Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rozpoczynają się ferie zimowe. Policjanci apelują o bezpieczne spędzanie wolnego czasu

Rozpoczynają się ferie zimowe, które w naszym województwie będą trwały do 11 lutego. Pamiętaj o kilku zasadach bezpieczeństwa, a wtedy unikniesz zagrożeń i ferie spędzisz bezpiecznie.

– W trakcie trwania ferii zimowych, wiele dzieci czy też młodzieży chce spędzić ten wolny czas aktywnie. Sposobami na spędzenie tego czasu może być zorganizowany wyjazd, czy też wyjazd z rodziną lub przyjaciółmi. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego dokonują kontroli autobusów i busów, które przewożą dzieci do miejsc wypoczynku. Sprawdzają stan trzeźwości kierującego, jego uprawnienia oraz stan techniczny pojazdu – informuje młodszy aspirant Małgorzata Skowrońska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Pogadanki w placówka oświatowych

Przed rozpoczęciem się ferii, policjanci docierali do placówek oświatowych, aby rozmawiać o bezpieczeństwie i środkach ostrożności w zależności od formy spędzania wolnego czasu. Podczas spotkań funkcjonariusze przypominają o zasadach bezpiecznego zachowania się w różnych miejscach: w domu, na podwórku, na drodze, na lodzie, na stoku i w Internecie.

– W czasie prowadzonych prelekcji mundurowi przypominali między innymi o przestrzeganiu kilku zasad. Przede wszystkim zabawy muszą odbywać się w miejscach bezpiecznych, z dala od ruchliwych ulic, zbiorników wodnych. Przed wyjściem informuj rodziców, gdzie się udajesz. W trakcie powrotu, po zmroku obowiązkowo korzystaj z elementów odblaskowych, poruszaj się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Podczas pieszych wędrówek zabierz ze sobą naładowany telefon. W chwili zagrożenia będziesz mógł szybko powiadomić służby alarmowe – wyjaśnia młodszy aspirant Małgorzata Skowrońska.

Rodzicu,

 • Jeżeli decydujesz się wysłać swoje dziecko na wyjazd zorganizowany, sprawdź dokładnie jego organizatora. Upewnij się, czy wyjazd jest zgłoszony do kuratorium oświaty. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.
 • Decydując się na wyjazd na narty z dzieckiem, pamiętaj o zapewnieniu mu opieki. Dziecko nie może poruszać się samo, bez nadzoru, po stoku. Wybierz trasę dostosowaną do umiejętności dziecka. Zrezygnuj ze stromych stoków, na których nie poradzi sobie z jazdą.

W górach,

 • Jeżeli wychodzisz w góry, oceń realnie swoje możliwości i umiejętności.
 • Zadbaj o odpowiednie wyposażenie i wysłuchaj komunikatów o warunkach atmosferycznych.
 • Poinformuj najbliższych, gdzie i z kim się wybierasz.
 • Należy również pamiętać o tym, aby wychodząc z domu ubrać się „na cebulkę”.

Bezpieczny dom i mieszkanie,

 • Przed wyjazdem poproś sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas Twojej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, odbierała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiaj kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy doniczką.
 • Pamiętaj również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.
 • Planując urlop rozważ zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzesz. Bezpieczne będą czekały na Twój powrót.
 • Miej też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z ferii zamieszczaj dopiero po powrocie.

7 komentarzy

 1. A co z zagrożenieniami dla pryszczatych przy uprawianiu żebraniny?

  • Miejmy nadzieję, że podobnież dobry Bóg przywrócił funkcję osobistych Aniołów Stróżów (dawniej: cieć)

 2. Oczywiście Niezależny Związek Grabarzy III RP

  Rozpoczynają się ferie zimowe. Co prawda policjanci apelują o bezpieczne spędzanie wolnego czasu, jednak pamiętajcie: grabarz to też człowiek

 3. oni to spędzają czas 24/7 pilnując willi , schodów do nikąd , i teraz powmnika xD

 4. Trzymać dzieci z dala od plebani to będzie bezpiecznie.

 5. Co dzień te same komentarze lewackich trolli rzygać się chce.

Dodaj komentarz

Z kraju