Wtorek, 25 czerwca 202425/06/2024
690 680 960
690 680 960

Są wstępne warianty przebiegu obwodnicy Łęcznej. Teraz czas na rozmowy z mieszkańcami (wizualizacje)

Projektanci przygotowali trzy warianty przebiegu przyszłej obwodnicy Łęcznej, jaka ma powstać w ciągu drogi krajowej nr 82. Ruszyło też przyjmowanie pytań, uwag i wniosków dotyczących proponowanych rozwiązań.

Trwają przygotowania do budowy obwodnicy Łęcznej. Obecnie zadaniem, które jest realizowane z rządowego programu budowy 100 obwodnic, zajmują się planiści. Mają oni opracować koncepcję nowej drogi oraz stworzyć studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe.

Jednojezdniowa droga klasy GP, czyli główna ruchu przyspieszonego, powstanie w nowym śladzie. Wraz z nią zbudowane zostaną m.in. skrzyżowania z drogami poprzecznymi i dojazdowymi, bezpieczne przejścia dla pieszych, ciągi pieszo-rowerowe oraz drogi dojazdowe zapewniające dostęp do nowej trasy. Do tego dochodzą obiekty inżynierskie i ochrony środowiska.

Gotowe są już trzy warianty przebiegu obwodnicy. Dwa omijają miasto od strony północnej, a jeden od południowej. Ich długość wynosi od 5,1 do 7,6 km.

W wariancie pierwszym początek obwodnicy zaplanowano w Kolonii Trębaczów, na skrzyżowaniu drogi krajowej 82 z drogą wojewódzką nr 829. Z kolei w wariantach drugim oraz trzecim w Zofiówce, na skrzyżowaniu drogi krajowej 82 z drogą powiatową prowadzącą do Ciechanek Krzesimowskich. Natomiast koniec trasy dla wszystkich wariantów jest w tym samym miejscu, około 2,5 km na wschód od centrum Łęcznej.

Teraz przyszedł czas na zaprezentowanie wariantów mieszkańcom oraz właścicielom terenów, przez które ma przebiegać trasa. Spotkanie informacyjne zaplanowano na środę 8 czerwca na godz. 16 w sali Rady Miejskiej Urzędu Miejskiego w Łęcznej. Rozpoczęło się także przyjmowanie pytań, uwag i wniosków dotyczących proponowanych rozwiązań projektowych.

Po wybraniu najkorzystniejszego wariantu przebiegu obwodnicy zostanie złożony wniosek o uzyskanie decyzji środowiskowej. Kolejnym etapem będzie wykonanie elementów koncepcji programowej. Kiedy ta zostanie przygotowana, będą mogły ruszyć prace nad projektowaniem trasy.

(fot. lublin112.pl)

8 komentarzy

 1. Ja obcakrajowca być tzw. innostranna

  Mieszkańcy to maja tyle do powiedzenia co nic, obojętnie który wariant wybiorą i tak ekolodzy będą protestować bo się okaże, że budując np. wariant A zniczy sie odwieczne siedlisko jakiś boberków, czy żabek, a budując wariant B zniszczymy żerujące na kapuście (gdzie znajduje się dzieci), motylki.

 2. Najkorzystniejszy byłby wariant 1 lub 3, który wyprowadzi ruch letników z Łęcznej w okresie wakacyjnym. Droga 82 i 820 to główny ciąg komunikacyjny na pojezierze od strony Lublina.

 3. Pies z kusą łapą bedzie jeżdził po tej obwodnicy. Niech ludziom zrobią normalne drogi we wsiach. ŁAŃCUCHÓW , WÓLKA wołają o pomste do nieba
  Most na wieprzu w lańcuchowie po tym lecie juz bedzie zamkniety bo rzeka jest o metr od nasypu. Powodzenia.

 4. ta obwodnica nigdy nie powstanie, banda popaprańców wciska bubel ludziom i jeszcze bierze za to pieniądze
  Niech się wezmą za remonty istniejących dróg, most na wieprzu ma być nowy stawiany, a oni wyskakują z jakąś obwodnicą, ludzie na to spotkanie z widłami powinni pójść i ich pogonić

 5. Ja będę jeździł i już się nie mogę doczekać. Łęczna odetchnie od samochodów