Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rośnie zainteresowanie turystów Lublinem

Miasto Lublin przekazało informacje dotyczące ruchu turystycznego w Lublinie na przestrzeni pierwszego półrocza tego roku. Dane są optymistyczne, bo mówią o wzroście liczby osób odwiedzających nasze miasto.

Coraz częściej turyści wybierają Lublin

Lublin jest coraz chętniej wybieranym kierunkiem podróży. W pierwszym półroczu 2023 roku nasze miasto odwiedziło ponad 560 tys. podróżnych krajowych i zagranicznych. W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku do Lublina przyjechało o około 40% więcej turystów i odwiedzających krajowych oraz o 54% więcej gości zagranicznych.

– W 2023 roku Lublin świętuje obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży i należy przede wszystkim do młodych. To bardzo intensywny czas wypełniony działaniami i wydarzeniami skierowanymi do młodzieży i przez młodzież realizowanymi. Dlatego cieszy nas to, że najliczniejszą grupę turystów odwiedzających nasze miasto stanowią właśnie osoby młode. Mamy nadzieję, że trend ten nadal będzie się utrzymywał i młodzi podróżni licznie wezmą udział w kolejnych wydarzeniach zaplanowanych w ramach ESM – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Przez pół roku niemal pół miliona turystów

Od stycznia do czerwca bieżącego roku Lublin odwiedziło prawie 492 tys. przyjezdnych z Polski, w tym 262 tys. turystów, czyli osób, które skorzystały z noclegu oraz 230 tys. odwiedzających, czyli pozostających w naszym mieście jeden dzień. Wśród tych, którzy zdecydowali się na nocleg aż 43% to osoby, które spędziły w Lublinie jedną noc, 33% skorzystało z 2-4 noclegów, natomiast 18,5% pozostało w naszym mieście na 5-7 nocy.

Największy ruch zanotowano tradycyjnie z województwa lubelskiego (215 tys. podróżnych) i mazowieckiego (173 tys.). Kolejne miejsca zajmują przyjezdni z Małopolski (22 tys.), Śląska (16,5 tys.) oraz Podlasia (14 tys.). Jeśli chodzi o strukturę wiekową, utrzymuje się tendencja zaobserwowana już w poprzednich latach – największą popularnością Lublin cieszył się wśród młodych. Najliczniejszą grupę podróżnych, którzy odwiedzili nasze miasto, stanowiły osoby między 21. a 30. rokiem życia (43% wszystkich turystów i odwiedzających). Natomiast miejsca, które zwiedzano najchętniej to: Zamek Lubelski, Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto i Plac Litewski.

Kilkadziesiąt tysięcy obcokrajowców

Z kolei liczba obcokrajowców, którzy odwiedzili Lublin w pierwszej połowie bieżącego roku wynosiła około 69 tys. Najliczniejszą grupę stanowili goście z Niemiec (31,5 tys.), Izraela (11 tys.) i Stanów Zjednoczonych (8,5 tys.). W analizie nie zostali ujęci przyjezdni z Ukrainy, których ruch, choć osłabiony, wciąż wydaje się mieć charakter migracyjny.

– Zgromadzone dane pokazują, że Lublin staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem podróży, zarówno wśród przyjezdnych krajowych, jak i zagranicznych. Biorąc pod uwagę to, że tradycyjnie najwięcej gości odwiedza nasze miasto w lipcu i sierpniu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że podsumowanie obecnego roku przyniesie kolejny rekord pod względem ruchu turystycznego – mówi Marcin Kęćko, Dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Lublin.

Agresja rosyjska czynnikiem kształtującym ruch turystów

Miasto podsumowało także ruch podróżnych w 2022 roku. W raporcie „Barometr Turystyczny 2022” znalazły się informacje dotyczące sektora turystycznego w Lublinie i całym Lubelskim Obszarze Metropolitalnym. Zgromadzone dane potwierdzają, że agresja rosyjska na Ukrainę stała się głównym czynnikiem kształtującym ruch turystów i odwiedzających w ubiegłym roku.

W 2022 roku zauważalny był spadek liczby podróżnych zagranicznych zaniepokojonych sytuacją geopolityczną, jednakże znacznie wzrósł odsetek przyjezdnych krajowych, także w marcu, czyli okresie najsilniejszego ruchu migracyjnego na granicy polsko-ukraińskiej. Mimo sytuacji za naszą wschodnią granicą, miniony rok okazał się rekordowy dla Lublina pod względem ruchu turystycznego. Nasze miasto odwiedziło ponad 750 tys. podróżnych krajowych oraz około 50 tys. obcokrajowców. „Barometr turystyczny 2022” dostępny jest na stronie internetowej www.turystyka.lublin.eu.

Dane o ruchu turystycznym gromadzone są na zlecenie Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin, do której należy Miasto Lublin, na podstawie geolokalizacji urządzeń mobilnych podróżnych.

Rośnie zainteresowanie turystów Lublinem

fot. UM Lublin

 

Rośnie zainteresowanie turystów Lublinem

fot. UM Lublin

 

Rośnie zainteresowanie turystów Lublinem

fot. UM Lublin

 

Rośnie zainteresowanie turystów Lublinem

fot. UM Lublin

(źródło UM Lublin)

8 komentarzy

 1. No i prawidłowo. W końcu najpiękniejsze, największe i najbardziej atrakcyjne turystycznie miejsce w województwie lubelskim szczególnie patrząc od strony historycznej.

  • Trzeźwiej myślący

   Różnie z tą historyczną atrakcyjnością bywało, ale nich ci tam będzie. 😆

 2. Pan Sołtys z Lublina

  Tak dla „porządku” przypominam, że:
  METROPOLIA (od starogreckiego metrópolis: miasto-matka, matka miast) – oznacza aglomerację miejską liczącą milion bądź więcej mieszkańców, wyróżniającą się: doskonałością usług, instytucji i wyposażenia materialnego, potencjałem innowacyjnym w zakresie ekonomicznym, technicznym, społecznym, politycznym i kulturalnym

 3. Drogi w mieście naprawić bo dziadostwo niesamowite . Aż łeb podskakuje .

 4. Bo turystycznie to jest fajnie. 2-3 dni i wyjazd.

 5. Co w tej dziurze dwa dni robić?

Dodaj komentarz

Z kraju