690 680 960

Rośnie zainteresowanie transportem towarów z Chin linią szerokotorową

Drogą morską kontenery pokonują trasę z Chin do Polski w miesiąc, koleją w dwa tygodnie. Dlatego coraz więcej operatorów logistycznych zaczyna wybierać tę formę transportu towarów. Po Linii Hutniczej Szerokotorowej przewieziono ok. 1500 kontenerów.

Uruchomione na początku stycznia ub. roku kolejowe połączenie Xi’an w środkowych Chinach ze Sławkowem na Śląsku było przez cały rok wykorzystywane 40 razy. Tyle bowiem pociągów przewożących kontenery uruchomiła na tym szlaku spółka PKP LHS. Przewieziono łącznie 3 060 TEU, co oznacza średnio ponad 1,5 tys. kontenerów o standardowej długości.

Jak wyjaśnia Zbigniew Tracichleb, prezes zarządu PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa, z trasy szerokotorowej zaczyna korzystać coraz więcej operatorów logistycznych. Wszystko dlatego, że na granicy nie trzeba przeładowywać kontenerów na wagony o normalnym rozstawie osi. Dzięki temu dopiero z terminalu na Śląsku są one dostarczone do odbiorców docelowych.

Pozwala to transportować towary w rekordowym czasie. Tradycyjną drogą morską kontenery docierają do naszego kraju w ciągu ponad 40 dni, tymczasem pociągiem w dwa tygodnie. Dodatkowo na korzyść kolei przemawiają również rosnące stawki frachtu morskiego na trasach z Azji. Dlatego też spółka przewiduje, że udział tego segmentu będzie sukcesywnie wzrastał.

W grudniu 2020 r. uruchomione zostało kolejne połączenie z Chongqing. Jest to miasto położone blisko 800 km dalej na południe od Xi’an. Oprócz trasy przez Rosję i Ukrainę, PKP LHS, we współpracy z partnerami uruchomiła również nową trasę do stacji Sławków LHS przez Białoruś.

Na trasie tej dostrzec można czasami również pociągi o rekordowej długości. W ubiegłym roku jeden ze składów miał kilometr długości i przewoził 50 kontenerów, w których były m.in. części oraz urządzenia. Wjechał on do Polski przez kolejowe przejście graniczne w Hrubieszowie. Dalej poruszał się przez Werbkowice, Miączyn, Zamość, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec i Biłgoraj pokonując łącznie 9477 km.

(fot. LHS/zdjęcie ilustracyjne)

2 komentarze

  1. A od lipca VAT na wszystkie paczki z AliChina – nawet te najmniejsze, celem wyrównania konkurencyjności.

    • Opodatkujmy wszystko. Przed wyborami rzucą z tego ochłap dla plebsu i władza dalej będzie w ich rękach.

Kursy walut

  • USD 4.4492zł -0.93%
  • GBP 5.461zł 0.08%
  • EUR 4.685zł -0.09%
  • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin