Rzadkie zjawisko na lubelskim niebie. Podwójne halo

Dzisiaj przed godz. 16 nad Lublinem można było obserwować rzadkie zjawisko optyczne, tzw małe halo i wielkie halo. Widoczne były dwa pierścienie w kolorach tęczy. Zjawisko to jest spowodowane załamaniem światła na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach pierzastych piętra wysokiego (cirrostratus) lub we mgle lodowej.

Przy tego typu zjawisku można nawet dojrzeć tzw. słońca poboczne. Kolorowe okręgi pojawiają się na wysokości od 6 do 12 kilometrów. Najczęściej na niebie występuje tzw. małe halo o rozmiarze kątowym 22 stopni. Rzadziej widoczne bywa duże halo o rozmiarze kątowym 46°, powstające podczas załamania światła na krawędziach kryształów do siebie prostopadłych (kryształy lodu mają budowę graniastosłupa prostego o podstawie sześciokątnej).

Patrzenie w niebo może dawać wiedzę o zmianach pogody bowiem chmury wysokiego piętra są zwykle zapowiedzią zbliżania się zmiany pogody między innymi ochłodzenia i opadów. Dla naszego regionu wszystko by się zgadzało. Otóż od jutra prognozy zapowiadają opady i niską temperaturę. Zjawisko halo wykazuje bogactwo form. Oprócz okręgów wokół Słońca, występują również dookoła Księżyca. Od strony wewnętrznej z reguły czerwone, od strony zewnętrznej maja fioletowy brzeg.

Jeżeli dzisiaj jeszcze pojawi się słońce zachęcamy do obserwacji. Zjawisko jest dosyć spektakularne i kolorowe. Potrzebujemy jednak zabezpieczenia oczu od silnych promieni słonecznych, tak aby nie uszkodzić wzroku.

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8208zł -0.41%
  • GBP 5.2393zł -0.5%
  • EUR 4.5414zł -0.37%
  • CHF 4.1265zł -0.21%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja