Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rozpoczęło się ćwiczenie wojskowe pod kryptonimem DRAGON-24

Rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem DRAGON-24 – najważniejszy sprawdzian taktyczny Wojska Polskiego i sił zbrojnych innych państw na terenie Polski oraz kluczowy element ćwiczeń NATO STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). W związku z manewrami na drogach w całym kraju, także w województwie lubelskim, będzie wzmożony ruch pojazdów wojskowych.

Ćwiczenie DRAGON-24 (DR-24) to najważniejszy sprawdzian taktyczny Wojska Polskiego i sił zbrojnych innych państw na terenie Polski i kluczowy element ćwiczeń NATO STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). To planowe ćwiczenie, które jest testem zdolności Sił Zbrojnych RP do reakcji na potencjalny wielowymiarowy kryzys o charakterze zbrojnym, przyczyniając się w ten sposób do wzmocnienia potencjału odstraszania i obrony Sojuszu oraz demonstrując siłę i determinację, które wynikają z jego jedności.

W ćwiczeniu DR-24 zaangażowanych będzie łącznie ok. 20 000 żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 10 państw NATO, w tym około 15 000 żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Zostaną oni poddani sprawdzianowi współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, w powietrzu i na morzu. Oprócz działań militarnych w przytoczonych domenach przeprowadzone zostaną także działania wojsk w cyberprzestrzeni.

Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej

W ćwiczeniu biorą udział także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, których zadaniem jest zapewnienie swobody manewru wojskom operacyjnym i wsparcie działań taktycznych, m.in. podczas pokonywania rzek Wisła i San (przeszkody wodne), działań regulacji ruchu realizowanych przez Polską Policję i Żandarmerię Wojskową czy w miejscach postoju oraz w czasie przemieszczania Związków Taktycznych, obrona obiektów infrastruktury krytycznej oraz wyznaczonych terenów w stałych rejonach odpowiedzialności.

Przebieg ćwiczenia

Ćwiczenie podzielone będzie na dwie fazy. Podczas pierwszej działania będą prowadzone w realiach sytuacji kryzysowej, w fazie drugiej – w ramach operacji obronnej. Żołnierze będą wykonywać zadania na terenie ośrodków szkolenia poligonowego oraz w terenie przygodnym. Kluczowymi elementami będą przeprawa wojsk sojuszniczych przez Wisłę oraz przemieszczenie Sił Szybkiego Reagowania NATO (VJTF), które będzie elementem łączącym DR-24 z ćwiczeniem BRILLIANT JUMP-24. Oznaczać to będzie m.in., że zarówno kołowe, jak i gąsienicowe pojazdy wojskowe będą przemieszczać się na całym terytorium RP.

Główne siły wydzieli 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, ale zaangażowani będą także żołnierze Wojsk Specjalnych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Obrony Terytorialnej. W przedsięwzięciu uczestniczyć będą także elementy obecnych w Polsce wojsk sojuszniczych. W DR-24 wezmą również udział elementy pozamilitarnej części systemu obronnego państwa od administracji samorządowej na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym do administracji rządowej.

Warto podkreślić, że STDE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu, ale stanowią demonstrację zdolności do przeciwdziałania agresywnej polityce i prowokacyjnej działalności Federacji Rosyjskiej. Ich planowanie rozpoczęło się już w 2022 roku. Ćwiczenia zbiegają się w czasie z obchodami 75. rocznicy powstania NATO i 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

(Źródło: WOT)

14 komentarzy

 1. Propaganda cała geba nic dodać nic ująć

 2. Oczami wyobraźni widzę już jak Putinowi okrągleją oczy ze strachu przed taką demonstracją siły.

 3. Tylko nie wpuszczajcie tam bojowego marszałka rotacyjnego. Bo będzie chciał żeby go wozić jak Misiewicza czołgiem.
  Teraz sobie może gadać i głosić różne hasła ale jak przyjdzie co do czego to płakać będzie.
  Najpierw mocni w gębie a potem Zaleszczyki

  • Te ćwiczenia były zapowiadane już ponad rok temu. Nie rób z siebie wiekszego ułomka niż jesteś XD

 4. Dziadek Józek ze Slamsowa (75 wiosen)

  Czy podczas tych ćwiczeń będzie trenowane odbicie okręgu królewieckiego i przyłączenie go do Matki Polski ?

 5. Przy tejże okazji tak se wziąłem i pomyślałem (co ponoć każdemu sie może zdarzyć), więc jak i mmnie się przydarzyło to se pomyślałem, że nasz prezydent to zastępca ukraińskiego prezydenta do spraw gospodarczych.

 6. Ćwiczyć jak najwięcej w tępieniu bolszewi!

  • Taaa… i nie zważać na 5 artykuł katolskiego kodeksu postępowania zwany Dekalogiem.

 7. Nawet się nie obejrzymy i będziemy mieli wojnę u nas. Te ćwiczenia to nie żadne ćwiczenia. To przygotowania do ataku. Premier i prezydent lecą 12go marca po rozkazy do USA. Koło 21go marca będzie tajne posiedzenie sejmu na temat bezpieczeństwa kraju. Pewnie na nim ustalą, że wyślemy wojska na Ukrainę. Nikt oczywiście nie widzi zagrożenia. Żenada.

Dodaj komentarz

Z kraju