Piątek, 19 lipca 202419/07/2024
690 680 960
690 680 960

Rolnicy będą mogli uzyskać większy zwrot podatku za zużyte paliwo

Od 1 lutego rozpocznie się przyjmowanie wniosków od rolników o zwrot akcyzy zawartej w paliwie, które zostało wykorzystane do prac w gospodarstwie. W tym roku mogą je składać również hodowcy bydła.

Od 1 stycznia zmieniły się przepisy dotyczące zwrotu podatku akcyzowego od paliwa zużytego do produkcji rolnej. Z 86 na 100 litrów podniesiony został limit paliwa, jakie rolnik może wykorzystać na uprawę każdego hektara gospodarstwa i odliczyć zawartą w jego cenie akcyzę. Co ważne, od tego roku o zwrot podatku mogą ubiegać się nie tylko producenci rolni, lecz również hodowcy bydła.

Nie zmieniła się stawka zwrotu akcyzy, tak jak w roku ubiegłym, wynosi ona 1 zł za każdy litr oleju napędowego. Zgodnie z tym rolnicy będą mogli uzyskać maksymalnie 100 zł zwrotu akcyzy za każdy hektar posiadanych użytków rolnych. W ubiegłym roku było to 86 złotych. Jeżeli chodzi zaś o hodowców bydła, zwrot wyliczany jest na podstawie liczby posiadanych zwierząt. Będzie to 30 zł na każdą dużą sztukę bydła. Oczywiście aby otrzymać zwrot podatku, konieczne jest udokumentowanie zakupu paliwa za pomocą faktur.

Wnioski o zwrot akcyzy w 2019 roku będzie można składać przez cały luty w poszczególnych urzędach gmin. Kolejny termin przyjmowania dokumentów został wyznaczony na sierpień.

(fot. lublin112)

24 komentarze

 1. Ja też dojeżdżam do pracy. Proszę o dopłatę do paliwa. Płacę podatki jak inni.

  • Tak ale ile jest w paliwie podatku drogowego a jak pracuje w polu ciągnik to nie korzysta z drogi

  • Ta promocja jest skierowana do Bimmera . Bimmer , dokup hektarów , więcej oszczędzisz na ropie .

  • Chłop potegą jest i basta. Pozamykać jadaczki i do pracy na 7. a po pracy w kapcie i nie wychodzić z 4 scian mieszczuchy, a ja mam przyrodę dookoła i słoneczko na niebie przez cały dzień.
   Wiecej dopłat dla rolnika!!!!

 2. Mieszczuchu siedź lepiej ciecho w tej swojej zapierdzialej kanapie w śmierdzących kapciach jeśli nie masz nic wspólnego z rolnictwem. Tak na marginesie to ten artykuł to nie ma nic wspólnego z wiadomości z regionu , czyżby lublin112 nie miał już o czym pisać ?

 3. Taaaa , chyba tylko tyle ze mieszczuchy będą dalej mieli w swoich łepetynach ze rolnik taki bogaty …

  • Czegoś biedny ? Boś głupi !

   • Jestem mieszczuchem , ale mam i kupione na wsiach hektary . Tak że mnie jako mieszczucha też interesują takie info na tym portalu . To Ty chłopie korzystasz grzecznościowo z tego portalu , a powinieneś szukać stron z agronomią o cenach skupu zbóż i żywca .

 4. A czy wy mieszczanskie cwaniaczki chociaz wiecie ile spala ciagnik o.mocy 120 koni na godzine w orce ? Jak nie wiecie to sie lepiej nie ponizajcie i nie wypowiadajcie .bo te 100 litrow w sezonie prac wiosennych rolnik majacy kilkaset hektarow wypali w 2, gora 3 dni .wiec taki zwrot to zadna pomoc to.sa ochlapy i wysmiewanie polskiego rolnika a wam mieszczuchy co nie macie pojecia o zyciu i.pracy na wsi wydaje sie ze to sa kokosy .kup te 100 litrow i jedz w pole zobaczymy jak dlugo pojezdzisz na jednym.zbiorniku bo tyle wchodzi w zbiornik 120 konnego zetora i dpoiero wtedy sie wypowiedz

  • mieszczuch na wsi

   A czy ty wiejski cwaniaczku wiesz ile spala benzyny kosiarka w sezonie by utrzymać piękny trawostan na działce . Jak nie masz pojęcia , to się nie wypowiadaj .

