690 680 960

Ruszyła największa w ostatnich latach inwestycja drogowa w Świdniku

Wykonawca przejął teren, a tym samym rusza budowa ulicy Kusocińskiego w Świdniku. Powstaną 2 kilometry drogi z m. in. 12 skrzyżowaniami i jednym rondem.

Rozpoczęła się budowa wyczekiwanego od wielu lat przez mieszkańców Świdnika drugiego połączenia z drogą ekspresową nr 12/17. Przedłużenie ul. Kusocińskiego do Węzła Świdnik będzie ważne jednak nie tylko dla mieszkańców Świdnika. Po zakończeniu inwestycji powstanie również nowy dogodny dojazd do Portu Lotniczego Lublin od wschodniej strony.

Przetarg na budowę wygrało Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lublina. Miejscy urzędnicy przekazali już wykonawcy plac budowy. Prace rozpoczną się od ułożenia kanalizacji deszczowej, później przyjdzie kolej na kanalizację sanitarną i wodociąg.

Ulica Kusocińskiego jest drogą powiatową, ale to miasto wzięło na swoje barki zdobycie pieniędzy i wykonanie inwestycji. Z budżetu Świdnika pójdzie na ten cel ok. 24 mln zł. Jest w tym ok. 17 mln zł dotacji z UE o którą wystarał się świdnicki samorząd. Z kolei wyceną i wykupem nieruchomości pod przyszłą drogę zajęło się starostwo powiatowe.

– Ulica Kusocińskiego od lat czekała na budowę, a jej mieszkańcy byli zmuszeni do poruszania się po nierównych płytach z betonu. Powiatu świdnickiego nie było stać na jej wykonanie więc postanowiliśmy sfinansować inwestycję. Nowa droga znacznie poprawi komfort lokalnych mieszkańców i usprawni połączenie Świdnika z drogą S 17 – tłumaczy Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

W ramach inwestycji powstanie ok. 2 kilometrów drogi z 12 skrzyżowaniami i jednym rondem, które zlokalizowane będzie u zbiegu al. NSZZ Solidarność, po stronie Świdnika i ul. Modrzewskiego na terenie gminy Mełgiew. Mieszkańcy dostaną również 6 zatok autobusowych, chodnik i ścieżkę rowerową. Prace potrwają do października 2020 roku.

(fot. lublin112)
2018-06-28 21:13:08

17 komentarzy

 1. Przez rekamy nagminne nie wchodzę, dziękuje

  • Przeginają na maksa.

   • Zamiast narzekać lepiej poproście „lublin112” aby specjalnie dla takich jak wy utworzyli płatny portal bez reklam.
    Jak ładnie poprosicie (czytaj: zapłacicie) to z pewnością to zrobią. 🙂

 2. To lublin112 czy świdnik112?

  • Pani pierwszy raz na stronie? Już spieszymy z odpowiedzią. Od samego początku istnienia strona przekazuje informacje dotyczące Lublina i województwa lubelskiego, czyli regionu.

   Miłego wieczoru.

   • Sprawdzone informacje to to że właścicielem w/w serwisu jest emerytowany milicjant. I wszystkie informacje są filtrowane.Decyzja jest umieszczanie wygodnych informacji. A najmniej informacji o wypadkach naszych stróżów prawa.Tak jak sytuacja z zatrzymaniem prawka innemu funkcjonariuszowi.”w komentarzach można było wywnioskować ze opinia chciała informacje na tamten incydent”…natomiast sprawa została rozdmuchana.

    • Zapraszamy do redakcji to Pan/Pani pozna tego emerytowanego milicjanta 😀
     Poprawił nam Pan/Pani humor na cały piątek 😀

    • Chłopie (lub babo) @Lkr nie odpuszczaj tego tematu.
     Idź na całość 🙂
     Te wszystkie wymuszenia pierwszeństwa, kolizje, wypadki zaczynają być już nudne.
     Jakaś relacja z sali sądowej (było pomówienie czy nie było) będzie urozmaiceniem tego portalu 🙂

 3. rondo w tym miejscu to będzie koszmar. Ludzie ze Świdnika będą jeździli tą drogą, bo nie ukrywam, będzie to najszybszy dojazd do S17 i inwestycja bardzo trafna. Korki murowane w godzinach porannych i popołudniowych. Cos dla gminy Mełgiew teraz! Wiele osób jeździ przez Mełgiew do Łęcznej, sama droga woła już o remont, ciężkie ciężarówki śmigają ciągle niszcząc tę „drogę”. Jest tablica „Gmina Mełgiew wita” a za tym znakiem zaczyna się opłakana droga. Ograniczenie do 40 i znak informujący o wybojach, 400m dalej często widywany patrol z radarem. Czy jest w planach remont tej drogi, czy mamy jeździć po tych wybojach w stronę Jarzębinowej? Taka to gmina przyjazna mieszkańcom. Ogranicz ruch ciężarówek do ruchu lokalnego, a nie kuźwa tranzyt do Łęcznej!!!

  • Pozwól że przypomnę: rondo to najlepszy rodzaj samoregulującego skrzyżowania jakie kiedykolwiek wymyślono i jest stosowane na całym świecie ale najwyraźniej należysz do „kierowców” dla których rondo to „koszmar” . Po drugie ta droga będzie kolejną alternatywą dojazdu do S17/S12 więc rozładuje korki na pozostałych i taki jest jej cel choć na pewno będzie duży ruch ale to potwierdzi że droga była bardzo potrzebna…!!!

 4. Na chwilę obecną rondo będzie skrzyżowaniem z dwoma drogami gruntowymi.
  Dlaczego @tiromaniak77 już dzisiaj twierdzi, że to będzie koszmar?
  A jeśli już kiedyś wybudują tam ulice (Al. NSZZ „Solidarność”/Modrzewiowa) to cały czas Kusocińskiego będzie ulicą dojazdową do ekspresówki a nie przedłużeniem ekspresówki.
  Inwestycja ułatwi dojazd do S12/S17 ale… tym, którzy chcą jechać w kierunku Piask.
  Dla kierunku Lublin i Warszawa nadal pozostanie dojazd do węzła przez Jana Pawła II.
  Ruch raczej się rozłoży w zależności od tego, z jakiej części Świdnika i w którym kierunku kierowcy będą chcieli jechać.
  Dlaczego zatem „korki murowane”?

  Nie bardzo też zgodzę się ze zdaniem w artykule:
  „Po zakończeniu inwestycji powstanie również nowy dogodny dojazd do Portu Lotniczego Lublin od wschodniej strony.”
  Czy faktycznie dogodny?
  Po pokonaniu Kusocińskiego (z kilkunastoma skrzyżowaniami) pozostaną dwa wybory dojazdu do lotniska.
  Wycieczka przez cały Świdnik aby dojechać do ronda między dworcem PKP Świdnik Miasto a stadionem.
  Można też przez przejazd kolejowy (z zaporami) przy PKP Świdnik Wschód a później przez Franciszków.
  Drugi wariant z pewnością krótszy niż opcja przez Minkowice – Jacków.
  Ale czy dogodny? 🙂

  • Zgadzam się o wiele dogodniejszy dojazd do lotniska od południa jest S-ką i obwodnicą od małgieskiej… chyba że ktoś chce zwiedzać Świdnik i okolice

 5. kurde jak oni w tym HAMburgu ogarną dwanaście skrzyżowań i o zgrozo!!!! …. rondo!!!!

  • żal Ci d.. ściska że można rozwijać infrastrukturę nie zadłużając miasta..? zajmij się ogarnianiem swoich problemów psychicznych … o nas się nie martw…

 6. Świdnik stan umysłu.

  • Lubelski Koziołek

   Hahahaha, dobre. Świetne nawet bym powiedział. Sam to wymyśliłeś? Musisz być duszą towarzystwa. LOL

 7. 24 miliony za 2 kilometry? Mam nadzieję że ta inwestycja będzie pod czujną kontrolą, tak jak każda być powinna.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska
Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!