690 680 960

Rzecznik Episkopatu: „Nie jest możliwa spowiedź on-line lub przez telefon”

W sobotę rano rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik poinformował, że nie jest możliwa spowiedź przez telefon lub Internet. Zaznaczył, że pomimo ograniczenia liczby wiernych, którzy mogą uczestniczyć w Mszach św. i nabożeństwach do pięciu osób, kościoły pozostają otwarte.

– Nie jest możliwa spowiedź przez telefon lub Internet. Księża biskupi przypominają, że – zgodnie z dokumentem Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu – w przestrzeni wirtualnej „nie ma sakramentów”. Spowiedź, także w obecnych warunkach, jest możliwa tylko poprzez indywidualny i bezpośredni kontakt ze spowiednikiem, przy zachowaniu wszystkich zaleceń służb sanitarnych – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik episkopatu zaznaczył, że pomimo ograniczenia liczby wiernych, którzy mogą uczestniczyć w Mszach św. i nabożeństwach do pięciu osób, kościoły pozostają otwarte, a księża spowiadają wiernych, stosując się do rygorów sanitarnych.

– Prezydium Episkopatu przypomniało we „Wskazaniach dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach”, że chociaż właściwym miejscem sprawowania spowiedzi jest konfesjonał, to z uzasadnionej przyczyny spowiedź może się odbyć również poza nim. Dlatego w obecnych warunkach można sprawować ten sakrament np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Parafie organizują możliwość spowiedzi, zaś osoby, które chcą z niej skorzystać, mogą telefonicznie lub przez strony internetowe i media społecznościowe dowiedzieć się, kiedy można przystąpić do sakramentu pojednania w obecnych warunkach.

– Księża biskupi wskazują, że choć w polskiej tradycji istnieje zwyczaj spowiedzi w okresie Wielkiego Postu przy okazji rekolekcji, to jednak każdy wierny może sam zdecydować, kiedy wypełni obowiązek wynikający z tego przykazania. A co do przykazania, aby „przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą”, to okres wielkanocny obejmuje czas od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej, czyli – w tym roku – do 7 czerwca 2020 – poinformował Ks. Rytel-Andrianik.

(fot. pixabay.com)

30 komentarzy

 1. obiektywny obserwator

  Spokojnie religia upadnie sama z przyczyn „naturalnych „.wystarczy zaobserwować dzisiejszą mlodzież ,gdzie wiem od nich samych ze wieksza polowa z nich chodzi do koscioła „bo im rodzice każą ” .Jak dorosną ,to oni swoim dzieciom raczej już „kazać” nie będą , a ich dzieci tym bardziej .Takze jeszcze 20-30 lat i panowie księża trzeba bedzie zacisnać pasa albo zmienić branżę ,bo w tej będzie bida z nędzą .I wasze usilne obecne próby przymuszenia mlodzieży do uczestnictwa ze mszach ,w postaci zbierania „podpisów ” np przed bierzmowaniem ,to tylko jeden z wielu gwożdzi do waszej trumny .Nic na silę ,z niewolnika nie ma pracownika

  • Tristan Książę Porn-Walii

   Nie ma większej połowy 🙂 jeśli chodziłeś do szkoły. Połowy zawsze są równe.

 2. do kościoła ćiemnota na tace dać 10 zł

 3. ...................

  Religia sama nie upadnie .Nawet jak NASA oglosi że zbliża się do nas asteroida która zderzy się z ziemia i spowoduje totalną zagładę .Bo mózg czlowieka instynktownie nie pozwala dopuszaczać do glowy faktu ze życie kończy się wraz ze śmiercią .Dlatego większośc ludzi łapie się na opowiesci typu : twoje ciało umrze ,ale twoja dusza bedzie nadal żyła co zapewni ci wiara o czym zapewniają praktycznie wszystkie religie . Lżej im wtedy pogodzić się z nieuniknioną śmiercią .I nie było by w tym nic złego ,gdyby nie fakt że zawsze zanajdzie się grupa cwaniaków, którzy postanowią wykorzystaja tą ludzką słabość ,tworząc instytucje jaką jest np.kościół .Który twierdzi ze tylko on wie co jest dla nas dobre i co musimy robić zeby po smierci żyć wiecznie . Dzięki temu żyją sobie na koszt innych ,nie muszac pracować .Dokładnie to samo robią urzednicy i politycy ,najwieksze pasożyty ludzkosci

Kursy walut

 • USD 4.3258zł 0.01%
 • GBP 5.3609zł 0.19%
 • EUR 4.716zł 0.18%
 • CHF 4.7054zł 0.2%

Polub nas