690 680 960

Ruszył projekt Hej!dzieci – punkt wsparcia dedykowany dzieciom z Ukrainy i nie tylko (zdjęcia)

Wczoraj w SKENDE ruszyła niezwykła przestrzeń Hej!dzieci. To unikalne miejsce powstało z myślą o zaspokojeniu potrzeb dzieci, które razem z rodziną musiały uciec z Ukrainy przed wojną. Hej!dzieci to także punkt, w którym wsparcie otrzymają potrzebujący z Lublina.

Przestrzeń Hej!dzieci znajduje się w centrum handlowym SKENDE, funkcjonuje od poniedziałku do soboty w godzinach od 12:00 do 18:00. Miejsce powstało w jednym z wolnych lokali, które centrum zdecydowało się zaaranżować na ten cel. SKENDE i IKEA pokrywa również koszt wyposażenia, wynagrodzenia pracowników oraz koszty eksploatacji lokalu. W Hej!dzieci pomocy będzie udzielała m.in. Pani Swietłana, która przyjechała z Ukrainy i świetnie mówi po polsku.

Aby skorzystać ze wsparcia, obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Lublina po 24 lutego, powinni na miejscu okazać jeden z ważnych dokumentów (paszport z pieczątką, na której widnieje data wjazdu, skierowanie na pobyt w miejscu zakwaterowania lub dokument wydany przez Konsulat Generalny Ukrainy). Z kolei mieszkańcy Lublina będą korzystać z pomocy za pośrednictwem MOPR. 

Przestrzeń pełna dobra

Hej!dzieci nie jest typowym sklepem – bo cały asortyment jest nieodpłatny – ale organizatorzy zadbali o to, aby odwiedzający mogli poczuć się dokładnie, jak w takim miejscu. O wystrój i umeblowanie zadbała IKEA Lublin, która zaprojektowała i wyposażyła przestrzeń. Oprócz przymierzalni i regałów, jest tu także kącik dedykowany najmłodszym, którzy podczas gdy ich najbliżsi będą wybierać potrzebne rzeczy, mogą się tu pobawić lub porysować. 

W punkcie można znaleźć tylko rzeczy dla dzieci – używaną i nową odzież, buty, drobne meble, tekstylia, książki i zabawki, pieluszki, ale także nocniki, wanienki i  przewijaki. Rzeczy pochodzą ze zbiórki prowadzonej przez PCK. Dużą część asortymentu ufundowało także SKENDE oraz IKEA, część produktów oddali także pracownicy SKENDE i IKEA, którzy aktywnie pomagali przy realizacji przestrzeni. 

Działamy razem

– W centrum naszych działań od zawsze ważną grupą są najmłodsi. To miejsce powstało z myślą właśnie o nich, aby pomóc odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości, dać poczucie godności, wsparcia i bezpieczeństwa, także tego materialnego. Oprócz doraźnej pomocy ta przestrzeń ma łączyć i integrować. Zauważyliśmy, że to działo się już na etapie jej tworzenia, kiedy tak chętnie, bezinteresownie zaangażowało się tyle różnych osób. Mamy nadzieję, że będzie tak przez cały czas trwania projektu – mówi Jacek Garbaczewski, dyrektor SKENDE.

Projekt powstał z inicjatywy SKENDE i IKEA we współpracy z ludźmi o otwartych sercach, którzy bez wahania zaangażowali się w tę inicjatywę. To Fundacja Allot, która razem z wolontariuszami będzie prowadziła Hej!dzieci, ale także PCK Lublin. W pomoc włączyła się także Katarzyna Bogucka – znana ilustratorka książek dla dzieci, która charytatywnie zaprojektowała grafiki wykorzystane w środku i na witrynie lokalu. Kompleksową oprawę graficzną lokalu, również nieodpłatnie, zapewniła Fabryka Reklam. 

Każdy może pomóc

Organizatorzy zachęcają do wsparcia działalności Hej!dzieci i przekazywania rzeczy, które już nie są potrzebne, bo np. dzieci z nich wyrosły. Ważne, aby przekazane dary były w dobrym stanie – czyste i nieuszkodzone. Jeśli ktoś chciałby dołożyć coś od siebie, może też ofiarować rzeczy nowe – mogą to być nawet symboliczne produkty. Rzeczy można przynosić bezpośrednio do punktu w godzinach jego otwarcia. 

– Wierzymy, że mieszkańcy Lublina będą razem z nami tworzyć te miejsce i wspierać dzieci, przekazując potrzebne dary. W ten sposób mamy okazję pomóc, ale również dać drugie życie rzeczom, które już nam nie służą, a innym mogą sprawić ogromną radość. Cieszę się, że możemy prowadzić te miejsce  – mówi Magdalena Urbanowicz z Fundacji Allot.

Punkt Hej!dzieci ma być otwarty do końca sierpnia tego roku, ale to nie jedyna inicjatywa, jaką SKENDE i IKEA realizują na rzecz wsparcia uchodźców z Ukrainy. Od dnia wybuchu wojny przekazano m.in. wyposażenie do punktów recepcyjnych w Lublinie (meble, zabawki, łóżka polowe, pościel dla dzieci) a także artykuły pierwszej potrzeby (jedzenie dla dzieci, środki higieniczne). 

(fot. nadesłane)

11 komentarzy

  1. 3,2,1 Start….. osób codziennie negujących pomoc, siejących dezinformację, pod każdym artykułem……

  2. wincej za DARMO wincej ! Polacy bogaty naród! a euro kołchoz nie dał do tej pory ani 1-ego ejro centa na pomoc! taka to „wspólnota”!;/ a tfuu

  3. Nie pomagam i nie mam zamiaru.

  4. A jak się kupi coś u nich taniej bo chodzą i handlują wszystkim co mają to jest pomóc, czy nie? W Swidniku chodzą po mieszkaniach.

  5. pomoc może otrzymać każdy, nie ważna jest narodowość, sprawdźcie zanim zaczniecie hejtować

  6. kremlboty jedynie komu pomagają to pisiorom trzymać się władzy

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!
Koncert Siema Żaki na placu Litewskim. Zagrają muzyczne grupy studenckie
Zaproszenie na otwarcie Farmy Dyniowej w Lublinie
Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku