Poniedziałek, 07 października 202407/10/2024
690 680 960
690 680 960

Ruszyły już prace przy budowie bariery elektronicznej na rzece granicznej Bug (zdjęcia)

Na granicy polsko-białoruskiej w województwie lubelskim, rozpoczęły się prace przy budowie bariery elektronicznej na rzece granicznej Bug. Na obecnym etapie inwestycji, prace realizowane są na terenie powiatu włodawskiego. Na polskim brzegu rzeki granicznej Bug, trwa oczyszczanie terenu z drzew oraz krzewów. Na tak przygotowanym obszarze ustawiane są słupy do kamer oraz montowana jest instalacja zasilająca i transmisyjna.

Długość bariery elektronicznej w całości przebiegającej na tym odcinku w zasięgu Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej wyniesie około 172 km. W jej skład wejdzie m.in. około 1800 słupów kamerowych, około 4500 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz specjalne czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów.

Przewidywany jest montaż około 200 km kabli zasilających i tyle samo transmisyjnych, a także posadowienie około 10 kontenerów teletechnicznych. Centrum nadzoru nad barierą znajdować się będzie w Komendzie NOSG w Chełmie. W skład bariery wejdzie także siedem stanowisk końcowych zlokalizowanych na terenie placówek oddziału. Dodatkowo system ma być zintegrowany z już istniejącymi wieżami obserwacyjnymi oraz siecią teleinformatyczną Straży Granicznej.

Zapora elektroniczna na rzece Bug zapewni wykrywanie zdarzeń związanych z przestępczością graniczną, w szczególności z nielegalną migracją oraz przemytem towarów. Architektura i sposób funkcjonowania wybudowanego zabezpieczenia zapewnią zautomatyzowaną ciągłość i skuteczność monitoringu i ochrony granicy państwowej oraz rozpoznawanie, identyfikację zagrożeń i ich sprawców, gromadzenie materiału dowodowego i podejmowanie działań precyzyjnie ukierunkowanych na zatrzymanie sprawców.

Bariera elektroniczna została tak zaprojektowana, aby zasięg jej działania obejmował całą zaplanowaną do ochrony długość granicy z Białorusią na rzece granicznej, bez występowania stref martwych, z uwzględnieniem występujących form ukształtowania terenu, wód powierzchniowych stojących i płynących oraz roślinności. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymają narzędzie do ochrony granicy państwowej wykrywające zdarzenia związane z przekraczaniem granicy i umożliwiające całodobową obserwację pasa drogi granicznej.

Inwestycję na Bugu realizuje konsorcjum firm Elektrotim S.A. z Wrocławiu i Ostoya-DataSystem Sp. z o.o. z Gdańska. Na wykonanie w ciągu 12 miesięcy zaplanowanych w ramach umowy prac oraz świadczenie usług gwarancyjnych przez okres 109 miesięcy zakontraktowano kwotę przekraczającą 279 mln zł.

Inwestycja dofinansowana jest ze środków Unii Europejskiej: Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej w ramach Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami na lata 2021-2027.

Ruszyły już prace przy budowie bariery elektronicznej na rzece granicznej Bug (zdjęcia)

fot. NOSG

Ruszyły już prace przy budowie bariery elektronicznej na rzece granicznej Bug (zdjęcia)

fot. NOSG

Ruszyły już prace przy budowie bariery elektronicznej na rzece granicznej Bug (zdjęcia)

fot. NOSG

(Źródło: NOSG)

6 komentarzy

  1. No i rozbabrają resztki wałów przeciwpowodziowych, a potem na gwałt będą dzwonić do strażaków z pompami bo im posesje zalewa..

  2. ##### niemieckich sługusów

    niedawno niemieckie popychadło coś tam pie….,że to wał

  3. NIE ŁATWIEJ MOCNIEJSZEGO PASTUCHA ZAŁOŻYĆ TAKIEGO CO NIE ZABIJE, ALE KOPA DA I ZNIECHĘCI PODEJŚĆ JESZCZE RAZ! TANIO I SKUTECZNIE MYŚLĘ

  4. Powinni zamknąć przejście z Ukrainą, a otworzyć wszystkie z Białorusią, tylko inżynierów nie wpuszczać

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia