690 680 960

Rzecznik Praw Pacjenta: „Negatywny wynik testu na koronawirusa nie może być warunkiem rozpoczęcia leczenia”

– Jeśli ktoś w placówce medycznej wymaga od Ciebie udowodnienia, że nie jesteś chory na COVID19 i od negatywnego wyniku testu uzależnia np. przyjęcie Cię do poradni lub do szpitala, narusza prawa pacjenta! – informuje Rzecznik Praw Pacjenta.

Rzecznik Praw Pacjenta i Narodowy Fundusz Zdrowia przypominają, że podstawowym warunkiem właściwej realizacji prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych jest zapewnienie odpowiedniej dostępności tych świadczeń.

Przepis ten obejmuje także ograniczanie barier, które mogą utrudniać dostanie się do lekarza lub skorzystanie z leczenia, a które nie są niezbędne.

Właśnie dlatego niezgodne z prawem jest wymaganie negatywnego testu w kierunku SARS-CoV-2 lub uzależnianie udzielenia świadczenia, w tym przyjęcia pacjenta do: poradni lub szpitala (w trybie planowym albo nagłym), ośrodka rehabilitacji, uzdrowiska czy sanatorium.

Warto korzystać w przypadku wątpliwości z Telefoniczną Informacją Pacjenta pod bezpłatnym numerem 800-190-590.

(fot. RPP, źródło RPP)

16 komentarzy

  1. Brak testu to nie jest dobre rozwiązanie.

  2. a moze tak przez analogie niezgodne z prawem mogloby byc wymaganie aktualnego przegladu auta które jest sprawne i nie ma zadnych objawow niesprawnosci. No ludzie zastanowcie sie, bo niedlugo wszyscy pomrzemy na jakis nowy wariant koronawirusa, a ze taki pojawi sie to tylko kwestia czasu. Pandemie byly, sa i beda – taka to prawidlowość natury!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska
Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!