  • Załóż prawdziwą firmę i opłacaj zus, a nie krus. |To zobaczysz jak wygląda prawdziwe życie.

  • Człowieku o czym Ty mówisz? Rolnik mający kilkaset hektarów jest przeważnie na podatku dochodowym i ma zupełnie inne rozliczenia z fiskusem. Kilkuset hektarowe gospodarstwo, ma olbrzymie oszczędności osobowe z powodu wysokowydajnych maszyn. Weźmy ten ciągnik 120 KM, a 60 KM w mniejszym gospodarstwie- jest to różnica jednego pracownika. Właściwie na dużych areałach, wspomniany przez Ciebie ciągnik 120 KM, jest ciągnikiem pomocniczym, bo do ciężkiej pracy używają mocy 240 KM czy nawet 700 KM, co oznacza dziesięciokrotne obniżenie potrzeb pracowniczych. Zużycie paliwa na hektar, nie wzrasta z wielkością ciągnika i nie pisz, że pojemność zbiornika 120 KM to 100 litry, bo takowe mają ok 180- 300 l pojemności (dane techniczne są łatwe do sprawdzenia). Inną sprawą jest opodatkowanie paliwa na cele rolnicze, bo im większe podatki, to większe uproszczenia w uprawie i tym samym zwiększenie chemizacji. |Niestety nie dowiemy się tak łatwo o dopłatach w innych krajach, bo skutecznie blokują to wyszukiwarki domyślne, które podstawiają pod informację poszukiwane zupełnie co innego. Jedynie ręcznie wprowadzone strony, mogą coś powiedzieć o prawdziwym świecie. W Danii rolnicy mogą liczyć na zwrot ok 98% podatku akcyzowego.

  • Tam jest napisane 100L/hektar.

 5. Jeżdżę koparka po budowie też nie korzystam z dróg też chce dopłatę

  • A nie dostajesz? Rolnikom ryczałtowym nikt vatu za paliwo nie zwraca ciągnika też w koszty nie mogą sobie wrzucić jak twój szef kopareczki lub samochodu, więc albo jesteś tylko czyimś parobasem, który ma pojęcie tylko o dłubaniu w ziemi albo zwykłym trolem bez argumentów.

 6. I tak mają dużo dopłat żebracy (rolnicy) to jeszcze wiecej dostaną. Jak ktoś wyżej napisał niech żebrak płać ZUS a nie ten śmiesznie mały KRUS to zobaczymy jaki będzie mądry

  • A Ty miejski „bogaczu” weź się za prawdziwą robotę a nie siedzisz i pierdzisz w fotel a ZUS pracodawca płaci o ile nie siedzisz na zasiłkach… Cwany mieszczuchu.

 7. Dopoki jest hajs na nagrody i trzynastki urzedowych obibokow,dopóty takie informacje jak powyzsza mnie nie stresują i jestem za. Im wiecej ulg dla PRACUJĄCYCH tym lepiej. To dzieki nim istnieje gospodarka kraju. Czy to rolnik czy wlasciciel innego przedsiebiorstwa. Uwolninie pracodawcow od tych wszystkich podatkow i kar powinno byc priorytetem!

 8. rolnik zimę przesiedzi troche na wiosne wyjedzie , troche latem i jesienią , na 3 zm go nie namówi , deszcz pada zchodzi z pola , składki miesięcznej ZUS płaci 1/4 chyba …. i ma być dobrze wtym kraju ? , a robic nie ma komu

  • 😉 😉 tak jak piszesz to każdy żulik żyje i do opieki społecznej po żarcie chodzi. Pracowitemu nie przeszkadza miejsce zamieszkania i zawsze sobie pracę znajdzie. Aż się ciśnie piosenka o żołnierzach; ,,Takiemu to dobrze, takiemu dobrze, takiemu najlepiej, nie to co mnie!”

 9. No i bardzo dobrze, jeździłem ursusem 3512 na 12 ha, teraz Zetor Proxima na pługach 5, albo agregacie szerszym więcej spali.

Z kraju

Sport