Rusza przebudowa kolejnego odcinka zabezpieczeń przeciwpowodziowych na Wiśle

Do końca roku ma zostać zmodernizowany trzykilometrowy odcinek wałów przeciwpowodziowych w gminie Stężyca. Jednocześnie rozpoczęło się poszukiwanie wykonawcy na kolejny etap, który obejmuje jeszcze kilometr umocnień.

W poniedziałek na wałach wiślanych w Stężycy podpisana została umowa na przebudowę kolejnego odcinka zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Chodzi o drugi etap inwestycji, w ramach której zmodernizowany zostanie wiślany wał przeciwpowodziowy na długości 5,5 km. Pierwszy etap obejmował odcinek o długości 1,5 km, dzisiejsza umowa dotyczy prac na trzech kilometrach wału, jednocześnie Wody Polskie poinformowały o ogłoszeniu kolejnego przetargu, który obejmie remont ostatniego, kilometrowego odcinka. Po zakończeniu prac poprawi się bezpieczeństwo zarówno mieszkańców miasta Dęblin, jak też gminy Stężyca na obszarze prawie 23 km2.

Inwestycja zakłada rozbudowę wału przez wzmocnienie konstrukcji jego korpusu oraz przebudowę i dostosowanie jego parametrów do aktualnie obowiązujących norm i przepisów. Roboty obejmują uszczelnienie korpusu i podłoża wału. Ponadto utworzona zostanie droga eksploatacyjna. Umocniona zostanie korona wału poprzez wykonanie utwardzonych ciągów eksploatacyjnych, co pozwoli na efektywny monitoring obiektu podczas wezbrań powodziowych.

W ramach prac modernizacyjnych wykonana zostanie również osłona korpusu wału, która zabezpieczy konstrukcję przed skutkami działalności zwierzą ryjących – w tym celu zostanie zastosowana siatka stalowa na skarpie odwodnej. Skarpy dodatkowo zostaną wyłożone geokratą, co zabezpieczy podłoże i stopy wału przed uszkodzeniem w czasie wezbrań. Zgodnie z planem drugi etap prac, którego wartość opiewa na kwotę 10,5 mln zł, ma zostać zrealizowany do końca 2020 roku.

Wody Polskie ogłosiły również, że planują również budowę pompowni i odbudowę przepustu wałowego w Prażmowie oraz odtworzenie dna starorzecza Wisły na odcinku 9,9 km między Młynkami a Prażmowem. Szacunkowa wartość całego projektu wynosi ponad 41 mln zł. Inwestycja jest konieczna ze względu na zagrożenie powodziowe, jakie powodują szczególne warunki naturalne występujące w okolicy. Odcinek Wisły między Dęblinem a Kozienicami jest miejscem, w którym z jednej strony: w okresie zimowym mogą powstawać niebezpieczne zatory lodowe które mogą naruszać wały, zaś z drugiej strony: dochodzi do postępującego niszczenia brzegu w wyniku działalności siły wody.

(fot. Wody Polskie)

Zobacz również

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7507zł -0.01%
  • GBP 5.1516zł 0.55%
  • EUR 4.5468zł -0.06%
  • CHF 4.2215zł 0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL