Ruszyła akcja „Kupuj świadomie produkt polski”. „Rolnicy zapewniają nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe”

Podobnie jak wiele innych branż, również i rolnictwo przeżywa kryzys w związku z epidemią koronawirusa. Prezydent z ministrem rolnictwa zaapelowali do Polaków, aby świadomie dokonywali zakupów wybierając polskie produkty.

W poniedziałek odbyło się spotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim oraz przedstawicielami branż rolniczych. Po jego zakończeniu zainicjowano akcję „Kupuj świadomie produkt polski”, mającą na celu wsparcie polskiego rolnictwa. Chodzi o to, aby w trakcie dokonywania zakupów wybierać te produkty, które zostały wyprodukowane w naszym kraju. Tego typu świadome kupowanie nie tylko wspiera rolników i przedsiębiorców, lecz również wpływa na rozwój naszej gospodarki i walkę z kryzysem.

W trakcie spotkania rozmawiano na temat sytuacji w polskim rolnictwie i jego potrzebach. Zwłaszcza, że rolnictwo, podobnie jak wiele innych branż, przeżywa kryzys w związku z epidemią koronawirusa. Przede wszystkim jest problem z eksportem. Dyskutowano głównie o tym, w jaki sposób spowodować, żeby producentom rolnym było lżej i aby mieli możliwość zbywania swoich produktów. Jak podkreślał prezydent, to polscy rolnicy zapewniają nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Dzięki ich pracy i trudowi, nie musimy się martwić, czy będzie żywność na polskim rynku, czy nie.

– Polskie rolnictwo świetnie się rozwija, zwłaszcza w ostatnich latach, właściwie we wszystkich jego sektorach i branżach. W związku z tym ogromną część produkowanej w Polsce żywności eksportujemy i to jest bardzo silna dzisiaj gałąź naszej gospodarki i bardzo duża część naszego PKB. Ten eksport w tej chwili ogromnie cierpi i dlatego dyskutowaliśmy o tym, w jaki sposób spowodować, żeby producentom rolnym było lżej, żeby mieli możliwość zbywania swoich produktów dla dobra naszej gospodarki. Pamiętajmy o tym że wszystko to co polski rolnik sprzeda, czy w Polsce czy za granicą, wspiera rynek polski. To są pieniądze które wracają potem do naszej gospodarki. To są pieniądze, które żyją na naszym rynku gospodarczym, to są pieniądze które wpływają także do budżetu państwa w formie podatku. To są pieniądze, które wpływają do budżetów jednostek samorządu terytorialnego również jako część odprowadzonego tam podatku. To w ogromny sposób zasila rozwój naszego kraju poprzez możliwość budowy dróg lokalnych, poprzez możliwość funkcjonowania szkół, wszystkich innych sektorów, naszej gospodarki i naszego życia społecznego. Dlatego ma tak ogromne znaczenie – mówił prezydent Andrzej Duda.

Z kolei Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski podkreślał, że rolnictwo jest ważnym działem naszej gospodarki. Zaopatruje polskich konsumentów w żywność. Jesteśmy krajem samowystarczalnym żywnościowo, co więcej posiadamy też duże nadwyżki żywności. Dzięki pracy polskich rolników, całego łańcucha przetwórstwa rolno-spożywczego, mamy bezpieczeństwo żywnościowe.

– W tej chwili, ze względu na epidemię koronawirusa, rwą się kanały dystrybucji, zrywają się łańcuchy dostaw, coraz trudniej jest eksportować. Jestem przekonany, że te problemy za jakiś czas ustąpią, ponieważ świat potrzebuje polskiej żywności, tej dobrej i bezpiecznej, smacznej, jednocześnie stosunkowo niedrogiej i kanały dystrybucji zostaną odtworzone. Natomiast w tym momencie elementem najważniejszym jest to, żeby Polacy chcieli zwiększyć zakupy żywności polskiej. Tak jak polscy rolnicy, producenci żywności, czują się odpowiedzialni za wyżywienie nas Polaków, tak chcą i proszą o to, żeby też polscy konsumenci, polskie społeczeństwo, było solidarne z polskimi rolnikami poprzez zakup polskiej żywności – mówił Jan Krzysztof Ardanowski.

(fot. Kancelaria Prezydenta)

73 komentarze

 1. Polak idiota woli warzywa z Holandii kupione jako polskie w biedronce. Woli dac zarobić jakiemuś guldenowi niż swojemu.

 2. Znowu bredzi? Bredzisław bis

 3. powstaja nowe osiedla,markety….aby zadbac o rolnikow trzeba budowac targi i to nie tam,gdzie diabel mowi dobranoc tylko jak za dawnych czasow-w srodku dzielnic,osiedli.targi powinny byc podzielone na sekcje owocowo-warzywna,odziezowa ,spozywczo-wedliniarska .maly biznes by sie rozwijal ale po co?niech zap… dla korpo przy kasie czy ukladaniu towaru na polkach.gdybym mial wladze pozwalajaca na budowe targow to na placu litewskim powstalby pierwszy a docelowo przynajmniej 10 w Lublinie.

 4. dlaczego napletkowy to promuje

 5. Andrzeju, daj spokój, kogo to teraz obchodzi, polacy mają większe problemy…

 6. Większość tych pseudo farmerów i tak zaopatruje się na hurtowych rynkach.A potem wciskają ludziom zagraniczne goowno i wmawiają,że to polskie.Jacy to rolnicy,zwykli handlarze i oszuści.

 7. polskie maliniakowe pomidory

 8. hahaha dziwne że tej kartki nie podpisał… długopis.

 9. Gdzie jest ryży złodziej?

 10. ciekawe kto uszył garnitur prezydentowi ?

 11. Ciepły idź przytul z metra ciętego bo siedzi pewnie w szafie na kocie!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7586zł 0.08%
  • GBP 5.0221zł 0.24%
  • EUR 4.4742zł 0.07%
  • CHF 4.1353zł 0.44%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach