Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ruszyła rozbudowa Zakładu Karnego w Chełmie. Będzie w nim miejsce dla blisko tysiąca osadzonych (zdjęcia)

Ponad 250 miejsc dla osadzonych przybędzie w chełmskim Zakładzie Karnym. Za 43 miliony złotych powstaje tam nowy pawilon mieszkalny a także pola spacerowe i plac rekreacyjno-sportowy.

W Zakładzie Karnym w Chełmie obecnie może przebywać 706 osadzonych. Niedługo pojemność jednostki wzrośnie do blisko tysiąca miejsc. W piątek miała tam bowiem miejsce uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego pawilonu mieszkalnego dla 258 skazanych. Wydarzeniu towarzyszyła ceremonia podpisania aktu erekcyjnego.

W ramach inwestycji, oprócz podpiwniczonego czterokondygnacyjnego budynku typu zamkniętego, powstanie również nowy mur zewnętrzny wraz z wygrodzeniem, dziesięć żelbetowych pól spacerowych wraz z galeryjką oraz plac rekreacyjno-sportowy. Do tego rozbudowana zostanie sala widzeń a drogi dojazdowe otrzymają utwardzoną nawierzchnię.

Jak wskazuje Dyrektor Zakładu Karnego w Chełmie ppłk Dariusz Kossyk, rozbudowa jednostki ma w sposób zdecydowany wpłynąć na poprawę warunków pełnienia służby jak też bezpieczeństwa funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych. Nie bez znaczenia jest również pozyskanie dodatkowych miejsc zakwaterowania dla osadzonych, umożliwienie realizacji programów readaptacyjnych i efektywnej terapii oraz zwiększenie skuteczności oddziaływań resocjalizacyjnych i obniżenie poziomu powrotności do przestępstwa.

Natomiast obecny na wydarzeniu wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski podkreślał, iż tego typu inwestycje są niezwykle ważne gdyż wpływają na bezpieczeństwo obywateli naszego kraju. Natomiast sprawcy przestępstw będą mogli wrócić do społeczeństwa poprzez działania resocjalizacyjne i readaptacyjne, w tym pracę.

Marcin Romanowski dodał, iż bardzo ważne jest zatrudnianie osadzonych, dzięki czemu mają oni możliwość spłacania swoich zobowiązań finansowych, a przede wszystkim nie pozostają w bezczynności. Dodatkowo, poprzez zaangażowanie w pracę i codzienny wysiłek, osadzeni mają możliwość nabywania umiejętności niezbędnych do życia w społeczeństwie.

Wykonawcą inwestycji jest Państwowe Przedsiębiorstwa Przemysłu Metalowego „Pomet” Wronki, zaś generalnym realizatorem zadania firma Texom. Całość ma kosztować ponad 43 miliony złotych. Środki na budowę pochodzą z Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022-2025.

Ruszyła rozbudowa Zakładu Karnego w Chełmie. Będzie w nim miejsce dla blisko tysiąca osadzonych (zdjęcia)

Ruszyła rozbudowa Zakładu Karnego w Chełmie. Będzie w nim miejsce dla blisko tysiąca osadzonych (zdjęcia)

Ruszyła rozbudowa Zakładu Karnego w Chełmie. Będzie w nim miejsce dla blisko tysiąca osadzonych (zdjęcia)

(fot. ZK Chełm)

22 komentarze

 1. W Krasnymstawie ancel już na ukończeniu. Jeszcze tylko brakuje kaplicy żeby pisowcy mieli miejsce na modły

 2. Wystarczy krematorium dla recydywy, a żadne więzienia ani areszty nie będą wymagały rozbudowy.

 3. Suuuper ;);) powiększą hotel na koszt podatników… może by chociaż za prąd i CO płacili te nieroby !!???

  • Toż za prąd płacą od nowego roku najpierw się dowiedz potem komentuj

   • 20 zł miesięcznie, podczas gdy statystyczny Polak płaci 3 razy tyle. I to tylko sam prąd.
    To oczywiście taki rachunek na odwal się, bo więźniowie tego nie odczują, a niedoinformowane masy (jak ty), będą zadowolone. Koszt utrzymania więźnia to ok. 150zł DZIENNIE! Więc płacą miesięcznie za trzy godziny pobytu…
    Normalny, pracowity człowiek z ambicjami nie chciałby się tam znaleźć, ale tłuk i leń nadal ma tam raj.

 4. Zamiast iść do roboty to musimy płacić podatki, za tych darmozjadów. Tragedia. Tak dalej Polsko

 5. W kamieniołomy i niech robią, a nie siedza, pakują i jesszcze pretensje mają, że jedzenie niedobre i tv chcą oglądać. Za co??? Że musimy na nich podatki płacić? Darmozjady jedne lenie itd.