690 680 960

Ruszyła akcja „Kupuj świadomie produkt polski”. „Rolnicy zapewniają nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe”

Podobnie jak wiele innych branż, również i rolnictwo przeżywa kryzys w związku z epidemią koronawirusa. Prezydent z ministrem rolnictwa zaapelowali do Polaków, aby świadomie dokonywali zakupów wybierając polskie produkty.

W poniedziałek odbyło się spotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim oraz przedstawicielami branż rolniczych. Po jego zakończeniu zainicjowano akcję „Kupuj świadomie produkt polski”, mającą na celu wsparcie polskiego rolnictwa. Chodzi o to, aby w trakcie dokonywania zakupów wybierać te produkty, które zostały wyprodukowane w naszym kraju. Tego typu świadome kupowanie nie tylko wspiera rolników i przedsiębiorców, lecz również wpływa na rozwój naszej gospodarki i walkę z kryzysem.

W trakcie spotkania rozmawiano na temat sytuacji w polskim rolnictwie i jego potrzebach. Zwłaszcza, że rolnictwo, podobnie jak wiele innych branż, przeżywa kryzys w związku z epidemią koronawirusa. Przede wszystkim jest problem z eksportem. Dyskutowano głównie o tym, w jaki sposób spowodować, żeby producentom rolnym było lżej i aby mieli możliwość zbywania swoich produktów. Jak podkreślał prezydent, to polscy rolnicy zapewniają nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Dzięki ich pracy i trudowi, nie musimy się martwić, czy będzie żywność na polskim rynku, czy nie.

– Polskie rolnictwo świetnie się rozwija, zwłaszcza w ostatnich latach, właściwie we wszystkich jego sektorach i branżach. W związku z tym ogromną część produkowanej w Polsce żywności eksportujemy i to jest bardzo silna dzisiaj gałąź naszej gospodarki i bardzo duża część naszego PKB. Ten eksport w tej chwili ogromnie cierpi i dlatego dyskutowaliśmy o tym, w jaki sposób spowodować, żeby producentom rolnym było lżej, żeby mieli możliwość zbywania swoich produktów dla dobra naszej gospodarki. Pamiętajmy o tym że wszystko to co polski rolnik sprzeda, czy w Polsce czy za granicą, wspiera rynek polski. To są pieniądze które wracają potem do naszej gospodarki. To są pieniądze, które żyją na naszym rynku gospodarczym, to są pieniądze które wpływają także do budżetu państwa w formie podatku. To są pieniądze, które wpływają do budżetów jednostek samorządu terytorialnego również jako część odprowadzonego tam podatku. To w ogromny sposób zasila rozwój naszego kraju poprzez możliwość budowy dróg lokalnych, poprzez możliwość funkcjonowania szkół, wszystkich innych sektorów, naszej gospodarki i naszego życia społecznego. Dlatego ma tak ogromne znaczenie – mówił prezydent Andrzej Duda.

Z kolei Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski podkreślał, że rolnictwo jest ważnym działem naszej gospodarki. Zaopatruje polskich konsumentów w żywność. Jesteśmy krajem samowystarczalnym żywnościowo, co więcej posiadamy też duże nadwyżki żywności. Dzięki pracy polskich rolników, całego łańcucha przetwórstwa rolno-spożywczego, mamy bezpieczeństwo żywnościowe.

– W tej chwili, ze względu na epidemię koronawirusa, rwą się kanały dystrybucji, zrywają się łańcuchy dostaw, coraz trudniej jest eksportować. Jestem przekonany, że te problemy za jakiś czas ustąpią, ponieważ świat potrzebuje polskiej żywności, tej dobrej i bezpiecznej, smacznej, jednocześnie stosunkowo niedrogiej i kanały dystrybucji zostaną odtworzone. Natomiast w tym momencie elementem najważniejszym jest to, żeby Polacy chcieli zwiększyć zakupy żywności polskiej. Tak jak polscy rolnicy, producenci żywności, czują się odpowiedzialni za wyżywienie nas Polaków, tak chcą i proszą o to, żeby też polscy konsumenci, polskie społeczeństwo, było solidarne z polskimi rolnikami poprzez zakup polskiej żywności – mówił Jan Krzysztof Ardanowski.

(fot. Kancelaria Prezydenta)

73 komentarze

  1. Ciepły idź przytul z metra ciętego bo siedzi pewnie w szafie na kocie!

Kursy walut

  • USD 4.2928zł 0.29%
  • GBP 5.2571zł -0.51%
  • EUR 4.692zł -0.34%
  • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas