Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rozbito międzynarodową grupę przemytników papierosów

Ujawniane w ostatnim czasie próby przemytu papierosów przez rzekę Bug, o których kilkukrotnie informowaliśmy, pozwoliły na rozbicie międzynarodową grupy przestępczej zajmującej się przemytem papierosów.

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie oraz Zarządu CBŚ KGP w Krakowie dokonali rozbicia międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się przemytem papierosów z terytorium Ukrainy do Polski. Cała działalność grupy była doskonale zorganizowana, kontrabanda trafiała do naszego kraju przez rzekę graniczną Bug przy użyciu pontonów, na które na ukraińskim brzegu pakowano kartony z papierosami, by po przeciągnięciu przez rzekę na polską stronę, rozładować je, po czym papierosy były odbierane i odwożone w głąb kraju. Towary akcyzowe były również skupowane i przechowywane przez członków grupy przestępczej a następnie odwożone do odbiorców.

– Przemyt wyrobów akcyzowych odbywał się również przy wykorzystaniu linii kolejowej LHS biegnącej z Ukrainy do m. Sławków (woj. śląskie), gdzie papierosy ukrywane były w przewożonych ładunkach m. in. drewna i rudy żelaza. Grupa przestępcza do przechowywania przemyconego i podrobionego towaru wykorzystywała specjalnie do tego celu wynajęte magazyny i garaże zlokalizowane na terenie całego kraju – wyjaśnia st. chor. SG Dariusz Sienicki z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. W skład rozbitej grupy przestępczej wchodziło 7 obywateli RP, 1 obywatel Ukrainy, 1 obywatel Armenii oraz 1 obywatel Azerbejdżanu. Członkowie grupy przestępczej zamieszkiwali w woj. lubelskim, łódzkim, małopolskim i kujawsko – pomorskim.

Funkcjonariusze dokonali przeszukania pomieszczeń, które zajmowali członkowie grupy. Ujawniono w nich 39 152 paczek papierosów różnych marek o wartości rynkowej 426 450 zł, natomiast w trakcie prowadzonych działań w sumie zabezpieczono około 1 miliona sztuk papierosów oraz krajankę tytoniową. Marta Zawada-Dybek z Prokuratury Okręgowej w Katowicach, która nadzoruje czynności wyjaśnia, że rozbita grupa przestępcza w okresie od stycznia 2012r. do listopada 2013r. przemyciła z terytorium Ukrainy do Polski oraz wprowadziła lub usiłowała wprowadzić do obrotu towar w postaci 381 809 paczek papierosów o wartości rynkowej 4 056 450 zł. Przedmiotowa działalność naraziła Skarb Państwa na straty z tytułu niezapłaconych podatków w wysokości 4 000 000 zł.

W stosunku do części podejrzanych sąd zastosował areszt tymczasowy, a wobec pozostałych dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe. Ponadto zajęto mienie należące do podejrzanych na poczet grożących im kar i grzywien o wartości około 1 000 000 zł. Sprawa ma charakter rozwojowy, przewidziane są dalsze zatrzymania.

(fot. NOSG)
2013-11-28 10:09:28

Komentarze wyłączone

Z kraju