690 680 960

Ścieżka rowerowa Single Track na Roztoczu już oficjalnie otwarta. Do jej powstania przyczyniły się głuszce (zdjęcia, wideo)

Rowerzyści oprócz górek, serpentyn, i przepięknych leśnych widoków, mają do pokonania strome i kręte zjazdy oraz mocne podjazdy. Leśna ścieżka powstała, aby chronić głuszce.

W miniony weekend miało miejsce oficjalne i uroczyste otwarcie ścieżki rowerowej Single Track, jaka powstała na Roztoczu. Jak już informowaliśmy, wiedzie ona z Hamerni do Józefowa, wytyczono ją przez pagórkowaty obszar leśny, na trasie zostały dodatkowo umieszczone przeszkody takie jak m.in. „stolik”, „podwójna hopka”, „pumptrack”, „step up”, „step down” czy różnego rodzaju „rollery”. Co ważne, jest to pierwszy tego typu obiekt w naszym regionie.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski, wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik, doradca ds. korporacyjnych w gabinecie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Mirosław Gilarski, burmistrz Miasta i Gminy Józefów Roman Dziura, dyrektor RDLP w Lublinie Zygmunt Byra wraz z gronem leśników, oraz członkowie Józefowskiej Kawalerii Rowerowej na czele z Prezesem Stowarzyszenia Robertem Rabiegą.

Jak wskazywali leśnicy, którzy odpowiadają za budowę ośmiokilometrowej ścieżki, jej ukształtowanie sprawia, że jest przeznaczona zarówno dla profesjonalnych kolarzy górskich, jak i mniej zaawansowanych pasjonatów aktywnego wypoczynku na łonie natury. Sami rowerzyści, którzy korzystają z trasy już od kilku tygodni, chwalą jej stworzenie jak też sam projekt.

–Las jest idealnym miejscem do wypoczynku i rekreacji oraz do uprawiania wielu aktywności sportowych. Jazda na rowerze górskim po specjalnie zaprojektowanym single tracku, czyli zrównoważonej ścieżce kolarstwa górskiego, usytuowanej na terenie Nadleśnictwa Józefów pozwala na uprawianie turystyki rowerowej z wykorzystaniem terenów leśnych przy jednoczesnym ograniczeniu ruchu turystycznego w newralgicznych dla nas miejscach czynnej ochrony głuszca – zaznaczył dyrektor RDLP w Lublinie Zygmunt Byra.

Nie bez powodu mowa o głuszcu, gdyż stworzenie ścieżki jest ściśle związane z ochroną tych ptaków w Puszczy Solskiej. Celem jest bowiem taka organizacja ruchu turystów na tym terenie, aby jak najmniej osób poruszało się po miejscach, gdzie bytują głuszce. Stworzenie atrakcji dla rowerzystów sprawi, że nie będą oni wybierać do jazdy ścieżek położonych w częściach puszczy zamieszkałej przez te ptaki. Wcześniej, podobne działania przeprowadzono w sąsiednim Nadleśnictwie Biłgoraj, gdzie zbudowano ścieżkę biegowo-spacerową.

Leśnicy mają również nadzieję, że obiekt stanie się także atrakcją, która przyciągnie na Roztocze jeszcze więcej rowerzystów. Zapewniają bowiem, że ścieżka nie odbiega od światowych standardów, a jej znakomite zagospodarowanie daje efekt podobny do przejazdów po tego typu odcinkach usytuowanych na terenach górskich.

(fot. RDLP)

4 komentarze

 1. jest pokropek czarny, czyli wszystko w normie. Bogu czuwa 😛

 2. Wszystkie inne, polskie nazwy na ścieżkę rowerową, zapewne się skończyły. I trzeba było sięgnąć po angielskie nazwy.

  • Myślisz, że takie niecne praktyki powodują dramatycznie obniżający się poziom znajomości gramatyki języka polskiego?
   A może tak sobie komentujesz dla samego komentowania.

 3. Przecież ta sutanna to się wkręci.

Kursy walut

 • USD 4.2928zł 0.29%
 • GBP 5.2571zł -0.51%
 • EUR 4.692zł -0.34%
 • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas