Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Setki gospodarstw w trzech powiatach bez dostępu do bieżącej wody pitnej. Wszystko przez bakterie

Woda nie tylko nie nadaje się do spożycia, lecz również nie można jej używać do przygotowania posiłków czy też kąpieli. Na razie nie wiadomo, jak długo ta sytuacja potrwa.

Od kilku dni trwają prace związane z przywróceniem właściwej jakości wody w wodociągu Rudno, z którego korzystają mieszkańcy miejscowości położonych na terenie trzech powiatów: parczewskiego, radzyńskiego oraz bialskiego. Należy on do Zakładu Usług Wodnych Międzygminnego Związku Komunalnego w Parczewie. W punktach poboru wody Rudno III, Rudzieniec i Romaszki wykryto bowiem bakterie z grupy coli.

Tym samym około 600 gospodarstw zostało pozbawionych dostępu do bieżącej wody pitnej. Badania wykazały bowiem, że woda nie tylko nie nadaje się do spożycia, lecz również nie można jej używać do przygotowania posiłków, mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych i prania, a także do kąpieli, czy mycia zębów. Przedstawiciele Sanepidu wyjaśniają, że mieszkańcy mogą ją wykorzystywać wyłącznie do prac porządkowych np. mycia podłóg lub spłukiwania toalet.

Problem ten dotyczy mieszkańców miejscowości Rudno, Radcze, Rudzieniec w gminie Milanów, Brzozowy Kąt, Wiski i Woroniec w gminie Komarówka Podlaska oraz Romaszki w gminie Rossosz. W poszczególnych miejscowościach woda jest rozwożona do każdego gospodarstwa bądź też utworzone zostały punkty dystrybucji wody pitnej.

(fot. pixabay.com)

5 komentarzy

  1. Dla takiego pjusa to tylko oko za oko ząb za ząb

  2. Studętkom jezdem to se wiem, że...

    Najwidoczniej ktoś im w te punkty poboru wody normalnie kupkę zrobił (po polsku: nasrał).

  3. To efekt bruku zaworów zwrotnych pomiędzy komunalną siecią a domową.Powinny być rozdzielone,ale wielu ludzi po wybudowaniu wodociągu w sposób karygodny połączyła je ze sobą.

  4. I pewnie nikt z miejscowych zarządzających ujęciem wody nie ma pojęcia z kąd te bakterie coli się tam wzięły …powiadamy to bakterie pochodzenia „szambowego ” .Niech się w końcu wezmą za tych co nie mają kanalizacji albo nie chcieli się podłączyć i za tych co wylewają szmbo na pola .
    to szybko znajdą sprawcę zanieczyszczenia

    • A myślisz że te przydomowe oczyszczalnie lepsze? Prawidłowa nazwa to „rozsączalnie” szamba. Ale papier jest, oficjalnie wszystko legalnie. Chociaż słyszałem i o takich przypadkach, że ktoś kupił siedlisko i po postawieniu nowego domu rurę od szamba kierował do starej studni.

Z kraju