Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rusza akcja „Chrabąszcz”. Kiedy piloci szykowali samoloty, okoliczni mieszkańcy wezwali policję (zdjęcia)

Widok, a dokładnie odgłos będących w powietrzu samolotów, nie spodobał się niektórym, mieszkającym w pobliżu lotniska osobom. O wszystkim powiadomiona została nawet policja.

Od dziś na terenie trzech powiatów będzie można dostrzec nisko przelatujące samoloty. Pojawią się one głównie nad lasami w okolicach m.in. Radzynia Podlaskiego, Włodawy i Tomaszowa Lubelskiego. Za ich pomocą wykonywane będą opryski kompleksów leśnych w celu ograniczenia populacji kilku gatunków chrabąszcza. Związane jest to z dużą liczebnością tych owadów, które potrafią spowodować znaczne spustoszenie w lasach.

Jak już informowaliśmy, zabiegi będą prowadzone z zastosowaniem środków ochrony roślin. Leśnicy chcą w ten sposób zwalczyć dorosłe osobniki chrabąszcza, zanim samice złożą jaja. Używany do tego celu będzie, jak podkreślają przedstawiciele nadleśnictw, bezpieczny środek ochrony roślin o nazwie Mospilan 20 SP, jak też środek pomocniczy Ikar 95 EC. Jest on dozwolony do stosowania w gospodarce leśnej. Jednak z uwagi na 14-dniowy okres karencji dla runa leśnego, na obszarach objętych zabiegami, zostaną wprowadzone zakazy wstępu do lasu.

W poniedziałek na lotnisku Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu prowadzone były przygotowania do działań. Na samolotach Dromader i AN-2 montowano niezbędny sprzęt, jak też dokonywano jego kalibracji. Widok, a dokładnie odgłos będących w powietrzu maszyn nie spodobał się jednak niektórym, mieszkającym w pobliżu lotniska osobom. Część z nich dzwoniła do dyrektora Aeroklubu z pytaniami, dlaczego maszyny tak nisko latają, kolejni powiadomili policję o hałasujących samolotach. Akcja ma potrwać do końca maja.

Rusza akcja „Chrabąszcz”. Kiedy piloci szykowali samoloty, okoliczni mieszkańcy wezwali policję (zdjęcia)

Rusza akcja „Chrabąszcz”. Kiedy piloci szykowali samoloty, okoliczni mieszkańcy wezwali policję (zdjęcia)

(fot. Aeroklub Lubelski)

52 komentarze

  1. No ale gazowanie tego dromadera z samego rana w wolną sobotę może lekko podnieść ciśnienie.
    Człowiek by chciał odpocząć w wolny dzień a nie zrywać się o 6 rano.

  2. No więc wszystkim poruszonym moim wpisem wyjaśniam, że nie mieszkam przy lotnisku. W linii prostej będzie ze 2 km od Radawca, a i tak samoloty kołują tuż nad dachem przy tych różnych akcjach. A szczepionkę dla lisów dzieci znalazły na ogrodzonej działce, sypią to gdzie popadnie. Współczuję tym, co mieszkają przy lesie radawieckim, pewnie oprócz szczepionek nieraz poleci i oprysk na budynki. To się oczywiście da załatwić, bo prawo jest, opisane procedury i odległości, tylko trzeba dopilnować jego egzekwowania, tak jak ten aktor czy kto tam, co postawił dom koło boiska szkolnego i teraz trzepie kasę na odszkodowaniach od szkoły.

  3. Trzeba było budować dom 20 km jak samoloty przeszkadzają, myśleć trzeba wcześniej, a najlepiej niech te chrząszcze żyją zeżrą wszystko, a później zapadniecie się pod ziemię jak krety was podkopią.

  4. Już zabłysnąłeś na forum, teraz sobie to wydrukuj i pochwal się kolegom, jaki jesteś mądry i inteligentny.

  5. No kto to słyszał żeby mieszkając przez płot z lotniskiem słyszeć samoloty xD