilgotnych łąk. W trzech miejscach zaplanowano podesty w koronach drzew, a w rejonie ul. Koło podesty pomiędzy znajdującymi się tam stawami. W ruinach dawnego młyna wodnego zaplanowano amfiteatr z zadaszoną sceną w którym można będzie organizować szereg różnego rodzaju wydarzeń. Do tego dochodzą trawiaste plaże czy oazy zieleni i zwierząt, parkingi czy też ścieżki edukacyjne.

Miasto szacuje, że koszt urządzenia Parku Nadrzecznego wyniesie około 90 mln zł, przy czym będą czynione starania, aby uzyskać spore dofinansowanie. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prace będą mogły się rozpocząć w 2021 roku i potrwają minimum trzy lata. Przy czym zagospodarowanie tego terenu będzie prowadzone etapami.

(fot. UM Lublin)

24 komentarze

  1. sami maruderzy w komentarzach

  2. A ronda w Turce przy b.iedronce jak nie było tak nie ma- a baner informujący o inwestycji, która miała się zakończyć w grudniu 2019 stoi od ponad roku. OSZUŚCI !!!!!

  3. No i fajnie, ze torem rowerowym wybudowanym naście lat temu, będzie jak ta lala. Co by tu jeszcze wymyśleć???

  4. DEWASTACJA …!!! Szykuje sie dewastacja naturalnego biegu Bystrzycy i przyleglych tereniw. Kladki, mosty itp. w powietrzu same nie zawisną. Niejedna gruszka betonu potrzebna na podpory i fundamenty, które gleboko w grunt trzeba wpuscic. A tak sobie Bystrzyca dziewiczo plynie… Bobry wyniosą się na dobre. Bedzie co podziwiac… rzeczywiście bedzie… Nie poprawiac natury!!!

  5. 90 baniek na…? na co? na misia? wy w tych urzedach to chyba macie za duzo wolnego i glupotami sie zajmujecie. Na ile obecnie zadluzone jest miasto?

  6. A co w zamian pójdzie pod młotek ?

  7. pytam się: PO CO? K….. PO CO? Czy jakiś skrawek dzikości nie może pozostać? I kolejne 3 lata ścieżka rowerowa będzie nieprzejezdna? I jaka kasa na to pójcie?

  8. dziwne to jakieś, może się nie znam, ale schody donikąd? serio? gdy oglądam zdjęcia nasuwa mi się jedno skojarzenie: spacerniak

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia